Czy język może być kluczem do poznania funkcji mózgu?

W czasie siódmej edycji konferencji Human Brain Project Summit & Open Day informatyk teoretyczny, Christos Papadimitriou, przedstawił swoje przemyślenia na temat roli języka w rozumieniu pracy mózgu. Na miejscu byli także przedstawiciele serwisu CORDIS.

Odkrywanie tajemnic ludzkiego mózgu może dostarczyć nam niezwykle cennych spostrzeżeń na temat ludzkości, a także zmienić sposób diagnozowania i leczenia zaburzeń mózgu. Zdobycie takiej wiedzy jest jednak jednym z największych współczesnych wyzwań naukowych.

Uczestnicy Human Brain Project (HBP), 10-letniej inicjatywy UE w dziedzinie neuronauki, stawiają czoła temu wyzwaniu, projektując i budując infrastrukturę badawczą, aby pomóc w rozwoju neuronauki, medycyny i przetwarzania danych. Organizowana w ramach tej inicjatywy już po raz siódmy z rzędu konferencja Human Brain Project Summit & Open Day zgromadziła w Atenach naukowców i specjalistów, aby zaprezentować im działania podejmowane w tej dziedzinie.

Główny mówca konferencji, Christos Papadimitriou, jeden z wiodących informatyków teoretyków na świecie i profesor na Wydziale Informatyki na amerykańskim Uniwersytecie Columbia, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat języka, mózgu i obliczeń.

Rola języka

„Mam nadzieję, że zdajecie sobie sprawę z tego, że to, co się teraz dzieje, jest niezwykłe i nie da się tego wyjaśnić. Bombarduję Was mniej więcej czterema sylabami na sekundę”, rozpoczyna swój wykład główny mówca. Następnie wyjaśnia, że​sylaby składają się w słowa, a słowa w zdania. „Dzieje się to z częstotliwością czterech herców. Jesteście naukowcami, więc wiecie, że to nie jest coś normalnego”.

Jako informatyk Christos Papadimitriou wykorzystuje swoją wiedzę na temat komputerów, aby lepiej zrozumieć mózg. Zauważa, że​podczas gdy miejsce mają ogromne postępy w dziedzinie aplikacji komputerowych i odkryć medycznych, ludzki mózg wciąż pozostaje tajemnicą i istnieje ogromna rozbieżność między tym, co już wiemy na temat tego niezwykłego organu, a tym, co chcemy o nim wiedzieć – na przykład, jak z mózgu wyłania się świadomość. Christos Papadimitriou uważa, że​język jest kluczem do zrozumienia naszego mózgu i może umożliwić nam jego lepsze zrozumienie.

Podkreśla, że zwierzęta​nabyły​funkcje poznawcze w drodze ewolucji, jednak język jest jedyną funkcją poznawczą charakterystyczną tylko dla człowieka. „Język ewoluował przez ostatnie dwa tysiące pokoleń, a nasze mózgi pozostawały przez cały ten czas takie same. Oznacza to, że język dostosował się do mózgu”. Dlatego studiując język – zwierciadło mózgu – społeczeństwo może odkryć jego sekrety.

Christos Papadimitriou zauważa, że​w ciągu ostatnich 5 lat przeprowadzone zostały fantastyczne eksperymenty (Poeppel 2016, Frankland i Greene 2015 oraz Zaccarella i Friederici 2015), które umożliwiły światu lepsze zrozumienie języka mózgu, ostatecznie pomagając wypełnić lukę w wiedzy na temat tego, jak w mózgu powstaje świadomość oraz jak neurony i synapsy – czyli połączenia, poprzez które neurony przekazują swoje wiadomości innym neuronom – tworzą mózg. Uczony uważa ponadto, że zespoły i ich operacje mogą być jedną z produktywnych ścieżek do myślenia o obliczeniach w mózgu.

Podsumowując swoje wystąpienie, zauważa: „Badania mózgu są fascynujące i niewyczerpane”. Dlatego dzięki badaniu języka możemy zbliżyć się do lepszego poznania ludzkiego mózgu i jego nierozwiązanych tajemnic.


opublikowano: 2020-06-02
Komentarze
Polityka Prywatności