Nauki biologiczne

Życie na naszej planecie zasilane jest niemalże wyłącznie docierającą do nas energią promieniowania słonecznego, a fotosynteza jest procesem, dzięki któremu ta energia niesiona przez światło jest zamieniana na formy, które mogą być bezpośrednio wykorzystywane przez żywe organizmy. Szacuje się, że do 2046 roku liczba ludzi zamieszkujących Ziemię wzrośnie do 9 miliardów, co stanowi ogromne wyzwanie w obszarze poszukiwania źródeł wyżywienia dla tak dynamicznie rosnącej populacji.
W wielu krajach Europy obserwuje się intensywne zamieranie jesionu wyniosłego, który jest ważnym siedliskiem wielu gatunków dzikich zwierząt. Co można zrobić i jak ratować te drzewa? Odpowiedzi udzielają badacze z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego.
Tekst powstał w ramach inicjatywy „Okiem eksperta”, która ma na celu promowanie nauki, badań i specjalistycznej wiedzy naszych naukowców. Specjaliści z UMCS-u mogą tworzyć komentarze eksperckie, opinie, analizy czy prognozy branżowe dotyczące bieżących wydarzeń, problemów czy zagadnień budzących wątpliwości, a znajdujących się w ich polu zainteresowań badawczych.
Oko – narząd wzroku człowieka – pod wieloma względami zachwyca i zdumiewa nie tylko precyzją widzenia oraz możliwością rozróżniania milionów barw, ale również umiejętnością funkcjonowania w niezwykle szerokim przedziale intensywności światła, która w naturalnych warunkach potrafi zmieniać się nawet o czynnik równy dziesięciu miliardom! Takie wyzwanie wymaga od fotoreceptorów dysponowania krańcowo odmiennymi, a nawet pozornie sprzecznymi atrybutami: z jednej strony bardzo wysoką czułością, z drugiej zaś strony fotostabilnością. Łączenie tego typu skrajności możliwe jest dzięki aktywności wielu mechanizmów regulacyjnych, funkcjonujących na różnych poziomach organizacji narządu wzroku. Wśród nich ważnym oraz doskonale znanym jest zwężanie oraz rozszerzanie źrenicy w odpowiedzi na zmiany intensywności światła, przypominaj±ce działanie przysłony fotograficznej.
Relokacja żubrów na teren Nadleśnictwa Janów Lubelski i utworzenie tam stada wolnego to jedno z zadań zaplanowanych w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”, realizowanego przez SGGW we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym oraz 25 jednostkami Lasów Państwowych.
Międzynarodowy zespół badawczy, do którego należą naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dokonał odkrycia, o którym usłyszał świat. Stało się to za sprawą publikacji wyników w prestiżowym dla biologów czasopiśmie „Cell”. Naukowcy odnaleźli i przebadali tajemnicze białko, które okazało się być niezwykle ważne dla większości organizmów żywych.
Dr Daria Sikorska z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska wraz z zespołem badaczy m.in z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej WOBIAK oraz WBIŚ i współpracowników z Wielkiej Brytanii prowadzi badania nad wylęgiem komarów w nadwiślańskich łęgach w Warszawie. Próbują dowiedzieć się, co tak naprawdę nas gryzie – a raczej kłuje.
Koty to jedne z najbardziej popularnych zwierząt towarzyszących człowiekowi. W Polsce żyje ich około 6 mln. Nasi pupile mają jednak także swoją mroczną stronę. To wyjątkowo sprytne drapieżniki, które bezwzględnie mordują małe ssaki i ptaki, a podstawą ich diety jest mięso. Wielu właścicieli kotów chciałoby zmienić ich naturę – na rynku dostępne są już nawet specjalne bezmięsne karmy. Czy to jednak możliwe i bezpieczne, by mięsożerne drapieżniki przestawiać na wegetarianizm?
Badacze opracowali nowe, rewolucyjne roboty, które dostosowują się do kultury i obyczajów osób starszych, którym pomagają.
Naukowcy opracowują materiały, które można by wykorzystać do ulepszenia wyrobów medycznych i implantów, co przełoży się na lepsze możliwości leczenia pacjentów.
Naukowcy zidentyfikowali warianty genetyczne związane z poszukiwaniem sensu i szczęścia w życiu.
Według naukowców liczba osób rozpoczynających palenie wyrobów tytoniowych we wczesnym okresie dojrzewania wyraźnie wzrosła w ciągu ostatnich 40 lat.
Nowy interaktywny model czterowymiarowy umożliwia śledzenie białek podczas podziału ludzkich komórek.
Naukowcy odkryli, że konstrukcje położone na Morzu Północnym mogą odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu integralności populacji koralowców i zwiększeniu ich odporności.
Naukowcy opracowali nową strategię terapeutyczną leczenia bardzo agresywnej postaci raka piersi.
Czy możliwe jest skuteczne zapobieganie, diagnozowanie i leczenie przewlekłych chorób płuc w ubogich regionach? Międzynarodowy zespół naukowców pokazuje nam, jak tego dokonać.
Niedrogie, wielofunkcyjne urządzenie drukujące udostępnia treść w alfabecie Braille’a lub w formacie dotykowym osobom niewidomym i niedowidzącym.
Co się dzieje, gdy przemysł i środowiska akademickie połączą siły dla dobra nauki? Powstaje ogólnodostępny serwis internetowy, który pomaga naukowcom odkrywać nowe metody leczenia.
Zespół badaczy wykazał, że ziarniste mikrocząsteczki w komórkach roślinnych zachowują się jak ciecze, gdy reagują na grawitację. Ich wyniki mogą utorować drogę do powstania nowych rozwiązań inżynieryjnych i zastosowań technologicznych imitujących systemy biologiczne.
Pierwsze bezpośrednie datowanie zęba należącego do wczesnego człowieka potwierdza wiek Homo antecessor, najstarszego znanego gatunku hominidów w Europie Zachodniej.
Przypadki chorób układu krążenia (CVD) i demencji w populacji osób starszych są często wynikiem czynników ryzyka związanych z trybem życia. Stwarza to możliwości profilaktyki i właśnie na tę potrzebę pewien projekt finansowany przez UE odpowiada za pomocą interaktywnej platformy internetowej.
Nowe badanie nad kostnym fragmentem ucha wewnętrznego dostarcza wskazówek na temat historii ludzkości.
Podejście oparte na otwartym oprogramowaniu (open source) i współpracy przy projektowaniu wyrobów medycznych pomoże uwzględnić w tym procesie potrzeby pacjentów i opinie obywateli. Wymiana informacji i oceny peer-to-peer w całym procesie opracowywania produktów sprawią, że proces projektowania inżynieryjnego będzie bardziej zrównoważony, zasobooszczędny i bezpieczny.
Nowy czujnik przeznaczony do noszenia na skórze mierzy poziom pH potu, umożliwiając bezigłowe monitorowanie przewlekłych schorzeń.
Nowe badanie pokazuje, że bogata w tłuszcze dieta śródziemnomorska, zawierająca orzechy i oliwę z pierwszego tłoczenia, może modyfikować funkcję genów niektórych komórek. Właściwości te powinny pomóc w walce z szeregiem chorób, szczególnie układu krążenia.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności