Badania przesiewowe pod kątem substancji zanieczyszczających środowisko

Woda jest niezbędna do życia, jednak każdego roku miliony chemikaliów produkowanych wraz z substratami reakcji i produktami ubocznymi przenika do cyklu hydrologicznego. Wiele z tych chemikaliów pozostaje obecnie niezidentyfikowanych, a ryzyko, jakie stanowią dla ludzkiego zdrowia i środowiska, nie może zostać w pełni stwierdzone.

Stopniowo wzrasta świadomość występowania organicznych substancji zanieczyszczających w cyklu hydrologicznym, ale dzisiejsze strategie monitorowania skupiają się na ograniczonej selekcji priorytetowych substancji zanieczyszczających. Jednak niedawne postępy w dziedzinie wysokorozdzielczej chromatografii cieczowej i spektrometrii mas umożliwiły wykrywanie niewykrywalnych wcześniej organicznych substancji zanieczyszczających.

W projekcie CONTAMINANTID usprawniono identyfikację zanieczyszczeń organicznych w wodzie poprzez opracowanie zautomatyzowanej procedury, która opiera się na przeszukiwaniu baz związków chemicznych. Aby stworzyć skuteczniejszą i bardziej przyjazną dla użytkownika strategię identyfikacji podczas rutynowego monitorowania, przyjrzano się obecnym strategiom przeszukiwania baz danych.

Jako że przeszukiwanie baz danych nie zawsze dostarcza właściwej odpowiedzi na zapytanie, badacze stworzyli strategie identyfikacji oparte na generowaniu struktury. Uwzględniono przy tym wszystkie możliwe cząsteczki, nie tylko te występujące w bazie danych. Rezultatem jest znacznie efektywniejszy przepływ pracy, który obejmuje najnowsze procedury identyfikacji z dziedzin środowiska i metabolomiki.

Do najsilniej stężonych substancji zanieczyszczających w ściekach należą związki znane jako benzotriazole. W związku z tym przeprowadzono badanie wykorzystujące generowanie struktury w celu zidentyfikowania produktów transformacji benzotriazoli. Wyniki tych prac opublikowano w czasopiśmie Environmental Science and Technology.

Poszukiwania usprawnionej identyfikacji i porównywalności metod identyfikacji doprowadziły także do sfinansowania projektu CASMI. Pomysłem leżącym u podstaw projektu CASMI jest zainicjowanie otwartego konkursu w zakresie identyfikacji małych cząsteczek na podstawie danych uzyskanych metodą spektrometrii mas. To zachęciło do wymiany pomysłów między specjalistami w dziedzinie metabolomiki, ochrony środowiska i innych.

W projekcie CONTAMINANTID promowano zatem wymianę informacji w dziedzinie metabolomiki i ochrony środowiska. Jego rezultaty znajdą zastosowanie w dziedzinie farmaceutyki, medycyny i medycyny sądowej. Wyniki projektu podniosą również jakość życia obywateli UE, chroniąc ich zdrowie i środowisko.

data ostatniej modyfikacji: 2015-04-27 09:38:05
Komentarze


Polityka Prywatności