Webinaria na temat obliczeń wielkiej skali przyniosą korzyści środowiskom badawczym i przemysłowym w Europie i Ameryce Łacińskiej

Zespół wspieranego ze środków Unii Europejskiej projektu zorganizował serię webinariów na temat systemów obliczeń wielkiej skali (HPC) oraz narzędzi przeznaczonych dla badaczy, naukowców, innowatorów i innych interesariuszy w Europie oraz Ameryce Łacińskiej.

Dzięki technologiom takim jak sztuczna inteligencja oraz internet rzeczy obliczenia wielkiej skali są obecnie wykorzystywane w przemyśle, opiece zdrowotnej oraz w szeroko pojętej gospodarce. Aby umożliwić konkurowanie na arenie światowej, wszystkie regiony muszą zwiększyć inwestycję w technologie i systemy HPC, aby maksymalizować w ten sposób płynące z nich korzyści. Można to osiągnąć jedynie poprzez koordynację działań oraz współdzielenie możliwości.

Do osiągnięcia takiej synergii dążą między innymi grupy naukowców oraz przedstawiciele przemysłu z Europy i Ameryki Łacińskiej, które skupiają się na obszarach zastosowania tych technologii oraz realizacji elementów infrastruktury. Finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt RISC2 promuje wymianę najlepszych praktyk w zakresie obliczeń wielkiej skali. Dodatkowym celem tego projektu jest promowanie obszaru HPC w Ameryce Łacińskiej oraz zachęcanie do interakcji między naukowcami i innowatorami w obu regionach, by wspólnie opracowywać usługi oparte na tej technologii dzięki dostępnym narzędziom oraz wiedzy. W tym celu projekt skupia osiem kluczowych europejskich podmiotów zajmujących się technologią obliczeń wielkiej skali, a także najważniejszych interesariuszy z Argentyny, Brazylii, Chile, Kolumbii, Kostaryki, Meksyku oraz Urugwaju.W ramach projektu RISC2 powstała seria webinariów poświęconych technologii obliczeń wielkiej skali. Podczas wydarzeń zostały zaprezentowane najnowocześniejsze techniki oraz narzędzia umożliwiające instalację oraz utrzymanie infrastruktur sprzętowych i oprogramowania HPC. „W ramach projektu RISC2 osiągamy duże postępy w zakresie wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie HPC między Ameryką Łacińską i Unią Europejską”, twierdzi Fabrizio Gagliardi, starszy doradca ds. strategii zatrudniony w Centrum Superkomputerowym w Barcelonie, które pełni rolę jednostki koordynującej projekt. Jego wypowiedź została przytoczona w informacji prasowej opublikowanej w portalu HPCwire. „Celem naszych webinariów jest rozpowszechnianie wspólnej wiedzy i umiejętności po obu stronach Oceanu Atlantyckiego”.

Każde z webinariów trwa około 30–40 minut i następuje po nich moderowana debata z udziałem widzów, która zwykle trwa do 15 minut. Udział w każdej sesji wymaga rejestracji, a zarówno moderatorzy, jak i sami prelegenci są światowymi ekspertami zajmującymi się dziedziną obliczeń wielkiej skali. Wszystkie nagrania i materiały dotyczące webinariów są dostępne na stronie internetowej projektu RISC2.

Pierwsze z wydarzeń zatytułowane „Getting Scientific Software Installed: From EasyBuild to EESSI” odbyło się 24 sierpnia. Na okres od września do grudnia zostały zaplanowane trzy kolejne webinaria: „Interactive High-Performance Computing with JupyterLab” (21 września), „Application Benchmarking with JUBE: Lessons Learned’ (19 października), a także „HPC system and job monitoring with LLview” (7 grudnia). W 2023 roku zostaną zorganizowane kolejne webinaria.

W ramach projektu RISC2 (A network for supporting the coordination of High-Performance Computing research between Europe and Latin America) powstaje dodatkowo sieć, dzięki której Europa i Ameryka Łacińska będą mogły lepiej koordynować prowadzone badania naukowe w zakresie obliczeń wielkiej skali. Dzięki działaniom sieci zostanie opracowana skoordynowana strategia oraz skonkretyzowany plan przyszłych działań. Projekt dobiegnie końca w czerwcu 2023 roku.

Więcej informacji:

strona projektu RISC2


data ostatniej modyfikacji: 2022-09-27 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności