Zwiększanie skuteczności wydobycia ropy naftowej

Inżynierowie europejscy opracowali samoregulujący układ kontroli dopływu (ICD), który pozwoli maksymalizować wydobycie ropy naftowej i odcinać niepożądany dostęp wody i gazu do odwiertów produkcyjnych.

Finansowany ze środków UE projekt REVIVAL zajął się maksymalizacją uzysku ropy z odwiertów oraz wydłużaniem okresu ich użytecznej eksploatacji. Wyniki będą istotne dla całej branży naftowej, dodatkowo wpisując się w politykę zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy w dziedzinie ropy. Obecnie ze złóż roponośnych wydobywa się zaledwie 32% dostępnej ropy, a zwiększenie uzysku o 5% przyniosłoby wzrost wydobycia równy oczekiwanej ilości ropy z przyszłej eksploracji.

Niska skuteczność ekstrakcji wynika z przedostawania się gazu lub wody do odwiertu. Aby temu problemowi zaradzić, tworzone są układy ICD i autonomiczne układy ICD (AICD), które odcinają wydobycie ropy w chwili wdarcia się wody lub gazu. Nie wystarczają one jednak do całkowitego ich zatrzymania.

Wykorzystując metody dynamiki płynów, partnerzy projektu tworzą prototyp autonomicznego zaworu kontroli dopływu (AICV), który pozwoliłby zaradzić niedociągnięciom konwencjonalnych układów ICD i AICD. Pomimo prostej zasady działania zawór AICV wykazał w testach możliwość zwiększenia uzysku bez ograniczania początkowego wydobycia ropy. Ponadto może on całkowicie zatrzymywać wodę i gaz, a jednocześnie jest autonomiczny, dwustronny, niezawodny i opłacalny.

Główne wyzwania techniczne dotyczą opracowania innowacyjnego elementu przepływu laminarnego wraz z filtrami i uszczelkami. Wszystkie części muszą nadawać się do pracy w ekstremalnych warunkach odwiertów, gdzie występuje wysoka temperatura i ciśnienie.

Badacze muszą zatem poznać złożone interakcje między czynnikami środowiskowymi i chemicznymi w odwiertach oraz wpływ tych czynników na użyte materiały. Używane będą materiały ceramiczne, metale i polimery. W ramach projektu REVIVAL zostaną też stworzone nowe modele obliczeniowe do symulowania warunków w odwiercie, żywotności zaworów i poziomu uzysku ze złóż.

Znany obecnie potencjał rynkowy zaworu AICV tworzonego przez projekt REVIVAL wynosi 224 mln EUR w ciągu 5 lat od zakończenia projektu. Istnieje też dodatkowy rynek związany z zabezpieczaniem środowiska przed wyciekami ropy.

Prace projektu REVIVAL przyniosą zatem korzyści dla przemysłu naftowego, pomogą oszczędzać zasoby i zwiększą europejskie bezpieczeństwo energetyczne. Wyniki dodatkowo wspomogą działalność małych i średnich przedsiębiorstw tworzących zaawansowane technologie oraz gospodarki krajowe i gospodarkę całej UE.

data ostatniej modyfikacji: 2015-07-22 10:44:32
Komentarze


Polityka Prywatności