Nauki społeczne

Niedawno opublikowane wyniki badań, korzystające po części ze wsparcia finansowanego ze środków UE projektu NEOMILK, przedstawiają szeroką gamę dowodów na prehistoryczną produkcję mleka na południu Europy.
Finansowani ze środków unijnych matematycy opracowali w ramach projektu HDSPCONTR szereg algorytmów i modeli matematycznych, które są w stanie przewidzieć zachowanie dużych grup i na nie oddziaływać.
Finansowane ze środków UE badania nad rzadkimi dokumentami średniowiecznymi rzuciły światło na sposób, w jaki używano języka do ugruntowywania władzy imperatorskiej nad zróżnicowaną ludnością śródziemnomorskiego imperium Almohadów.
Niecały tydzień pozostał do dnia, w którym amerykańscy wyborcy będą wybierać między Hillary Clinton a Donaldem Trumpem w najważniejszych zapewne dla tego pokolenia wyborach prezydenckich w USA. Naukowcy i psychologowie rzucają światło na podstawowe czynniki, jakie kierują indywidualnymi decyzjami, by zagłosować na danego kandydata lub partię, a nie na innego.
Finansowani ze środków unijnych naukowcy analizują losy migrantów i ich rodzin w Europie oraz kraju pochodzenia, aby lepiej poznać wpływ migracji na bieg ich życia.
Według badań przeprowadzonych przez CBOS w 2013 roku aż 72 proc. Polaków sprzeciwia się komercjalizacji świąt. Mimo to wielu z nas celebruje je w popkulturowym klimacie. Co rządzi naszymi rytuałami – marketing, kultura popularna czy tradycja? - wyjaśnia dr Karol Jachymek, kulturoznawca ze School of Ideas Uniwersytetu SWPS.
Wyniki nowych badań pokazały, że część mózgu, która aktywuje się przy nieuczciwych zachowaniach, reaguje coraz słabiej przy każdym kolejnym kłamstwie, co rzuca nowe światło na powód, dla którego na pozór niewinne kłamstwo często wymyka się spod kontroli.
Opublikowane niedawno wyniki badań, wspartych z finansowanego ze środków UE projektu EMOTIONS IN CONFLICT, pokazały że nastolatkowie – Izraelczycy i izraelscy Palestyńczycy – lepiej współpracują po tym, jak nauczyli się, że ludzie mogą się zmieniać.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu pomagają miastom stawić bez obaw czoło przyszłości poprzez przeciwdziałanie zmianie klimatu, ponowne wprowadzanie zieleni do miast i zapobieganie niekontrolowanemu rozrastaniu się miast na nowe i ciekawe sposoby.
Wraz z nadejściem Halloween świat anglojęzyczny został opanowany przez falę „przerażających klaunów”, która najpierw zalała Stany Zjednoczone, a teraz dociera do Zjednoczonego Królestwa, Kanady i Australii. Większość z nich to przebrani żartownisie, ale cierpienie i lęk ofiar są naprawdę realne. Wskutek tego wzrosło zainteresowanie tym, jakie są naukowe i psychologiczne przyczyny wywoływania przez klauny przerażenia u tak wielu osób.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listyPrzegląd uczelni
w Polsce
Uniwersytet___l__ski_220.jpg
Uniwersytet_Gda__ski_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura studenci