Rzeki arktyczne przenoszą węgiel do morza

Naukowcy po raz pierwszy wykazali, w jaki sposób rzeki arktyczne transportują duże ilości węgla organicznego do oceanów. Proces ten następuje wraz z topnieniem zmarzliny, co z kolei jest wynikiem zmiany klimatu.

Pomimo potężnego wpływu zmiany klimatu na regiony arktyczne Ziemi, wciąż brakuje danych, które wyjaśniałyby, jak dokładnie postępują zmiany w tamtych regionach. Przede wszystkim niewiele wiadomo o tym, w jaki sposób topniejąca zmarzlina wpływa na globalny cykl węglowy.

W ramach finansowanego przez UE projektu "Terrestrial organic matter characterization in Arctic River through molecular and isotopic analyses" (TOMCAR-PERMAFROST) przyjrzano się kanadyjskiej rzece Grande rivière de la Baleine (Wielkiej Rzece Wielorybiej), by zrozumieć skutki topnienia zmarzliny.

Naukowcy skorzystali z systemów informacji geograficznej i analizy biochemicznej, by ujawnić, w jakim stopniu węgiel przenoszony jest do oceanów przez rzeki arktyczne. Ze szczególną uwagą przyjrzano się substancji organicznej, ponieważ ma ona ogromny wpływ na cykle węglowe.

Zespół projektu zaobserwował, że w sezonie wiosennych powodzi Wielka Rzeka Wielorybia transportowała od 200 do 700 ton rozpuszczonego organicznego węgla (DOC) dziennie. Jest to zarówno stary, jak i nowy DOC, a jego skład zależy od tego, czy w obszarze wododziału znajduje się świeża okrywa śnieżna.

Zespół TOMCAR-PERMAFROST zaobserwował także, że w okresie powodziowym stężenie rtęci w badanej rzece drastycznie wzrosło. Podczas trwania projektu naukowcy zarejestrowali najwyższe dotychczas stężenie rtęci w rzece arktycznej.

Odkrycia te są alarmujące, ponieważ tak potężne napływy DOC do oceanów na całym świecie zintensyfikują skutki globalnego ocieplenia. Jednocześnie, informacje te są bardzo przydatne dla badaczy usiłujących modelować długofalowe skutki zmiany klimatu.

data ostatniej modyfikacji: 2015-02-13 14:39:16
Komentarze


Polityka Prywatności