Algi zbierane przy pomocy ultradźwięków

Naukowcy badają możliwości wykorzystania technologii akustycznej do zbijania ze sobą komórek alg tuż przed ich zbiorem i wykorzystaniem do wytwarzania biopaliwa.

Mikroglony są stosowane w wielu wartościowych produktach, od paszy zwierzęcej i rybnej po kosmetyki i środki farmaceutyczne. Aktualny rynek o wartości około miliarda euro ma wzrosnąć do około biliarda euro, gdyby udało się wykorzystać potencjał alg do produkcji biopaliw.

Aby móc wytwarzać biopaliwa z mikroglonów, trzeba pokonać jeszcze szereg przeszkód, w tym udoskonalić technologie uprawy oraz skrócić czas i obniżyć koszty zbiorów. Uczestnicy finansowanego przez UE projektu ALGAEMAX postanowili zmniejszyć koszty związane ze zbiorem alg, opracowując innowacyjną technikę skupiania komórek.

Algi zwykle hoduje się w otwartych basenach lub bioreaktorach, by następnie poddać je koncentracji i zbierać przy pomocy energochłonnego, drogiego separatora wirówkowego. W projekcie ALGAEMAX opracowano alternatywną metodę, wykorzystującą energię fal ultradźwiękowych do koncentracji i separacji alg z wodnego ośrodka wzrostu.

Multidyscyplinarne konsorcjum firm i ośrodków badawczych zaprojektowało i zbudowało dwa prototypowe ultradźwiękowe ogniwa przepływowe. Technologia ta przepuszcza zawierającą algi zawiesinę przez komorę emitującą fale ultradźwiękowe, które zbijają ze sobą komórki alg (flokulacja).

Po przetestowaniu prototypów w małej skali przy pomocy modeli i syntetycznych cząstek, uczeni przebadają je w różnych warunkach w prawdziwych hodowlach alg. Celem projektu ALGAEMAX jest opracowanie przemysłowego procesu zbioru alg do produkcji biopaliw, a zmniejszone koszty tej technologii przyniosą korzyści zarówno przemysłowi, jak środowisku.

data ostatniej modyfikacji: 2015-07-03 15:31:38
Komentarze


Polityka Prywatności