Europa w kosmosie

Rok 2014 był dla Europy w kosmosie rokiem szczególnym. Nie dość, że sonda Rosetta, jako pierwsza misja w historii, dotarła do komety, to Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystrzeliła dwa nowe satelity Galileo oraz satelitę Sentinel-1.

Po 10 latach pościgu za kometą 67P/Czuriumow-Gierasimienko, sonda Rosetta zapisała się w sierpniu 2014 r. na kartach historii i trafiła na czołówki doniesień medialnych, stając się pierwszym statkiem kosmicznym w historii, który dotarł do komety, eskortował ją w czasie orbitowania wokół Słońca i umieścił na jej powierzchni lądownik Philae. Misja, która potrwa do końca 2015 r. już dostarcza naukowcom informacji pomocnych w pogłębianiu wiedzy o roli komet w ewolucji Układu Słonecznego i pojawieniu się życia na Ziemi.

Nie zadowalając się tą światową premierą, w tym samym miesiącu ESA wystrzeliła dwa nowe satelity Galileo, aby dołączyły do czterech już wyniesionych w kosmos. Mimo iż znalazły się na nieprawidłowej orbicie, jeden z nich już osiągnął nową orbitę docelową, a operacja włączania ładunku nawigacyjnego na pokładzie zakończyła się pomyślnie. Galileo – europejski, globalny system nawigacji satelitarnej – składać się będzie ostatecznie z 30 satelitów i infrastruktury naziemnej. Obecny etap, poświęcony poszerzaniu konstelacji satelitów w celu osiągnięcia pełnej zdolności operacyjnej, jest finansowany przez Komisję Europejską.

Ponadto w ramach europejskiego programu monitoringu środowiska Copernicus, na początku 2014 r. wystrzelony został satelita Sentinel-1A, który ma dostarczać w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, obrazy lądów, oceanów i pokrywy lodowej na Ziemi. Aktualnie przelatuje nad tym samym punktem na Ziemi co 12 dni.

Prócz przedsięwzięć prezentowanych w mediach, wiele realizowanych aktualnie projektów badań kosmicznych, dofinansowywanych z budżetu 7PR i programu „Horyzont 2020”, prowadzonych jest w laboratoriach, planetariach i uczelniach w całej Europie. Wyniki tych prac mogą zaowocować ogromnymi postępami europejskiego programu kosmicznego w roku 2015 i kolejnych latach. Z przyszłymi możliwościami pozyskania dofinansowania w ramach programu „Horyzont 2020” można się zapoznać w portalu dla uczestników.

To wydanie CORDIS Express poświęcone jest jedynie niektórym z dofinansowanych ze środków UE projektów badań kosmicznych, które są już w toku, a także powiązanym z nimi doniesieniom.

- Researchers design a Mars rover that can choose its own paths (w języku angielskim)

- Załóż skafander kosmiczny – ruszamy w podróż

- Wyznaczanie trendów w nauce: Być może odkryliśmy najbardziej podobną do Ziemi planetę poza Układem Słonecznym

- Umożliwianie poszukiwań śladów życia w kosmosie

- Nowe projekty pamięci do zastosowań kosmicznych

- Aerogel European Supplying Unit for Space Applications (w języku angielskim)

data ostatniej modyfikacji: 2015-01-26 13:50:38
Komentarze


Polityka Prywatności