Nowoczesny podwodny system wydobywczy może pozwolić na ponowne wykorzystanie zalanych kopalń

Istnieje bardziej opłacalny sposób, który pozwoli na ponowne otwarcie zamkniętych i zalanych kopalń znajdujących się na terenie Europy. Naukowcy zaprezentowali nowatorską metodę wykorzystującą nowoczesny, zrobotyzowany podwodny system wydobycia kopalin.

100 miliardów euro – tyle wynosi szacunkowa wartość niewykorzystanych zasobów naturalnych Europy, spoczywających na głębokościach wynoszących od 500 do1 000 metrów. Po trwającej wiele wieków aktywnej eksploatacji złóż, najłatwiej dostępne złoża surowców naturalnych na Starym Kontynencie są w większości wyczerpane. Jednak w opuszczonych, zalanych kopalniach i nigdy nieeksploatowanych złożach podwodnych nadal znajdują się zasoby naturalne, które ze względu na głębokość nie mogą być eksploatowane przy pomocy konwencjonalnych suchych technik wydobycia. Nowatorski podwodny system wydobywczy opracowany w ramach finansowanego przez UE projektu VAMOS umożliwi w przyszłości skuteczną eksploatację złóż surowców naturalnych, które pozostają obecnie niedostępne. Dzięki umożliwieniu wydobycia podwodnych kopalin zrobotyzowany system wydobywczy może utorować drogę do ponownego otwarcia opuszczonych i zalanych kopalń odkrywkowych, które nie posiadają szybów. Technologia ta może również potencjalnie wydłużyć okres eksploatacji kopalń odkrywkowych charakteryzujących się wysokim wskaźnikiem usuwania nadkładu, w których konieczne jest wydobywanie dużych objętości skał płonnych w celu uzyskania określonej ilości kopaliny, a także problemami natury hydrologicznej i geotechnicznej. Co więcej, nowa technologia może nawet umożliwić otwarcie nowych europejskich kopalń, które będą charakteryzowały się mniejszym wpływem na środowisko naturalne. Partnerzy stowarzyszeni w ramach projektu właśnie zakończyli drugi udany test terenowy w zalanej kopalni odkrywkowej Magcobar w irlandzkiej wsi Silvermines. Pierwsze próby nowego systemu miały miejsce w 2017 roku w wyłączonej z eksploatacji i zalanej kopalni odkrywkowej glinki porcelanowej znajdującej się w miejscowości Lee Moor w hrabstwie Devon na terenie Zjednoczonego Królestwa. Testowana technologia obejmuje zdalnie sterowany podwodny pojazd górniczy zdolny do cięcia skał na fragmenty o wielkości wynoszącej 50 mm. Pojazd został wyposażony w system spektroskopii laserowej, który pozwala na ocenę kopalin w czasie rzeczywistym, ograniczając w ten sposób ilość wydobywanej skały płonnej. Opracowany przez naukowców pojazd jest wodowany i wydobywany z wody przy pomocy zakotwiczonego statku służącego do wodowania i wydobywania pojazdu (launch and recovery vessel, LARV). Wydobyte kopaliny są pompowane na pokład statku na powierzchni, skąd przesyłane są przy pomocy pływającego rurociągu do instalacji odwadniającej zbudowanej na brzegu w celu dalszego przetwarzania, podczas gdy nadmiar wody jest odpompowywany z powrotem do wyrobiska. Dokładne położenie, nawigacja oraz orientacja pojazdu wydobywczego są kontrolowane przez hybrydowy pojazd zdalnie sterowany. Szereg korzyści płynących z podwodnego systemu wydobywczego

„Cały proces nie wymaga udziału ludzi jest zatem znacznie bezpieczniejszy niż dotychczasowe wydobycie. Co więcej całe wydobycie charakteryzuje się dużo mniejszym wpływem na środowisko naturalne niż konwencjonalne górnictwo ze względu na brak pyłów materiałów wybuchowych hałasu oraz wibracji – nie trzeba już niszczyć ogromnych ilości skał aby dostać się do niewielkiej ilości zasobów” stwierdziła Jenny Rainbird przedstawicielka spółki BMT Group Ltd. będącej koordynatorem projektu w informacji prasowej opublikowanej na portalu „The Engineer”. Nowoczesna technologia niesie ze sobą szereg innych zalet. Przede wszystkim nowatorski sposób wydobycia nie wymaga ciągłego odpompowywania wód gruntowych co pozwala na zmniejszenie zużycia energii a jednocześnie zwiększa opłacalność systemu. Dodatkowo nie wpływa on na poziom lokalnych wód gruntowych co przekłada się na mniejszy wpływ na otaczające środowisko naturalne. Dzięki wykorzystaniu efektów hydrostatycznych wydobycie urobku na powierzchnię wymaga zużycia mniejszej ilości energii. Europa jest obecnie w znacznym stopniu uzależniona od importu surowców na potrzeby przemysłu. Obiecujące rozwiązanie zaproponowane w ramach projektu VAMOS (¡Viable and Alternative Mine Operating System!) może stanowić początek drogi do zapewnienia zrównoważonego źródła potrzebnych surowców w Europie. Więcej informacji:
strona projektu VAMOS

data ostatniej modyfikacji: 2019-02-11 23:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności