Dużo więcej niż tylko woda

Sposób, w jaki woda wchodzi w interakcje z innymi elementami wokół niej, takimi jak gleba, lód i struktury geologiczne, może ujawnić wiele na temat rozwijających się prawidłowości klimatu i pomóc w znalezieniu rozwiązań problemu globalnego ocieplenia.

Naukowcy nieustannie starają się dokładniej poznać zjawiska powiązane z klimatem, takie jak powodzie czy huragany. Finansowany ze środków UE projekt HYDRALAB IV przyczynił się do lepszego poznania zmiany klimatu dzięki poprawie dostępu do europejskich infrastruktur badawczych zajmujących się tą dziedziną nauki.

Posługując się dewizą "więcej niż woda", twórcy inicjatywy połączyli wysiłki trzech pierwszych projektów HYDRALAB, aby stworzyć najwyższej jakości sieć infrastruktur badawczych. Zagadnienia, które zbiegały się w obrębie tej potężnej nowej platformy, obejmowały wodę, środowisko, osad, struktury i lód, stanowiące najnowsze odkrycia w badaniach wodnych oraz interakcje między tymi elementami.

Uczestnicy projektu koordynowali dostęp do placówek badawczych w oparciu o specjalnie opracowaną ujednoliconą procedurę selekcji użytkowników. Dzięki temu użytkownicy z różnych regionów geograficznych, znajdujący się na różnych szczeblach kariery, mogli prowadzić wysokiej jakości badania naukowe. Ponadto uproszczono dostęp do placówek poprzez opracowanie narzędzi do rozpowszechniania ważnych informacji na temat samych infrastruktur, jak i instrumentów oraz wyników badania i eksperymentów.

Konsorcjum dało zatem uczonym możliwość łatwiejszego i tańszego prowadzenia wysokiej jakości badań. Pomogło też umocnić europejski "trójkąt wiedzy", obejmujący badania naukowe, edukację i innowacje.

Aby zrealizować te założenia, w projekcie wyszczególniane są metody umożliwiające wykorzystanie narzędzi badawczych o różnych profilach, na przykład doświadczalnym, teoretycznym czy numerycznym. Innym ważnym celem jest przekazanie najnowszej wiedzy nowemu pokoleniu młodych, utalentowanych uczonych z całej Europy.

W ramach działań informacyjnych zorganizowano dwie ważne konferencje i trzy warsztaty, poświęcone opracowaniu przyszłej infrastruktury badań hydraulicznych. W projekcie HYDRALAB IV zaktualizowano i udoskonalono też serwis internetowy oraz rozpowszechniano informacje o wynikach badań wśród interesariuszy. Badania te dotyczyły między innymi doświadczeń związanych z przepływem osadów oraz zagrożeniami środowiskowymi związanymi z oddziaływaniem z wodą.

Projekt HYDRALAB IV doprowadził do umocnienia infrastruktur badawczych, które dzięki najnowszemu sprzętowi i obszernym bazom danych pomogą europejskim naukowcom w badaniu mechanizmów hydraulicznych zachodzących na naszej planecie. Inicjatywa wniesie też istotny wkład w działania europejskiej przestrzeni badawczej zmierzające do rozwiązania problemów środowiskowych i ograniczenia skutków zmiany klimatu.

data ostatniej modyfikacji: 2015-05-27 09:40:22
Komentarze


Polityka Prywatności