Skuteczna integracja odnawialnej energii

Wiele krajów dokonuje imponujących postępów w zakresie wprowadzania rozproszonych odnawialnych źródeł energii (DRES) do konwencjonalnych sieci elektroenergetycznych. Płynne przejście zapewniają nowe narzędzia do zarządzania w połączeniu z biznesplanem i ramami regulacyjnymi.

Duży wzrost udziału zasobów o charakterze nieciągłym, takich jak źródła energii wiatrowej i słonecznej, ma wpływ na niezawodną i bezpieczną dystrybucję energii elektrycznej. Aby zmaksymalizować liczne korzyści związane z DRES, takie jak między innymi zmniejszenie zależność od paliw kopalnych i zmniejszenie związanych z tym emisji, konieczne jest efektywne zarządzanie integracją z istniejącą infrastrukturą.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu INCREASE (Increasing the penetration of renewable energy sources in the distribution grid by developing control strategies and using ancillary services) opracowywane są narzędzia, które mają umożliwić operatorom systemów dystrybucji przejście z retroaktywnego zarządzania przeciążeniami do proaktywnego zarządzania mocą w sieciach niskiego i średniego napięcia. Bardziej efektywne wykorzystanie DRES zwiększy poziomy ich penetracji, obniżając jednocześnie potencjalnie koszty po stronie operatorów i konsumentów.

W pierwszym roku trwania projektu zespół opracował podstawowe jednostki modelowania zintegrowanej platformy, takie jak dystrybucyjne linie energetyczne, scenariusze obciążeń i odpowiadające im urządzenia kontrolne i interfejsy. System kontroli, bazujący na modelu systemu wieloagentowego, zintegrowano z platformą symulacji sieci i badacze przystąpili do optymalizacji koordynacji wielu usług lub zadań. Naukowcy rozpoczynają teraz proces wdrażania i walidacji proponowanych strategii kontroli.

Równolegle prowadzą ocenę istniejących regulacji i mechanizmów rynkowych dotyczących obsługi DRES. Badacze stworzyli już strukturę koncepcyjną z uwzględnieniem potencjalnego wpływu przeszkód przy wdrażaniu na opcje biznesplanu poszczególnych uczestników rynku. Daje to podstawę do przedłożenia Komisji Europejskiej dobrze sformułowanego wniosku w sprawie optymalnych biznesplanów i regulujących je ram prawnych.

Nadal trwają prace w zakresie komunikacji i rozpowszechniania. Uruchomiona została strona internetowa, na której na bieżąco zamieszczane są komunikaty prasowe, biuletyny i broszura projektu. Warsztaty poświęcone projektowi INCREASE zorganizowano podczas wydarzenia Smart Grid w Austrii, a osiągnięcia projektu zostały zaprezentowane na licznych konferencjach.

Zespół INCREASE zamierza w znacznym stopniu zwiększyć poziom penetracji źródeł DRES w istniejącej infrastrukturze sieci poprzez całościowe podejście do technologii kontroli, potencjalnych mechanizmów rynkowych i ram prawnych. Projekt przyczyni się do zwiększenia ekologiczności dystrybucji mocy przy niższym koszcie dla odbiorcy.

data ostatniej modyfikacji: 2015-09-28 10:05:32
Komentarze


Polityka Prywatności