Modelowanie rzek w regionie Morza Śródziemnego

Naukowcy opracowali modele rzek i strumieni, które pozwolą usprawnić zarządzanie i ochronę ekosystemów rzecznych w obszarze Morza Śródziemnego.

Uważna gospodarka wodna ma kluczowe znaczenie dla przetrwania ludzi, zwierząt i roślin na gęsto zaludnionych obszarach, takich jak region śródziemnomorski. Aby można było skutecznie zarządzać sezonowymi strumieniami i małym rzekami, potrzebne są wiarygodne modele rzek i ich ekosystemów.

Finansowany ze środków UE projekt "Environmental river management: An innovative holistic approach for Mediterranean streams" (HOLRIVERMED) miał na celu stworzenie modeli i metod bardziej zrównoważonego zarządzania strumieniami i rzekami w regionie Morza Śródziemnego.

Prace w ramach projektu podzielono na dwie części: gromadzenie danych oraz modelowanie. Zgromadzone dane pochodziły ze studiów przypadków przeprowadzonych w Grecji, Hiszpanii i Włoszech, a wykorzystano je do opracowania i przetestowania modeli.

Przygotowano szereg różnych modeli, aby móc przewidywać wpływ zmian zachodzących w rzekach na grupy gatunków żyjących w siedliskach rzecznych i w ich pobliżu.

Zespół wybrał modele "Mesohabitat" jako posiadające najbardziej odpowiednią skalę do planowania i zarządzania środowiskowego. Modele te pomogły w wybraniu najlepszych środków odbudowy zagrożonych gatunków oraz ograniczania negatywnego wpływu zapór i elektrowni na ekosystem.

Następnie badacze posłużyli się analizą siedlisk w szeregu czasowym, aby zidentyfikować zdarzenia nieszkodliwe oraz stresogenne dla danego siedliska. Technikę tę wykorzystano także do oceny najlepszych metod spuszczania dużych ilości wody z zapór bez niszczenia ekosystemów rzecznych.

W ramach projektu HOLRIVERMED opracowano modele zarządzania rzekami i strumieniami w gęsto zaludnionym regionie Morza Śródziemnego. Badacze pokazali, w jaki sposób rzeki mogą dostarczać usług ekosystemowych, przyczyniając się do ochrony roślin i zwierząt żyjących w tych siedliskach.

data ostatniej modyfikacji: 2015-03-04 14:35:17
Komentarze


Polityka Prywatności