Nauka przedmiotów ścisłych w praktyce

Nauka przedmiotów ścisłych jest nam potrzebna niczym powietrze, stąd też warto wiedzieć jak swój proces edukacji wesprzeć. Nie dotyczy to wyłącznie dzieci, ale również dorosłych. Uczymy się przez całe życie i w zdobywaniu wiedzy, jej poszerzaniu, podążaniu za postępem i nowinkami ze świata nauki nie powinien nam w żaden sposób przeszkadzać wiek.

Coraz to nowocześniejsze formy nauki pozwalają dotrzeć wieloma zmysłami do różnych odbiorców. Imponująco prezentują się sensoryczne place zabaw i parki edukacji jak również interaktywne wystawy, muzea i centra nauki. Coraz częściej poza osobistym odwiedzeniem danego miejsca możemy zakosztować jego namiastki poprzez wycieczkę online.

Nauka w szkolnej klasie przed tablicą to przeżytek

Oczywiście książki, zadania są wciąż wskazane i aktualne, jednakże główny nacisk kładziony jest na wizualizację, doświadczenie i poznanie poprzez przykład zastosowania konkretnych zasad, reguł, zjawisk w praktyce. Nauka przekazywana w atrakcyjnej formie potrafi zainteresować nawet najbardziej opornych uczniów. Zdecydowanie chętniej uczymy się, jeśli nie odczuwamy wysiłku związanego z nauką. Rozwijając ciekawość związaną z poznaniem zjawisk fizycznych, chemicznych możemy posiąść bardzo obszerną wiedzę w krótkim czasie zupełnie nieświadomie, przy okazji, poprzez rozrywkę i aktywności kojarzone z przyjemnością. Zagadnienia nauk ścisłych otaczają nas z każdej strony, wiele czynności z życia codziennego może stanowić zobrazowanie wybranych zasad dynamiki, czy praw matematycznych. Uczyć możemy się poprzez gry, zabawy, jak i uczestnicząc w pokazach, warsztatach. W całym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które nastawione są na edukację i to edukację wielozmysłową, uwzględniającą doświadczenie. Nowe technologie pozwalają na liczne symulacje najróżniejszych zjawisk, nawet tych trudnych do przekazania jak chociażby z dziedziny astronomii. Wizyta w planetarium pozwoli przybliżyć wiedzę zdobytą z książki, czy encyklopedii, podobnie odwiedziny ogrodu zoologicznego, arboteum, czy wystawy botanicznej pozwoli zrozumieć budowę, pochodzenie i właściwości zwierząt, roślin, o których traktuje biologia. Niezwykłym miejscem pozwalającym na oddanie się eksperymentom chemicznym są muzea wojenne na Dolnym Śląsku między innymi w Nowej Rudzie, gdzie zwiedzając podziemne laboratorium Molke możemy osobiście przeprowadzić szereg eksperymentów nad którymi pracowali hitlerowscy naukowcy.

Jako, iż nauki ścisłe przenikają się wzajemnie i są przyczynkiem do powstania i rozwoju mechaniki, techniki wiele ośrodków edukacyjnych funkcjonuje przy muzeach techniki.
Zwiedzając szlak zabytków techniki możemy zgłębiać wiedzę nie tylko historyczną ale również z zakresu nauk ścisłych dowiadując się z jakich odkryć naukowych korzysta współczesne pożarnictwo odwiedzając Muzeum w Mysłowicach lub Muzeum ognia w Żorach, bądź kolejnictwo wybierając się do Muzeum kolei Wąskotorowych w Rudach pod Raciborzem itd. Interesującym muzeum prowadzącym warsztaty warzenia piwa jest Browar w Tychach. Również ciekawym miejscem jest Muzeum Energetyki przy Elektrowni Łaziska. Lekcje o walorach edukacyjnych prowadzi także Radiostacja w Gliwicach, prócz obejrzenia dawnej radiostacji i wejścia na wieżę można tutaj zgłębić wiedzę o falach akustycznych oraz nadawaniu sygnału radiowego, co może być nie lada gratką dla pasjonatów fizyki.
  • W Warszawie jedną z największych atrakcji w kraju jest Centrum Nauki Kopernik. Ilość wystaw i możliwości w CNK jest imponująca. Całości dopełnia bogata oferta szkoleniowa, liczne warsztaty organizowane dla dzieci i młodzieży jak i propozycja materiałów online. Dzięki Centrum Nauki Kopernik można obserwować szereg zjawisk z dziedziny biologii, fizyki, czy astronomii online, bez wychodzenia z domu możemy uczestniczyć w nauce, badaniach naukowych. Chcąc zakosztować nauki w wydaniu Centrum Kopernika warto zarezerwować sobie sporo czasu, gdyż rozeznanie we wszystkich ekspozycjach może potrwać. O Centrum Kopernika pisaliśmy też tutaj.

