Jak ulepszyć monitoring gazów cieplarnianych

W ramach unijnego projektu opracowywane jest nowe oprogramowanie i sprzęt, który pozwoli ulepszyć monitorowanie stężenia i przepływu gazów cieplarnianych (GHG) w Europie i na świecie.

Emisje GHG to główna przyczyna globalnej zmiany klimatu, a sieci monitorowania GHG są niezbędne do śledzenia i ograniczenia jej skutków. Unijny program monitorowania GHG in situ, ICOS, wykorzystuje dane satelitarne, ale pokrycie na niektórych terenach jest niepełne.

W ramach projektu ICOS-INWIRE (ICOS improved sensors, network and interoperability for GMES), finansowanego ze środków UE, powstają systemy monitorowania oraz ulepszone oprogramowanie, które pozwoli udoskonalić sieć zintegrowanego systemu obserwacji związków węgla (ICOS). ICOS to jedno z najważniejszych źródeł danych dla usługi GHG w programie Copernicus (wcześniej Globalny Monitoring Środowiska i Bezpieczeństwa, GMES).

W ramach inicjatywy ICOS-INWIRE zaprojektowano, opracowano i przetestowano nową stację teledetekcji, która umożliwia pomiar stężenia i przepływów GHG w odległych miejscach. Główne elementy prototypowej stacji detekcji przetestowano z powodzeniem w Gujanie Francuskiej, Namibii, Finlandii i Szwecji.

Prace dotyczyły też udoskonalenia oprogramowania, algorytmów i modeli używanych przez ICOS. Uczeni określili także protokoły i metody do przesyłania danych w czasie niemal rzeczywistym do systemu Copernicus oraz inne procesy, usprawniające i poprawiające dane ICOS.

Uczestnicy projektu ICOS-INWIRE nawiązali współpracę ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) w celu standaryzacji pomiarów przepływów

Badacze z projektu ICOS-INWIRE podjęli działania, dzięki którym ICOS będzie nadal dostarczać najwyższej jakości danych o emisji GHG. Pełniejsza wiedza na temat emisji GHG pomoże w lepszym podejmowaniu decyzji mających na celu rozwiązanie problemu zmiany klimatu.

data ostatniej modyfikacji: 2015-08-27 15:05:43
Komentarze


Polityka Prywatności