Metale ziem rzadkich będą odzyskiwane z odpadów

Innowacyjny program recyklingu płaskich wyświetlaczy pozwoli zmniejszać ilość odpadów elektronicznych i odzyskiwać ważne ekonomicznie metale ziem rzadkich.

Metale ziem rzadkich wydobywane ze skorupy ziemskiej są niezbędne do wytwarzania wielu zaawansowanych technicznie produktów, w tym elektroniki, komputerów, nadprzewodników, laserów i turbin wiatrowych. Wciąż rosnące zapotrzebowanie na te kluczowe pierwiastki w połączeniu z ich ograniczoną podażą wymaga znalezienia źródeł niezależnych od zasobów naturalnych.

Celem finansowanego ze środków UE projektu RECYVAL-NANO jest odzyskiwanie metali ziem rzadkich ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego dla potrzeb produkcji nanocząsteczek.

Płaskie wyświetlacze stosowane w telewizorach, telefonach komórkowych, aparatach cyfrowych i wielu innych urządzeniach stanowią istotne źródło odpadów elektrycznych. Projekt RECYVAL-NANO zajął się opracowaniem innowacyjnej strategii mechanicznego recyklingu płaskich wyświetlaczy we współpracy z partnerami przemysłowymi specjalizującymi się w przetwarzaniu i recyklingu odpadów elektrycznych.

Pierwszym krokiem było zoptymalizowanie technik mechanicznego sortowania i ekstrakcji w celu zwiększenia ilości i czystości frakcji zawierających metale odzyskiwane z płaskich wyświetlaczy. Partnerzy ulepszyli procedury ręcznego demontażu w celu lepszego oddzielania wartościowych materiałów od odpadów i opracowali technikę rozdzielania i koncentrowania pożądanych metali z użyciem magnesów.

Projekt RECYVAL-NANO zajął się też badaniem metod wyodrębniania czystych roztworów zawierających pożądane metale do bezpośredniego zastosowania w produkcji nanocząsteczek. Wymagało to zoptymalizowania procesów hydrometalurgicznych (wyodrębniania metali za pomocą rozpuszczalników) i rafinowania frakcji odzyskiwanych mechanicznie w celu skoncentrowania i wyodrębnienia cennych metali.

Oczekuje się, że docelowo projekt RECYVAL-NANO pozwoli opracować zarówno globalny proces recyklingu płaskich wyświetlaczy poprzez mechaniczne oddzielanie wartościowych materiałów, jak i procesy hydrometalurgiczne do rafinowania metali ziem rzadkich. Powinno to przyczynić się do oszczędzania zasobów naturalnych, mniejszego zanieczyszczania środowiska poprzez ograniczenie ilości odpadów elektronicznych oraz zmniejszenia zależności krajów UE od krajów dysponujących niezbędnymi zasobami naturalnymi.

data ostatniej modyfikacji: 2015-04-20 15:14:26
Komentarze


Polityka Prywatności