Zachowania indywidualne i grupowe w dzielnicach miast w UE

Naukowcy z UE badali utajone nakazy (ukryte czynniki w strukturze społecznej grup), które napędzają dynamikę mieszkaniową w miastach, przyglądając się w szczególności zachowaniom grupowym oraz indywidualnym w zakresie mieszkalnictwa. Owocem prac są informacje na temat skutków mieszkalnictwa prywatnego i spółdzielczego.

Projekt RESIDENTIAL ANALYSIS (Residential analysis - How do latent orders determine residential dynamics of minorities in East-London?) był poświęcony społeczności muzułmańskich imigrantów z Bangladeszu, mieszkających we wschodnim Londynie. Uczeni analizowali, w jaki sposób sekty prowadzą do segregacji grup i wykluczenia społecznego, a także badali wpływ tych zjawisk na dzielnice mieszkalne w krajach zachodnich.

Opracowanie nowych modeli koncepcyjnych pozwoliło na zbadanie interakcji między gospodarstwami domowymi a ich otoczeniem oraz zależności miedzy atrybutami i zachowaniami jednostek. Umożliwiło też zbadanie wpływu struktury społecznej na indywidualne gospodarstwa domowe i globalne atrybuty grup społecznych.

Przegląd piśmiennictwa pomógł w przygotowaniu ram teoretycznych na potrzeby projektu. Analiza 150 szczegółowych wywiadów posłużyła do porównania deklarowanych preferencji w gospodarstwach domowych oraz określenia formalnych reguł interakcji między indywidualnymi członkami gospodarstw domowych i ich sektorami/grupami. Przygotowano mapy przestrzennego rozmieszczenia podgrup, aby ustalić, w jaki sposób organizują one swoją przestrzeń, przystosowując ją do swoich potrzeb.

Dzięki badaniu pogłębiono wiedzę na temat wpływu zmian rasowych/etnicznych oraz stosunków między sektami na procesy rozkładu przestrzennego. Prace pomogły też określić mechanizmy współpracy oparte na wykorzystaniu specyficznych dla poszczególnych grup kodeksów społecznych.

Przeprowadzono symulację wzorców mieszkaniowych, aby ocenić trudności związane z wprowadzaniem się do dzielnicy/mieszkaniem w niej oraz zbadać, co dzieje się, gdy dochodzi do dezintegracji grupy, a jej członkowie zachowują się jak jednostki. Ta część prac pozwoliła także na zbadanie skutków przestrzennych utajonych nakazów, określających dynamikę mieszkaniową. Wykorzystano analizę ekonomiczną, aby przeanalizować wpływ sił grupowych na decyzje dotyczące mieszkalnictwa, w tym na konflikty o charakterze przestrzenno-kulturowym.

Ogólnie rzecz biorąc, projekt dostarczył nowych informacji na temat komunikacji międzykulturowej miedzy podgrupami na poziomie poszczególnych budynków, jak i całego miasta. Wyniki tych prac mają implikacje dla badań nad mniejszościami etnicznymi w Europie i dla podejścia do nich, a także do ich społeczno-ekonomicznego wpływu na otoczenie przestrzenne.

Wiedza i współpraca będące owocem projektu RESIDENTIAL ANALYSIS przyczyniają się do przyjęcia multidyscyplinarnego podejścia do analizy społeczno-przestrzennej i mogą zostać wykorzystane w przyszłych badaniach nad inteligentnymi miastami.

data ostatniej modyfikacji: 2016-01-15 11:42:25
Komentarze


Polityka Prywatności