Supernowoczesny serwis monitoringu atmosfery

Od jakości powietrza po promieniowanie słoneczne, informacje na temat naszej atmosfery mają kluczowe znaczenie dla nas wszystkich. Aby podejmować odpowiednie decyzje dla zachowania jakości naszego obecnego i przyszłego życia, decydenci europejscy, przedsiębiorcy i obywatele potrzebują wiarygodnych i aktualnych informacji o tym, co dokładnie się dzieje w naszej atmosferze teraz i czego można się spodziewać w przyszłości.

Dofinansowany ze środków unijnych projekt MACC-II (Monitoring Atmospheric Composition and Climate - Interim Implementation), łączy supernowoczesne modelowanie atmosferyczne na skalę globalną i europejską z danymi obserwacyjnymi Ziemi, aby świadczyć wysokiej jakości usługi informacyjne na temat środowiska. Obejmuje jakość powietrza w Europie, globalny skład atmosfery, wymuszanie klimatyczne, warstwę ozonową, promieniowanie UV i energię słoneczną.

MACC-II jest trzecim z serii projektów dofinansowanych przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną w celu świadczenia usług atmosferycznych na potrzeby programu "Copernicus" - europejskiego programu obserwacji Ziemi.

Realizacja projektu MACC-II potrwa jeszcze kilka miesięcy. Serwis monitorujący "Copernicus Atmosphere" jest w trybie przedoperacyjnym, dostarczając ciągłych danych i informacji o składzie atmosfery. Serwis informuje szczegółowo o stanie bieżącym, prognozuje sytuacje z kilkudniowym wyprzedzeniem i systematycznie analizuje retrospektywne rekordy danych z ostatnich lat.

MACC-II łączy obserwacje satelitarne oraz in situ z zaawansowanymi modelami cyfrowymi, aby opracowywać produkty, takie jak pięciodniowe prognozy składu atmosfery i czterodniowe prognozy jakości powietrza w Europie.

W czasie pożarów trawiących południowo-wschodnią Europę w sierpniu 2012 r., MACC-II użył na przykład systemu wykrywania pożarów w czasie rzeczywistym opartego na obserwacjach satelitarnych, aby oszacować ilość cząstek dymu uwolnionych do atmosfery. Informacje te zostały następnie wykorzystane w modelu prognostycznym do przewidywania rozpiętości pióropusza dymu w ciągu kolejnych kilku dni.

MACC-II dostarcza także sektorowi energii słonecznej i energii elektrycznej, rządom, organizacjom działającym na rzecz energii odnawialnej i instytucjom, odpowiednich i dokładnych informacji na temat źródeł promieniowania słonecznego na powierzchni Ziemi.

Co więcej wspomaga badania nad wypadkami zanieczyszczenia i możliwymi reakcjami, aby złagodzić ich skutki oraz dostarcza roczne oceny jakości powietrza, monitoruje gazy cieplarniane, ich źródła i pochłaniacze na powierzchni Ziemi.

W projekcie, którym kieruje Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), udział bierze 36 partnerów z 13 krajów. Uważany jest za jeden z zaledwie kilku przedsięwzięć tego typu na świecie.

Użytkownicy z większości krajów na świecie już mają dostęp do produktów MACC-II, bezpłatnie na stronie http://atmosphere.copernicus.eu. Projekt MACC-II będzie realizowany do lipca 2014 r., kiedy to ma rozpocząć się etap operacyjny programu "Copernicus".

Source:
MACC-II
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z MACC-II.

data ostatniej modyfikacji: 2015-01-23 11:47:42
Komentarze


Polityka Prywatności