Testy z dziedziny miejskiej mobilności lotniczej we Francji zakończone sukcesem

Podczas testów przeprowadzonych na lotnisku w Pontoise symulowano manewry unikania w trzech różnych rzeczywistych scenariuszach, udowadniając, że możliwy jest bezpieczny lot statkami powietrznymi miejskiej mobilności lotniczej (ang. Urban Air Mobility, UAM).

Trzy europejskie przedsiębiorstwa – eksperci od globalnych systemów nawigacji satelitarnej M3 Systems z Francji, producent lekkich samolotów Pipistrel ze Słowenii i firma UAM Volocopter z Niemiec – zakończyły pierwszy wspólny program testów we Francji. Jest to już trzecie z cyklu wydarzeń prowadzonych w ramach finansowanego ze środków UE projektu CORUS-XUAM. Celem tych testów lotniczych jest symulacja różnych rzeczywistych scenariuszy przy jednoczesnym zarządzaniu ruchem bezzałogowym (ang. unmanned traffic management, UTM) i lotniczym (ang. air traffic management, ATM) różnych typów statków powietrznych.

Na lotnisku Pontoise pod Paryżem przeprowadzono udane testy lotnicze z wykorzystaniem bezzałogowego systemu powietrznego (ang. unmanned aircraft system, UAS) BOREAL firmy M3 Systems, załogowego, elektrycznego statku powietrznego Velis Electro firmy Pipistrel oraz stworzonego przez firmę Volocopter pełnowymiarowego, zdalnie sterowanego prototypu platformy wielowirnikowej 2X z napędem elektrycznym do pionowego startu i lądowania. Firma Pipistrel korzystała z tradycyjnej wieży i systemu ATM, natomiast firmy Volocopter i M3 Systems wykorzystały system UTM opracowany przez firmę Hologarde z Francji, będącą partnerem projektu CORUS-XUAM.Rzeczywiste scenariusze testowane podczas tygodniowej kampanii obejmowały niecodzienne okoliczności, takie jak całkowite zamknięcie portu lotniczego lub vertiportu czy niedostępność strefy podejścia końcowego i startu (ang. final approach and take-off, FATO), oraz harmonizację ruchu. Dokładniej rzecz ujmując, używając statków powietrznych Pipistrel i Volocopter przetestowano nieoczekiwane zajęcie obszaru FATO i przekierowanie statku powietrznego z powodu priorytetowego lądowania udzielonego innemu statkowi powietrznemu. W scenariuszu zmiany trasy lotu w związku z zamknięciem lotniska lub vertiportu przetestowano system UAS firmy M3 Systems. Przetestowano także przekierowanie toru lotu dwóch statków powietrznych korzystających z tej samej przestrzeni powietrznej przy użyciu statku powietrznego Volocopter i bezzałogowego systemu powietrznego firmy M3 Systems.

„Firma M3 Systems z radością uczestniczy w tym zakrojonym na szeroką skalę europejskim projekcie”, mówi Marc Pollina, dyrektor generalny firmy, cytowany w komunikacie prasowym zamieszczonym w serwisie „UASweekly.com”. „Udane testy potwierdzają, że nasz UAS BOREAL może umożliwić przyszłe operacje XUAM, gdy zaistnieje potrzeba bezpiecznej zmiany trasy statków powietrznych do innego vertiportu z powodu ich nieprzewidzianego zamknięcia lub obecności innego statku powietrznego w danej przestrzeni. Poprzez demonstracje zmiany trasy i taktyczną komunikację z dostawcami usług U-Space, firma M3 Systems wykazała, że jest w stanie wspierać przyszłą koordynację pomiędzy dostawcami usług z zakresu zaawansowanej mobilności powietrznej i operatorami portów lotniczych”.

Gabriel Massey, prezes i dyrektor zarządzający firmy Pipistrel, tak skomentował udział w kampanii: „Jako producent jedynego na świecie, posiadającego certyfikat typu, elektrycznego statku powietrznego wykonującego usługi komercyjne, firma Pipistrel z dumą bierze udział w projektach technicznych, które kształtują wizję mobilności lotniczej i w znaczący sposób przyczyniają się do postępu. Dzięki projektowi CORUS i demonstracjom paryskim wykazano, w jaki sposób pojazdy UAM będą mogły bezpiecznie latać w przestrzeni powietrznej po 2030 roku i że jest to kolejny krok w kierunku opracowania nowych, charakteryzujących się niższym poziomem hałasu i emisji lotniczych usług pasażerskich oraz towarowych”.

Oliver Reinhardt, główny specjalista ds. ryzyka i certyfikacji w firmie Volocopter, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat przyszłych planów: „Misją firmy Volocopter jest budowanie efektywnego ekosystemu wokół UAM, a połączenie integracji ATM/UTM z naszą platformą cyfrową VoloIQ ma szansę stać się integralną częścią wprowadzania UAM do megamiast na całym świecie. Nie mogę się doczekać kolejnych lotów testowych CORUS-XUAM, które odbędą się w Niemczech jeszcze w tym roku, i sprawdzenia, co jeszcze możemy osiągnąć”.

Projekt CORUS-XUAM (Concept Of Operations For European U-space Services – Extension For Urban Air Mobility) dobiegnie końca w grudniu 2022 roku.

Więcej informacji:

strona projektu CORUS-XUAM


data ostatniej modyfikacji: 2022-10-25 17:15:02
Komentarze
Polityka Prywatności