Biodegradowalne opakowania żywności rozwiązaniem, które może wydłużyć czas jej przydatności do spożycia

Finansowany ze środków UE projekt YPACK, w ramach którego opracowywane są metody produkcji biodegradowalnych opakowań żywności z upcyklowanej serwatki i łupinek migdałów, stał się zaczątkiem nowej koncepcji, zgodnie z którą wzbogacenie biopapieru tlenkiem cynku i olejkami eterycznymi oregano może stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem pakowanej żywności bakteriami. Odkrycie to daje nadzieję na możliwość wydłużenia czasu przydatności do spożycia świeżej żywności, takiej jak mięso, owoce, warzywa czy surowy makaron.

Tlenek cynku i olejki eteryczne oregano to związki przejawiające pewne właściwości antybakteryjne chroniące żywność przed dwoma ważnymi szczepami bakterii odpowiadającymi za zatrucia pokarmowe – Staphylococcus i Escherichia coli.

Zespół pracujący nad projektem YPACK odkrył optymalne proporcje składników aktywnych charakteryzujące się krótkim (15 dni) i średnim (do 48 dni) działaniem antybakteryjnym w „otwartych” i „zamkniętych” układach zawierających produkty spożywcze, w których opakowanie jest otwierane i zamykane kilkukrotnie, jak ma to miejsce na przykład w przypadku przechowywania wędliny w plastrach czy chleba. Aktywne składniki można nanosić w postaci warstwy aktywnej na produkowane tacki i folię do pakowania żywności.

Odpady z tworzyw sztucznych, w tym jednorazowe opakowania żywności, stanowią część globalnego problemu środowiskowego, gdyż miliony ton tych śmieci trafiają do oceanów. Prace prowadzone w ramach projektu YPACK mają przyczynić się do wytworzenia wyjątkowych biodegradowalnych opakowań na żywność. Rozwiązanie to, poza korzyścią w postaci dłuższego przechowywania żywności, daje także nadzieję na praktyczne rozwiązanie problemu odpadów.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie projektu YPACK.

„Idealne opakowanie powinno umożliwiać zmniejszenie śladu węglowego i wodnego, być biodegradowalne i/lub kompostowalne, powstawać z odpadów lub produktów ubocznych, być bezpieczne i zaprojektowane w sposób uwzględniający kwestie ekologiczne oraz mieć odpowiednie właściwości konserwujące, aby zmniejszać ilość marnowanej żywności. Projekt YPACK powstał w celu urzeczywistnienia tej wizji”.

– José María Lagarón, koordynator projektu YPACK

Jeśli chcesz, żeby Twój projekt został zaprezentowany w rubryce „Projekt miesiąca” w kolejnym wydaniu magazynu, wyślij wiadomość na adres editorial@cordis.europa.eu i opowiedz nam o nim.


data ostatniej modyfikacji: 2020-08-17 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności