Nauki społeczne (archiwalne artykuły)

Source
Kawałek naczynia znaleziony u wybrzeży Indonezji wreszcie ujawnia pochodzenie zatopionego statku przewożącego ceramikę i towary luksusowe.
Multidyscyplinarny zespół badawczy wykorzystuje nowoczesne technologie w celu uzyskania nowego rodzaju dowodów na zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka.
Nowe wytyczne wskazują drogę do zwiększenia odporności miast europejskich na klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka.
Nowe badanie pokazuje, że im częściej europejska młodzież odwiedza inne państwa członkowskie, tym bardziej jest zaangażowana w sprawy obywatelskie w swoich krajach.
Stephen Hawking, najbardziej rozpoznawany naukowiec na świecie, miał wiele do powiedzenia nie tylko o Wielkim Wybuchu i czarnych dziurach. Oto zarys poglądów brytyjskiego fizyka na najróżniejsze tematy, od istot pozaziemskich po największą tajemnicę wszech czasów.
Coraz powszechniej stosowane w ostatnich latach testy genetyczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem naukowców. W nowym badaniu przyjrzano się, w jaki sposób są one oceniane.
Nowe badanie pokazuje, że analiza semantyki pojęcia „las” oraz jej zróżnicowania w różnych językach może mieć istotne znaczenie dla polityk i planów działań dotyczących leśnictwa.
Naukowcy podważają pogląd, zgodnie z którym ludzie współcześni byli pierwszymi artystami na Ziemi. Tytuł ten wydają się teraz dzierżyć nasi dalecy, wymarli kuzyni – neandertalczycy.
Nowy model matematyczny, uwzględniający „przenikanie” oraz wpływ interakcji między graczami w symulacjach powtarzających się dylematów społecznych, może pomóc skuteczniej analizować dynamikę współpracy w obrębie populacji.
Jak dowodzi przeprowadzone niedawno badanie, gdyby odkryto życie poza naszą planetą, prawdopodobnie przyjęlibyśmy tę epokową wiadomość dość dobrze.
Współpraca to jeden z filarów życia społecznego, a ten, kto złamie normę społeczną, musi ponieść karę. Naukowcy znaleźli dowody na występowanie przejawów dążenia do sprawiedliwości już u sześcioletnich dzieci oraz u szympansów.
W jaskini w Izraelu znaleziono fragment prehistorycznej ludzkiej szczęki, wraz z zachowanym rzędem zębów. Pochodząca sprzed około 180 000 lat skamielina jest niemal dwa razy starsza niż dotychczas znane szczątki Homo sapiens odkryte poza kontynentem afrykańskim.
Od ponad dwudziestu lat naukowcy starają się wyjaśnić, w jaki sposób dochodzi do skażenia Arktyki toksyczną rtęcią. Nowe badanie rzuca światło na proces, który jest prawdopodobnie odpowiedzialny za to zanieczyszczenie, ostrzegając jednocześnie przed zagrożeniami, jakie niesie ono dla ludzi i środowiska.
800 milionów tweetów wydaje się wyraźnie wskazywać w jednym kierunku – pora dnia i pora roku mają wpływ na to, na ile treść tweetów jest pozytywna.
Aplikacje umożliwiające obywatelom zgłaszanie przestępstw lub zajść upowszechniły się, ale zazwyczaj nie są w stanie dostosować się do lokalnych warunków, kultury i wrażliwości. SecureU to nowa aplikacja, która usuwa te mankamenty i przechodzi aktualnie testy w pięciu miastach w Europie.
Walkie-talkie wynaleziono 70 lat temu. Można zrozumieć osoby, które twierdziły, że nadejście i rozwój wszechobecnych dzisiaj telefonów komórkowych spowoduje odwrót tamtej technologii. A jednak, w roku 2018, walkie-talkie są nadal w użytku. Obecnie fińska spółka proponuje rozbudować je o mobilną technologię szerokopasmową, w którą wyposażone są nasze smartfony.
Analiza szkieletów ofiar epidemii „cocoliztli”, która miała miejsce w latach 1545-1550 w Meksyku, ujawnia obecność patogenu Salmonella enterica Paratyphi C, wywołującego dur brzuszny.
Od urządzania sobie maratonów oglądania seriali telewizyjnych po rodziców snujących opowieści swoim pociechom na dobranoc, moc opowieści fascynowała nas od najwcześniejszych czasów. Ale dlaczego? Z perspektywy ewolucyjnej, czy nie lepiej spędzać czas na zdobywaniu pożywienia?
Chorowitość osób starszych pociąga za sobą wielorakie następstwa zdrowotne, między innymi niepełnosprawność, podatność na choroby, upadki, hospitalizację, umieszczenie w ośrodku opieki, a nawet zgon. Jeden z projektów dostarcza narzędzi, aby wspomóc pracowników służby zdrowia w opiece nad starzejącą się populacją.
Badania obejmujące ludzi i zwierzęta wskazują, że traumatyczne zdarzenia doświadczane przez matki mają wpływ na wczesny rozwój potomstwa. W ramach najnowszych prac badawczych odkryto, że są one także kodowane w DNA kolejnych pokoleń.
Kłująca igła z choinki wbija się w stopę, a jeśli to za mało, by poczuć świąteczną atmosferę, to nowe badania wskazują, iż dzieci poczęte podczas świąt Bożego Narodzenia mają pewną przewagę. Za wiele tego. No to może jeszcze najmniejsza w historii kartka świąteczna?
Kobiety żyjące około 7000 lat temu, we wczesnych społecznościach rolniczych, dźwigały wiele ciężarów. Nowe analizy szkieletów wskazują, że były silniejsze nawet od najznakomitszych sportsmenek naszych czasów.
Dzielenie się żywnością jako sposób na ograniczanie marnotrawienia i poprawę zrównoważenia w miastach, to bez wątpienia dobry pomysł. Ale gdzie i jakie rozwiązania się sprawdzą oraz jak można zwiększyć ich skuteczność? To tylko niektóre pytania, na które odpowiadają partnerzy projektu.
Rozmieszczenie zamożności może powiedzieć wiele o społeczeństwie, ale w przypadku cywilizacji prehistorycznych brak pisemnych artefaktów bardzo utrudnia przeanalizowanie tego czynnika. Nowe badania opierają wnioski o nierównościach społecznych na wielkości domostw, doprowadzając do interesujących wniosków.
Kraje unijne wyrzucają 88 milionów ton żywności rocznie i z tego powodu grupa ekspertów z 13 krajów uruchomiła platformę, aby dzielić się wiedzą z konsumentami, producentami i detalistami w nadziei na zredukowanie tej liczby.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności