Uczelnie i organizacje badawcze wspólnie opracowały nowe interaktywne narzędzie, które bada, w jaki sposób swobodny przepływ osób wpływa na ekonomię i społeczeństwa krajów Unii Europejskiej.
Czy jesteś jedną z tych osób, które z różnych przyczyn przyjechały do UE lub przemieszczają się po niej? Czy mieszkasz poza krajem swojego urodzenia, w poszukiwaniu pracy lub edukacji, aby być z najbliższymi, aby uciec od konfliktów, katastrof lub prześladowań? Czy są może jakieś inne czynniki, które sprawiły, że znajdujesz się w innym kraju?
Teraz możesz poznać różne aspekty swojej podróży dzięki internetowemu narzędziu uruchomionemu niedawno w ramach finansowanego ze środków UE projektu REMINDER. „Przy opracowywaniu tego narzędzia wybraliśmy innowacyjną formułę »wybierz swoją własną przygodę«. Użytkownicy wyruszają w podróż, podczas której w wybranej przez siebie kolejności poruszają się po treści platformy”, jak opisano na stronie projektu.
Dzięki przystępnym wyjaśnieniom opartym na tysiącach stron wyników badań naukowych, to interaktywne narzędzie prezentuje, w jaki sposób różne, pozornie niepowiązane ze sobą czynniki w ramach debaty o migracji mogą mieć na siebie wzajemny wpływ. Na przykład osoby, które decydują się na zamieszkanie w innym kraju z powodów edukacyjnych, mogły się tam przeprowadzić jednocześnie z powodu lepszych możliwości zawodowych i aby być ze swoimi najbliższymi. Badacze wskazują, że inne czynniki motywujące do przeprowadzki to np. poszukiwanie ciekawszych lub wygodniejszych warunków życiowych, lepsza pogoda lub po prostu ciekawość. Wyniki badań pokazują również, w jaki sposób kwestia migracji jest traktowana w mediach i debacie publicznej. Badanie jest dostępne na stronie narzędzia cyfrowego.
W komunikacie prasowym na stronie organizacji COMPAS (Centre on Migration, Policy, and Society) Uniwersytetu Oksfordzkiego czytamy: „Badania te pokazują, że procesy imigracji z jednego kraju UE do innego w większości przypadków generują dla rządu więcej przychodów podatkowych niż kosztów, ale że agresywne narracje antymigracyjne w krajowych mediach lub postrzeganie państwa opiekuńczego jako niewystarczająco realizującego zasadę wzajemności mogą stworzyć negatywne nastroje społeczne względem swobodnego przepływu osób. Oba te czynniki mogły przyczynić się do opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo”.
Cytowany w tym samym artykule Dr Carlos Vargas-Silva z organizacji COMPAS mówi: „Aby zrozumieć migrację w Europie, trzeba zobaczyć, w jaki sposób różne elementy debaty są ze sobą wzajemnie powiązane: w jaki sposób media wpływają na politykę, która ma wpływ na systemy socjalne, które z kolei wpływają na przepływy migracyjne, które mają wpływ na ekonomię i tak dalej. W ramach projektu REMINDER poświęcono trzy lata na prace nad opracowaniem spójnej i całościowej analizy tych interakcji, a nasze nowe narzędzie internetowe umożliwia również osobom niebędącym specjalistami zbadać tę sieć zależności i zrozumieć, jak w praktyce różne wybory dotyczące polityki migracyjnej kształtują sytuację w tej dziedzinie w Europie”.
Realizacja projektu REMINDER (Role of European Mobility and its Impacts in Narratives, Debates and EU Reforms) zakończyła się w grudniu 2019 roku. W ramach jego prac zbadano ekonomiczne, społeczne, instytucjonalne i dotyczące polityk czynniki, które kształtują wpływy swobodnego przepływu osób. Zbadano również procesy, które formują publiczną narrację i opinię na temat tych wpływów. Jego celem było pomóc w „opracowaniu polityki reagującej w taki sposób, że wzbudzane jest społeczne zaufanie, zapewniona jest sprawiedliwość oraz równowaga w ramach swobodnego przepływu osób oraz zachowane są polityki integracyjne, które redukują nierówności na kontynencie”, jak opisano na stronie projektu w serwisie CORDIS.
Więcej informacji: