Technologie kosmiczne

Niezwykła eksplozja kosmiczna skłoniła naukowców do zastanowienia się nad tym, co właściwie wiedzą na temat krótkich i długich rozbłysków gamma.
Od wyzwań dla studentów do wykonywanych w technologii druku 3D miedzianych komponentów akceleratorów cząstek – oto działania, które realizuje unijny projekt I.FAST.
W XIX wieku potężna burza słoneczna doprowadziła do gigantycznej awarii łączności telegraficznej. Czy współczesne systemy łączności i linie przesyłowe są jeszcze bardziej narażone? Zapytaliśmy fizyczkę Minnę Palmroth o jej przewidywania.
W górnych atmosferach dwóch ultragorących jowiszów oddalonych od Ziemi o setki milionów lat świetlnych astrofizycy wykryli obecność baru.
Czy potrafisz wyznaczyć bezpieczną trasę podróży łazika po powierzchni Srebrnego Globu? W ramach wspieranego przez UE projektu zostały ogłoszone trzy wyzwania skierowane zarówno do ekspertów, jak i amatorów. Ich cel? Zwiększanie świadomości na temat opracowywanych narzędzi naukowej eksploracji Księżyca.
Naukowcy odkrywają coraz więcej planet w innych galaktykach, które przypominają naszą własną. Skąd to wiedzą? Temu zagadnieniu przygląda się ekspert Jérémy Leconte.
Jak wynika z nowego badania, odkryta niedawno egzoplaneta krążąca wokół gwiazdy karłowatej oddalonej od Ziemi o prawie 100 lat świetlnych może być „wodnym światem”.
Dążąc do wykorzystania w przyszłych urządzeniach elektromechanicznych bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów, wspierani przez UE naukowcy znaleźli nowy sposób wywoływania efektu piezoelektrycznego w materiałach, których zwykle nie uważa się za piezoelektryczne.
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej rozpoczął projekt po nazwą "CCSDS Standardised Ranging for Optical Communication Terminals" w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ScyLight. Celem jest opracowywane technologii służącej zwiększeniu możliwości satelitarnej komunikacji optycznej.
Nowe badania potwierdziły istnienie drugiej planetoidy, która dzieli z Ziemią orbitę wokół Słońca. Według szacunków pozostanie ona na stabilnej orbicie przez następne 4 tysiące lat.
Finansowany ze środków UE projekt EROSS otrzymał nagrodę „Étoiles de l’Europe” za rok 2021 za opracowanie innowacyjnej technologii serwisowania satelitów.
Naukowcy wspierani przez UE odkryli, że atmosfera pozasłonecznego gazowego olbrzyma TYC 8998-760-1 b zawiera duże ilości węgla-13.
W marsjańskim kraterze Gale naukowcy znaleźli dowody w postaci minerałów ilastych, które wskazują na to, że na czerwonej planecie występowała niegdyś woda w warunkach umożliwiających istnienie życia.
SATLANTIS to innowacyjna firma z sektora MŚP, która w ciągu ostatnich kilku lat wyrobiła sobie wysoką renomę w branży kosmicznej. Było to możliwe dzięki przełomowej kamerze satelitarnej iSIM, która w czasie gdy przeprowadzaliśmy wywiad do wydania magazynu Research*eu z marca 2020 roku miała przed sobą bardzo obiecującą przyszłość. W ramach cyklu „Dalsze losy” w tym miesiącu spotykamy się ponownie z Maríą Dasí, koordynatorką projektu iSIM, aby przekonać się, co wydarzyło się w ciągu roku od naszej ostatniej rozmowy.
Dotychczas w Europie działały dwie finansowane w ramach programu „Horyzont 2020” duże sieci współpracy zajmujące się zagadnieniem astronomii obserwacyjnej, powstałe w ramach projektów OPTICON i RadioNet. Z racji tego, że projekt RadioNet oficjalnie dobiegł końca w grudniu 2020 roku, natomiast już w lipcu 2021 roku projekt OPTICON czeka dokładnie taki sam los, w marcu tego roku wystartował nowy projekt zakładający formalne połączenie obu sieci. Z tego powodu w tym miesiącu postanowiliśmy nagiąć nasze zasady redakcyjne do granic możliwości i wyróżnić wszystkie trzy projekty tytułem „Projektu miesiąca”, aby w ten sposób podkreślić, jak ważny to był krok.
Badanie finansowane ze środków UE wykazało, że zdalne monitorowanie z wykorzystaniem satelitów i dronów może sprawić, że rozwiązania oparte na zasobach przyrody będą skuteczniej chronić społeczności przed destrukcyjnymi zagrożeniami naturalnymi.
W ramach pewnego sfinansowanego przez Unię Europejską badania przeanalizowano sposoby na poprawę jakości prognoz dotyczących ekstremalnych opadów deszczu w regionie Morza Śródziemnego. Zgodnie z otrzymanymi wynikami, największe opady odnotowywane są jesienią na zachodzie oraz zimną na wschodzie.
Rusza największa w Europie sieć koordynująca badania astronomiczne - OPTICON-RadioNet Pilot (ORP). Biorą w niej udział astronomowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Finansowani ze środków UE naukowcy opublikowali obszerny przewodnik na temat produkcji i przetwarzania grafenu i materiałów pochodnych w celu promowania wykorzystania ich w nowych zastosowaniach.
Korzystając z głębokiego uczenia, naukowcy wspierani przez UE opracowali nowatorską metodę, dzięki której można rzetelnie ocenić jakość zdjęć pełnego dysku Słońca.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności