Klimat i środowisko

Zgodnie z wynikami najnowszych badań całe terytorium Polski jest zanieczyszczone sztucznym światłem. Co oznacza termin zanieczyszczenie światłem, jak się to zjawisko objawia i czy mamy się czego obawiać? Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem eksperckim dr. Grzegorza Iwanickiego z Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej UMCS. Artykuł powstał w ramach cyklu Centrum Prasowego pn. „Okiem Eksperta”.
Wspólna walka z wyzwaniami klimatycznymi – Projekt Co-Adapt Co-Adapt przekształca warszawskie osiedla w zielone oazy. Działania społeczności lokalnych na rzecz adaptacji do zmiany klimatu zyskują realny wymiar miedzy innymi dzięki innowacyjnym pomysłom mieszkańców oraz ekspertów z SGGW. W ramach projektu naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN podjęli współpracę z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy w 2022 r.
Listopad w kontekście funkcjonowania cmentarzy jest miesiącem szczególnym. Obchodzone wówczas święta kościelne Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny sprawiają, że zepchnięte na margines publicznego zainteresowania słowo „cmentarz” jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Z uwagi na profil Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego warto przyjrzeć się cmentarzom przez pryzmat dynamicznie zmieniających się uwarunkowań środowiskowych.
Jak sprawić, by produkty stały się bardziej ekologiczne i zrównoważone? Nowe stanowisko testowe otwartych innowacji pozwoli badaczom na opracowanie nowatorskich materiałów pochodzenia biologicznego, które będą w stanie zastąpić ropopochodne odpowiedniki.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu w duńskim ekologicznym parku przemysłowym instalowany jest prototypowy elektrolizer o mocy 6 MW, który przybliży Europę do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.
We Włoszech przeprowadzono demonstracyjne testy dronów transportujących materiały biomedyczne i monitorujących tereny szpitali, a badania te stanowią zapowiedź przyszłej zaawansowanej miejskiej mobilności powietrznej.
W jakim stopniu poszczególne kraje wniosły wkład w zmianę klimatu od roku 1850? Autorzy nowego badania oceniają go na podstawie emisji kluczowych gazów cieplarnianych.
Nowy system robotyczny modulujący temperaturę ujawnia nieznane wcześniej zbiorowe zachowanie pszczół miodnych, otwierając przed pszczelarzami nowe możliwości pomagania pszczołom w przetrwaniu w zmieniającym się klimacie.
Wykorzystanie biomasy jako źródła energii to niezwykle zgrabne rozwiązanie – trudne w utylizacji odpady przetwarza się na gaz, który jest następnie wykorzystywany jako paliwo. W tym odcinku przyjrzymy się temu, w jaki sposób dzięki biopaliwom można ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
Zespół wspieranego przez Unię Europejską projektu przedstawia dotychczasowe doświadczenia w zakresie skutecznego projektowania symbiozy przemysłowej na wczesnym etapie.
Od satelitów obserwujących Ziemię po korzenie i otaczające je mikroorganizmy – dziś przyglądamy się glebie i temu, jak jej stan przekłada się na bezpieczeństwo naszej żywności.
Naukowcy dostarczają decydentom cenne dane, które pomogą kształtować przyszłe działania w zakresie przepisów odnoszących się do zanieczyszczenia oceanów plastikiem. Ich globalna analiza pokazuje bezprecedensowy wzrost ilości plastiku w oceanach od 2005 roku.
Naukowcy odkryli nowe informacje wskazujące na rolę, jaką odgrywa kofeina w zdrowiu jelit.
Nazwą „wieczne chemikalia” określa się związki chemiczne wytworzone sztucznie dla celów przemysłowych oraz codziennego użytku, które, jak się okazało, nie ulegają biodegradacji. Ocenia się, że po ostatnich 30 latach ich stosowania do środowiska wprowadzono ponad 4 miliony ton tych substancji. Są one niezwykle szkodliwe także dla ludzi. Specjaliści kilku dziedzin nauki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podjęli prace badawcze, które mogą przyczynić się do opracowania metod ochrony środowiska naturalnego przed wiecznymi chemikaliami.
Konferencja Future Circular Collider Conference (FCC) to wydarzenie skupiające naukowców zaangażowanych w projekt budowy większego i potężniejszego akceleratora cząstek.
Dzięki dwóm ośrodkom demonstracyjnym w Finlandii i Norwegii zobaczymy, w jaki sposób używane akumulatory pochodzące z pojazdów elektrycznych mogą być wykorzystane w systemach magazynowania energii.
Konsumenci i właściciele domów korzystają z dostosowanych do swoich potrzeb zasobów i narzędzi, aby dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła i poznać ich zalety.
Nowa broszura informacyjna CORDIS przybliża kulisy skoordynowanych, transgranicznych badań i innowacji, które wytyczają drogę regionu Morza Czarnego ku zdrowej, odpornej i produktywnej przyszłości.
Zespół finansowanych przez UE architektów, inżynierów i decydentów pracuje nad tym, by usprawnić i unowocześnić proces wystawiania świadectw energetycznych dla europejskich budynków.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności