Innowacyjne schronienia niewymagające dostępu do sieci energetycznej

Każdego roku w następstwie klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi, powodzie czy huragany, tysiące ludzi pozbawianych jest dachu nad głową. Przenośne, przyjazne środowisku nadmuchiwane konstrukcje mogą zapewnić im tymczasowe schronienie.

Zmiana klimatu powoduje wzrost liczby klęsk i katastrof na całym świecie. Bezdomność i masowe migracje to tylko niektóre z najpoważniejszych skutków tego zjawiska. W takich sytuacjach służby ratunkowe i międzynarodowe organizacje muszą być stanie szybko zapewnić tymczasowe schronienie oraz tworzyć prowizoryczne szkoły, szpitale czy infrastrukturę transportową.

Uczestnicy projektu ULITES (Ultra-lightweight structures with integrated photovoltaic solar cells: Design, analysis, testing and application to an emergency shelter prototype) postanowili odpowiedzieć na coraz większe zapotrzebowanie na przenośne schronienia, które pomogą ograniczyć skutki ekonomiczne i społeczne klęsk żywiołowych.

W ramach projektu ULITES powstał prototyp namiotu ratunkowego, będącego nowym, lżejszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem zapewniającym tymczasowe schronienie. Namiot jest przenośny i lekki, a do tego autonomiczny.

Prototyp ma 7,5 m długości i składa się z trzech nadmuchiwanych cylindrów o wadze 250 kg każdy, zajmujących powierzchnię 150 m2. 8 ludzi jest w stanie rozłożyć namiot w czasie poniżej 2 godzin. Nadmuchiwanie do 20 milibarów zajmuje około 30 minut. Do utrzymania konstrukcji wystarczy uzupełnianie powietrza przez ok. 5 minut dziennie. Nadmuchiwanie uruchamia się automatycznie, gdy ciśnienie spadnie poniżej 10 milibarów. Całkowite zużycie energii ma wynosić ok. 250 W na dzień. Namiot może posiadać drzwi przednie i tylne, w zależności od zapotrzebowania. Konstrukcja jest modułowa, dzięki czemu można łatwo ją rozbudować, dodając nowe cylindry.

Badacze wykorzystali pasy z włókna węglowego i membrany pokryte PCW do zbudowania prototypowego namiotu oraz wbudowali ogniwa fotowoltaiczne w membrany. Konwencjonalne nadmuchiwane konstrukcje muszą być stale podłączone do źródła zasilania ze względu na duże straty powietrza. W przeciwieństwie do nich, namiot ULITES czerpie energię z wbudowanych ogniw słonecznych i akumulatorów, które dostarczają elektryczność, gdy jest potrzebna. Ponadto zaawansowane powłoki i techniki zgrzewania zastosowane w procesie produkcji minimalizują wyciek powietrza.

Konstrukcja namiotu została zoptymalizowana dzięki specjalnie opracowanemu wirtualnemu tunelowi aerodynamicznemu. Jest to niezwykle ważne narzędzie obliczeniowe, które umożliwiło zaprojektowanie tej lekkiej konstrukcji, z uwzględnieniem jej interakcji z wiatrem.

Rozwiązanie ULITES pozwala także na obniżenie kosztów projektowania i utrzymania dzięki ograniczeniu liczby eksperymentów w tunelu aerodynamicznym, mniejszemu zużyciu energii oraz łatwiejszemu montażowi w porównaniu z konstrukcjami sztywnymi.

data ostatniej modyfikacji: 2016-02-29 10:45:32
Komentarze


Polityka Prywatności