Wsparcie sejsmiczne dla terytoriów palestyńskich

Europejskie szkolenia i działania związane z ratownictwem kryzysowym pomogą Palestyńczykom w radzeniu sobie z ewentualnymi trzęsieniami ziemi.

Bliski Wschód znajduje się na aktywnym sejsmicznie obszarze Ziemi, w którym musi funkcjonować odpowiednie ograniczanie ryzyka sejsmicznego i zarządzanie kryzysowe. W tym kontekście, finansowany ze środków UE projekt SASPARM (Support action for strengthening Palestinian-administrated areas capabilities for seismic risk mitigation) miał na celu pomoc terytoriom palestyńskim w przygotowaniu się na wstrząsy sejsmiczne.

W ramach projektu współpracowały ze sobą dwie ważne europejskie instytucje oraz palestyński Narodowy Uniwersytet An-Najah (NNU), dążąc do zwiększenia zdolności NNU w tej dziedzinie. Zidentyfikowano braki w wiedzy występujące na uczelni i udoskonalono szkolenia na temat ograniczania ryzyka wystąpienia klęsk i reagowania kryzysowego. W tym celu utworzono także sieci badawcze, aby usprawnić współpracę i poprawić konkurencyjność NNU, docierając do ogółu społeczeństwa i propagując wykorzystanie rezultatów projektu.

Ważnym osiągnięciem było przeszkolenie młodych badaczy, studentów i praktyków w takich dziedzinach, jak zagrożenie sejsmiczne, dynamika strukturalna, reakcje gruntu oraz stoły sejsmiczne. Ze szkoleń skorzystały także stowarzyszenia inżynierów działające na terytoriach palestyńskich. Co ważne NNU umocnił swoje zasoby w celu uruchomienia nowego programu magisterskiego poświęconego zarządzaniu ryzykiem związanym z klęskami, co umożliwi przyszłym pokoleniom młodych Palestyńczyków wkroczenie na tę ścieżkę kariery.

W pracach tych wzięło udział wielu interesariuszy i prawodawców, a założenia i rezultaty projektu były omawiane w palestyńskich mediach. Efektem inicjatywy SASPARM jest także ścisła współpraca między partnerami z UE i Palestyny, torująca drogę do długoterminowej współpracy w dziedzinie ograniczania ryzyka sejsmicznego.

Informacje o rezultatach projektu przekazywano studentom, obywatelom, instytucjom rządowym, lokalnym interesariuszom, organizacjom pozarządowym, a nawet podmiotom sektora prywatnego, co przyczyniło się do umocnienia zarządzania kryzysowego na terytoriach palestyńskich. Po projekcie SASPARM ruszył jego następca, SASPARM II, który umożliwi kontynuację jego działań oraz wykorzystanie wcześniejszych prac w celu poprawy ograniczania ryzyka sejsmicznego. Efektem powinno być sprawniejsze reagowanie kryzysowe i szybsza odbudowa po ewentualnej katastrofie.

data ostatniej modyfikacji: 2016-01-12 12:01:44
Komentarze


Polityka Prywatności