Debiut ekologicznego WC

Toalety spłukiwane strumieniem wody zużywają ją w dużych ilościach, a przy tym są drogie w obsłudze i konserwacji. Dlatego europejscy inżynierowie sanitarni pracują nad czystą, wydajną i przyjazną dla środowiska alternatywą.

Tradycyjne toalety spłukiwane strumieniem wody są średnio spłukiwane 5 do 7 dziennie przez jedną osobę, co odpowiada zużyciu każdorazowo około 6 litrów wody, podczas gdy "suche" działają zupełnie bez użycia wody. Mają jednak pewne wady, takie jak ewentualne emisje brzydkich zapachów, słaby poziom higieny, namnażanie się pasożytów, niska skuteczność w przypadku intensywnego użytkowania oraz ograniczenia wielkości.

W finansowanym przez UE projekcie "Demonstration of a new biocide dry toilet with improved functionalities for three specific markets" (DRY CLOSET) przyjrzano się tym problemom i opracowano trzy różne prototypy innowacyjnych i wydajnych systemów suchych toalet. Trzy prototypy demonstracyjne obejmują modele Kit, Truck i Massive.

Prototypowy model Kit może być transportowany na duże odległości w kontenerze wysyłkowym i nadaje się do łatwego złożenia przez dwie osoby w ciągu dwóch dni. Dotychczas prototyp sprawdził się jako bardzo funkcjonalny, a dalsze próby będą prowadzone na Martynice, jednej z wysp Karaibów Wschodnich.

Kompaktowy model Truck, po którym oczekuje się dużego sukcesu komercyjnego, zaprojektowany został z myślą o zastosowaniu w wojsku, w sytuacjach wyjątkowych i podczas wydarzeń publicznych. Pierwsze rezultaty testów prototypu Massive, który przeznaczony jest do użytku w obszarach rekreacyjnych, są również bardzo pozytywne, a jego twórcy oczekują, że produkt stanie się bestsellerem.

Kluczem do sukcesu toalet DRY CLOSET są trzy innowacyjne rozwiązania. Pierwszym jest polimer biocydowy i powłoka umieszczona w toalecie, który zapewnia poślizg, higieniczne warunki i likwidację pasożytów.

Kolejnym jest zastosowanie związku powodującego wytrącanie anty-struwitu zapobiegającego blokowaniu się rur i oczyszczającego system rurowy. Trzecim rozwiązaniem jest ulepszony biofiltr do usuwania brzydkich zapachów.

Technologia DRY CLOSET przyniesie zatem korzyści środowisku, nie wymaga bowiem użycia wody ani szkodliwych chemikaliów. Pomoże także w ochronie zdrowia publicznego, udostępniając oszczędne i higieniczne toalety.

data ostatniej modyfikacji: 2015-05-22 11:02:06
Komentarze


Polityka Prywatności