Poznawanie ekonomii handlu ludźmi

Mimo iż Europa jest jednym z tych regionów na świecie, w którym niezwykle rygorystycznie podchodzi się do poszanowania praw człowieka, liczba ofiar handlu ludźmi, które trafiają do UE lub pozostają w jej obrębie, nadal sięga według danych Komisji Europejskiej kilkuset tysięcy rocznie. Najczęstsze formy takiego handlu obejmują eksploatację seksualną i ekonomiczną, pobieranie organów i przymusową nielegalną działalność, taką jak drobne kradzieże.

W ubiegłym roku raport europejskiego urzędu statystycznego Eurostat rzucił trochę światła na stan handlu ludźmi w Europie, kładąc nacisk na „znaczące problemy, jakie nadal wymagają rozwiązania w zakresie różnych aspektów handlu ludźmi”. Jednak poza samymi danymi, co wiemy o tej działalności i trudniących się nią ludziach, o czynnikach umożliwiających jej rozkwit i wreszcie o profilu ofiar? Odpowiedź bez wątpienia brzmi: „niezbyt wiele”.

Przeciwdziałanie handlowi ludźmi w Europie wymaga głębszej wiedzy o jego przyczynach. Świadoma tego niedostatku wiedzy, Komisja Europejska finansuje ze środków 7PR projekt TRACE – dwuletnie przedsięwzięcie podjęte w maju 2014, którego celem jest lepsze poznanie sprawców i ofiar oraz zbadanie, jak przebiega proces rekrutacji.

Główny nacisk w ramach projektu zostanie położony na przyjrzenie się handlowi ludźmi jako swego rodzaju działalności gospodarczej. Wspólnie zespół stworzy mapę koncepcyjną sektora handlu ludźmi, aby lepiej zobrazować, w jaki sposób został zdefiniowany i jaką formę przybrał w Europie. Naukowcy zbadają powiązania między handlem ludźmi a innymi formami przestępczości zorganizowanej, przestudiują geograficzny modus operandi handlarzy i przyjrzą się czynnikom, które wpłynęły na ich działalność, takim jak kryzys gospodarczy, brak stabilności, konflikty polityczne, korupcja i technologia – bowiem Internet jest powszechnie uznawany za narzędzie wykorzystywane przez handlarzy do zacieśniania sieci i intensyfikowania działalności.

Kolejnym, kluczowym aspektem prac badawczych będzie analiza szczególnych cech charakterystycznych wszystkich zaangażowanych osób, to znaczy kim są handlarze, dlaczego niektóre ofiary same stają się handlarzami i jak osoby trzecie ułatwiają im działalność.

TRACE korzystać będzie z wiedzy eksperckiej multidyscyplinarnego konsorcjum, w skład którego wchodzą MŚP wyspecjalizowane w badaniach nad technologią i bezpieczeństwem (Trilateral Research & Consulting), dwie uczelnie (VUB w Belgii i Uniwersytet w Tilburgu w Holandii), sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego (Szwecja), policja cypryjska oraz dwie organizacje społeczeństwa obywatelskiego (La Strada International w Holandii i Francuski Komitet przeciwko Współczesnemu Niewolnictwu we Francji).

Po zgromadzeniu wszystkich danych, konsorcjum planuje dzielić się swoimi ustaleniami, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w rozmaitych międzynarodowych przedsięwzięciach, takich jak konferencje czy warsztaty, oraz biorąc udział w spotkaniach związanych z obranymi celami. Zespół podejmie starania, aby poszerzyć grono odbiorców wyników poprzez ich publikacje w czasopismach, prasie i w formie sprawozdań skierowanych do rozmaitych interesariuszy.

data ostatniej modyfikacji: 2015-01-06 15:55:09
Komentarze


Polityka Prywatności