A co ciekawego znajduje się w miastach: Poznań, Wrocław czy Kraków?
  • W Krakowie możemy oddać się zabawie naukowej na świeżym powietrzu wybierając się do parku sensorycznego. Poprzez dotyk, ruch możemy sprawdzić działanie praw fizyki, a także oddać się rozrywce grając w szachy. Atrakcji na zwiedzających czeka bardzo wiele.
  • W Poznaniu mamy do dyspozycji Park Naukowo Technologiczny a w nim między innymi Laboratorium Wyobraźni, dzięki któremu możemy odkrywać naukę na nowo. Eksperymenty są opatrzone zabawą, przez co nie czujemy iż się uczymy, a jak wiadomo własne doświadczenie i obserwacja zapadają w pamięć o wiele łatwiej niżeli przeczytana książka. Co więcej osobiste doświadczenia ułatwiają zrozumienie nam nawet najbardziej niepojętych zagadnień fizyki kwantowej i nowoczesnych odkryć.
  • Iście nowoczesnym centrum nauki jest Humanitarium we Wrocławiu. To zbiór ekspozycji z wielu dziedzin nauki z naciskiem na nauki ścisłe. Ogrody doświadczeń to idealne miejsce na edukacje najmłodszych. Jest tu wiele doświadczeń z jakich skorzystać mogą również dorośli. Poprzez dotykanie instrumentów, wykonywanie eksperymentów i obserwacje efektów możemy uczyć się w praktyce, wychodząc z murów szkoły i zza biurka domowego, spoglądając spoza książki na otaczający nas świat. Przedstawiane są tutaj zarówno ciekawostki historyczne jak i współczesne projekty badawcze.
Interesującą formą nauki są pokazy naukowe, zwłaszcza fizyczne i chemiczne jakie prowadzone są zarówno w ramach kółek zainteresowań przy uniwersytetach, domach kultury jak i w formie jednorazowych pokazów w szkołach. Prócz pokazów, które ograniczają możliwość osobistego doświadczenia warto wybrać się na zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego bądź dla dorosłych Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W obydwu formach kształcenia przewidziane są zajęcia edukacyjne w ciekawej formie. Zajęcia prowadzone w niekonwencjonalny jak dotąd sposób cieszą się ogromnym uznaniem i zadowoleniem. Zarówno maluchy jak i seniorzy są bardzo zadowoleni z takich form nauczania.

Fundusze europejskie wspierają bardzo silnie powstawanie nowych miejsc opartych o edukację poprzez doświadczenie. W bardzo wielu miejscach nie tylko w Polsce ale i Europie funkcjonują parki edukacyjne i doświadczalne, dzięki którym możemy wcielić się w naukowców amatorów i zgłębiać tajniki nauki, dotąd nieodkrytej, nieznanej. To doskonałą okazja na odkrycie swojego talentu i ścieżki rozwoju. Nie rzadko właśnie w takich miejscach możemy zaobserwować swoje predyspozycje i zainteresowania mogące przerodzić się w talent naukowy i zaangażowanie w pracę na rzecz nauki - dodają nauczyciele przedmiotów ścisłych w Preply (np. korepetycje z fizyki we Wrocławiu można podszkolić poprzez Preply).

Do zrealizowania eksperymentów fizycznych, matematycznych nie potrzeba wieli inwestycji, albowiem nauki te są obecne wokół nas czy to na huśtawce, czy w kasie sklepowej, jak i w doniczce na parapecie. Wystarczy wrażliwość pozwalająca na dostrzeżenie nauki w przedmiotach codziennego użytku, w życiu codziennym. Inspiracją do nauki poprzez zabawę może być internet, gdzie wielu internautów zachęca do nauki poprzez nietypowe sposoby doświadczeń jak własna hodowla mrówek, czy kryształów, bądź też barwienie mleka, czy konstrukcja kulodromu. To zabawa tak dla małych jak i dużych. Dzięki własnym eksperymentom mamy szansę na odkrycie czegoś nowego, nieznanego. Tylko dzięki doświadczeniom i badaniom nauka może się rozwijać, im więcej badaczy tym większe szanse na sukces naukowy, czy to w dziedzinie fizyki, czy matematyki.

Więcej na http://www.polska.travel/parki-edukacyjne-w-polsce-2/ (parki edukacyjne w Polsce)

Autor: Preply Polska, nowoczesna platforma do nauki przedmiotów ścisłych (fizyka, chemia, matematyka) online jak i tradycyjnie w domu kursanta.


data ostatniej modyfikacji: 2016-01-04 09:16:29
Komentarze


Polityka Prywatności