Nowa technologia pobierania odcisków palców w celu zwiększenia ochrony

Projektowane są zaawansowane technologicznie czujniki, przyspieszające pobieranie znacznie wyraźniejszych odcisków palców, co podnosi bezpieczeństwo i przyspiesza procedury kontrolne — szczególnie na przejściach granicznych.

Chociaż pobieranie odcisków palców zawsze służyło ustalaniu tożsamości, dzięki nowym osiągnięciom technologicznym procedurę tę znacznie usprawniono mając na uwadze obecne duże znaczenie bezpieczeństwa i ochrony. W ramach finansowanego przez UE projektu INGRESS (Innovative technology for fingerprint live scanners) opracowywana jest nowa technologia przechwytywania obrazów odcisków palców. Uwzględnia ona więcej cech biometrycznych palca, przezwyciężając ograniczenia związane z pobieraniem odcisków palców, takie jak powierzchowne choroby skóry.

Aby osiągnąć te cele, uczestnicy projektu pracują nad rozwiązaniem umożliwiającym przechwytywanie danych podpowierzchniowych odcisku palca w celu stworzenia ostrzejszego i pełniejszego obrazu w oparciu o zaawansowane technologie ultrasonograficzne i tomograficzne. Powstają również zaawansowane technologicznie czytniki odcisków palców o wysokiej rozdzielczości, które porównuje się w testach do standardowych czytników.

Jednocześnie w ramach projektu INGRESS analizowane są kwestie prawne, etyczne i społeczne dotyczące opracowywania tych nowych rozwiązań, aby zapewnić zgodność z wymogami UE w zakresie prywatności i ochrony danych. Ostatecznym celem jest stworzenie zatwierdzonego narzędzia, które pomagałoby w skuteczniejszym ustalaniu tożsamości w takich dziedzinach, jak kontrola graniczna i działalność organów ścigania.

Zespół projektowy zbadał już różne techniki pozyskiwania danych i przyjrzał się zaawansowanym sposobom wykrywania zmienionych odcisków palców. Dokładnie zbadano przepisy o ochronie danych i prywatności w celu opracowania nowej technologii w obowiązujących ramach prawnych. Prowadzone prace pomogą potwierdzić wyższą szybkość, dokładność i jakość nowej koncepcji pobierania odcisków palców, torują drogę do jej wdrożenia.

Wdrożenie elektronicznych skanerów linii papilarnych w punktach kontroli paszportów i innych newralgicznych punktach skróciłoby czas, jaki zabiera sprawdzania tożsamości obywateli. W dalszej perspektywie technologia ta może być stosowana w elektronicznych dokumentach tożsamości oraz w kartach kredytowych, kartach stałego klienta i dokumentach elektronicznych zawierających odciski palców. Rozwiązanie to podniosłoby poziom bezpieczeństwa społeczeństwa, pozwalając na łatwiejsze i bezpieczniejsze podróżowanie, jak również byłoby przydatne w wielu zastosowaniach powiązanych z tożsamością.

data ostatniej modyfikacji: 2016-01-13 09:08:32
Komentarze


Polityka Prywatności