Mieszanie i rozcieńczanie wód gruntowych

Ochrona i zrównoważone użycie zasobów wodnych jest jednym z najważniejszych wyzwań, stojących przed ludzkością. Woda gruntowa jest podstawowym źródłem wody pitnej dla większości ludzi na świecie. Jest również niezwykle ważna dla rolnictwa i przemysłu, lecz zagraża jej zanieczyszczenie.

Wyjaśnienie, jak zanieczyszczenia są transportowane, jest kluczowe dla ochrony wód gruntowych, zarządzania nimi i wdrożenia technologii jej oczyszczania. Procesy rozcieńczania i mieszania odgrywają ważną rolę w transporcie substancji rozpuszczonych w porowatych systemach warstwy wodonośnej.

Te procesy są zwykle powolne i często są czynnikiem ograniczającym przedostawanie się zanieczyszczeń do wód gruntowych. Dlatego właśnie wyjaśnienie i dokładny opis rozcieńczania i mieszania jest konieczny do podjęcia działań zaradczych i wprowadzenia skutecznych strategii zarządzania wodami gruntowymi.

Finansowany przez UE projekt "Compound-dependent dilution and reactive processes in groundwater" (DILREACT) obejmował korzystanie z danych laboratoryjnych i terenowych wysokiej rozdzielczości oraz z wieloskalowego modelowania numerycznego. Ma to na celu zbadanie takich procesów jak mieszanie niecałkowite i powstawanie gradientów stężeń określonych związków w kanałach porów.

Wyniki zostały użyte do dalszych badań teoretycznych i stosowanych, jak również do zastosowań praktycznych. Obejmowały one zarządzanie zasobami wód gruntowych, ocenę ryzyka oraz prowadzenie naturalnej i inżynieryjnej rekultywacji skażonych obszarów. Te zastosowania pomogą chronić wody gruntowe jako rezerwuar wody pitnej i jako wartościowy zasób środowiskowy.

Wyniki projektu DILREACT będą również użyteczne dla twórców polityki środowiskowej oraz konsultantów prywatnych i publicznych w dziedzinie jakości wód oraz zarządzania skażonymi terenami i rekultywowania ich. W dodatku odkrycia projektu są istotne dla szeregu dyscyplin badawczych zajmujących się przepływem i transportem w ośrodkach porowatych. Obejmują one inżynierię zbiorników, sekwestrację węgla, inżynierię chemiczną, geologię i geochemię.

data ostatniej modyfikacji: 2015-07-27 15:03:23
Komentarze


Polityka Prywatności