Promowanie mobilności opartej na wodorze w Europie

Podczas Europejskiego Tygodnia Wodoru dyskutowano o flagowych projektach Unii Europejskiej ukierunkowanych na rozpowszechnianie technologii wodorowych w sektorze transportowym.

Wodór odgrywa kluczową rolę w procesie kształtowania zrównoważonej europejskiej gospodarki. W dniach 23–27 listopada po raz pierwszy odbył się Europejski Tydzień Wodoru. Wydarzenie to miało podkreślić znaczenie tego odnawialnego źródła energii w podejmowanych w Europie wysiłkach mających na celu osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Europejski Tydzień Wodoru to inicjatywa Wspólnego Przedsiębiorstwa na rzecz Technologii Ogniw Paliwowych i Technologii Wodorowych (Wspólnego Przedsiębiorstwa FCH), organizacji odpowiedzialnej za rozpoczęcie wdrażania idei mobilności opartej na wodorze w Europie. Za Wspólnym Przedsiębiorstwem FCH stoją: Komisja Europejska, stowarzyszenie Hydrogen Europe (reprezentujące branżę wodorową i branżę ogniw paliwowych) oraz organizacja Hydrogen Europe Research (reprezentująca środowisko naukowe).

Tydzień rozpoczął się od dwudniowego, przeprowadzonego online przeglądu projektów realizowanych obecnie w ramach Wspólnego Przedsiębiorstwa FCH. W pierwszym dniu dyskusje dotyczyły między innymi rezultatów finansowanych przez UE projektów JIVE, JIVE 2, H2ME, H2ME 2, ZEFER i H2Haul, skupiających się na zastosowaniu napędu wodorowego w samochodach osobowych, autobusach, lekkich pojazdach użytkowych i pojazdach ciężarowych.W ramach projektów JIVE i JIVE 2 w 10 krajach UE wprowadzono do eksploatacji setki autobusów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Celem była komercjalizacja tego typu pojazdów na terenie Europy. Pozwoliło to zmniejszyć koszt autobusu zasilanego ogniwami paliwowymi do poziomu „poniżej założonej w projekcie kwoty docelowej równej 650 000 EUR na autobus, a nawet poniżej założonej w wieloletnim planie prac Wspólnego Przedsiębiorstwa FCH kwoty docelowej na 2023 rok równej 500 000 EUR na autobus”, jak stwierdziła Madeline Ojakovoh z koordynującej projekt firmy Element Energy w komunikacie prasowym opublikowanym w portalu internetowym „H2 View”. Mimo zachęcających wyników „pozostaje sporo do zrobienia w kwestii konkurowania z pojazdami elektrycznymi o napędzie akumulatorowym pod kątem kosztów”, jak dodała Ojakovoh.

Projekty H2ME i H2ME 2 zakładają wprowadzenie do eksploatacji ponad 1 400 samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych, a także wybudowanie 49 stacji tankowania wodoru w ośmiu krajach UE. Odnosząc się do lekkich pojazdów dostawczych, które wyjechały już na drogi dzięki realizacji tych projektów, Peter Speers z partnerującej projektom firmy Cenex powiedział: „Pojazdy te przejechały ponad 15 milionów kilometrów, a ze stacji tankowania wodoru pobrano ponad 165 ton tego paliwa”. Za pomocą środków przeznaczonych na te projekty sfinansowano także sieć stacji tankowania wodoru w Niemczech, zdolną do obsłużenia około 45 000 samochodów.

Projekt ZEFER przewiduje wykorzystanie 180 pojazdów elektrycznych zasilanych ogniwami paliwowymi w trzech europejskich miastach. Ma to zademonstrować przydatność takich pojazdów w zastosowaniach, w których użycie wodoru jako paliwa może przynieść konkretne korzyści. Do chwili obecnej na ulice Londynu i Paryża wyjechało 117 pojazdów, a kolejnych 60 trafi do Brukseli. Projekt ZEFER pomógł znacząco zmniejszyć całkowity koszt posiadania (TCO) tych pojazdów. Jest on wciąż o 40 % wyższy niż w przypadku pojazdów z napędem hybrydowym, jednak „zmiany cen do 2025 roku sprawią, że TCO pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi będzie niższy niż dzisiaj, co sprawi, że pojazdy te będą mogły konkurować z ich odpowiednikami o napędzie akumulatorowym”, jak stwierdziła Sophie Eynon z firmy Element Energy, która również zajmuje się koordynacją tego projektu.Dyskusje dotyczyły również postępów na rynku pojazdów ciężarowych. Skupiono się na alternatywnych rozwiązaniach, które pozwolą zrealizować założone przez UE ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W tym celu w ramach projektu H2Haul na drogi czterech krajów Europy wyjedzie 16 pojazdów ciężarowych napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Projekt H2ME (Hydrogen Mobility Europe) zakończył się w listopadzie 2020 roku. Projekty JIVE (Joint Initiative for hydrogen Vehicles across Europe), H2ME 2 (Hydrogen Mobility Europe 2) i ZEFER (Zero Emission Fleet vehicles For European Roll-out) zakończą się w 2022 roku, natomiast realizacja projektów JIVE 2 (Joint Initiative for hydrogen Vehicles across Europe 2) i H2Haul (Hydrogen fuel cell trucks for heavy-duty, zero emission logistics) dobiegnie końca odpowiednio w 2023 i 2024 roku.

Więcej informacji:

strona projektów JIVE i JIVE 2

strona projektów H2ME i H2ME 2

strona projektu ZEFER

strona projektu H2Haul


data ostatniej modyfikacji: 2020-12-16 17:15:02
Komentarze
Polityka Prywatności