Gospodarka cyfrowa

W ostatnim z artykułów poświęconych naszej wizycie na Europejskim Forum Robotyki, które odbyło się w dniach 20–22 marca w Bukareszcie, przyjrzymy się, w jaki sposób niektóre z robotów zaprezentowanych na targach zapewnią i zwiększą konkurencyjność europejskiego przemysłu.
Przedstawiciele serwisu CORDIS z przyjemnością wzięli udział w Europejskim Forum Robotyki – największym wydarzeniu poświęconym europejskiej branży robotyki, które odbyło się w Bukareszcie (Rumunia) w dniach 20–22 marca. Zobaczyli wiele fascynujących robotów i poznali wielu genialnych i utalentowanych naukowców, którzy je zbudowali – a to wszystko podczas wydarzenia, które zmieniło stolicę Rumunii w prawdziwie „europejską stolicę robotyki”.
Jakimi środkami dysponują obywatele, by kontrolować swoją prywatność w sieci? Jakimi środkami dysponują przedsiębiorcy, by zapewnić zgodność z europejskim prawem ochrony danych? Odpowiedzi na te pytania dostarczył pewien unijny projekt, w ramach którego powstało sześć pomocnych narzędzi.
Przedstawiciele serwisu CORDIS mieli przyjemność uczestniczyć w Europejskim Forum Robotyki, które odbyło się w dniach 20–22 marca w Bukareszcie. Jedną z rzeczy, które zdumiały autora tego tekstu, była liczba zaprezentowanych na wystawie robotów zaprojektowanych i skonstruowanych z myślą o ochronie zdrowia.
Naukowcy opracowują narzędzia, które mają pozwolić na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych. W 2020 r. te nowatorskie narzędzia zostaną przetestowane na trzech europejskich farmach wiatrowych.
Przełom w produkcji procesorów o grubości jednego atomu może zupełnie odmienić oblicze układów scalonych w nanoskali. Naukowcy donoszą, że nowa, opracowana przez nich metoda pod wieloma względami wyprzedza metody stosowane obecnie.
Nowa gra fabularna przeznaczona dla międzynarodowego personelu rozmieszczonego w strefach konfliktu zapewnia kluczowe szkolenie w zakresie umiejętności miękkich.
W opublikowanej w numerze 66 Magazynu Research*eu rubryce specjalnej zaprezentowaliśmy szereg finansowanych przez UE projektów dążących do poprawy jakości życia osób niedowidzących przy pomocy nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jednym z przedstawionych przedsięwzięć był projekt ABBI, który wyróżniał się swoim produktem – pionierskim urządzeniem pomagającym niedowidzącym dzieciom w rozwijaniu lepszego poczucia przestrzeni. Koordynatorka projektu, dr Monica Gori opowiedziała nam o dalszych krokach na drodze do komercjalizacji, które pokonał projekt od czasu naszej ostatniej rozmowy.
Wyobraźmy sobie humanoidalnego robota, który pomaga pracownikom przemysłu w przenoszeniu ciężkich przedmiotów lub asystuje fizjoterapeucie podczas zabiegu. Tak wszechstronne roboty staną się wkrótce rzeczywistością dzięki pracom zrealizowanym w ramach finansowanego przez UE projektu CogIMon.
Aby pomóc krajom w skuteczniejszej ochronie lasów, naukowcy opracowali lepszy sposób pomiaru dwutlenku węgla składowanego w lasach, wykorzystujący drony i sygnały satelitarne.
Uczeni udowodnili, że roje małych robotów można zaprogramować w taki sposób, by zachowywały się jak komórki, czyli zespołowo tworzyły różne struktury, opierając się na komunikacji między sąsiadami.
W udanej próbie terenowej inżynierowie przetestowali możliwości trzech samojezdnych łazików na Saharze, w terenie zbliżonym do marsjańskiego.
Unia Europejska właśnie zainaugurowała trzecią edycję konkursu EU Datathon. Jeśli masz warty nagrody pomysł na wykorzystanie otwartych danych, EU Datathon to Twoja szansa, żeby się wykazać!
Jedna z unijnych inicjatyw ma pomóc przedsiębiorstwom tworzyć nowe platformy dla skomunikowanych ze sobą inteligentnych przedmiotów, które nie będą wymagały dużych inwestycji.
Zanieczyszczenie jest poważnym problemem w wielu częściach świata zwłaszcza na obszarach miejskich. Wykorzystując nowe materiały na bazie grafenu naukowcy pracujący w ramach pakietu roboczego Graphene Flagship dotyczącego pianek i powłok funkcjonalnych opracowali rozwiązania mające na celu m.in. ograniczenie problemu zanieczyszczenia środowiska.
Zastosowanie arkuszy grafenu w fotonice krzemowej może stanowić podstawę technologii transmisji danych następnej generacji. Naukowcy z inicjatywy Graphene Flagship przybliżyli tę technologię do zastosowania w praktyce, demonstrując pierwszą na świecie szybką, opartą na grafenie transmisję danych z prędkością 50 Gb/s.
Badacze z projektu Graphene Flagship wyprodukowali urządzenia spintroniczne na bazie grafenu, które wykorzystują zarówno ładunek, jak i spin elektronów w temperaturze pokojowej. Wykazanie, że spin jest w stanie pokonać odległości do kilku mikrometrów, otwiera nowe możliwości w zakresie integracji przetwarzania i przechowywania informacji na pojedynczym chipie.
Pierwszy na świecie dwuwymiarowy materiał, grafen, ma niezwykłe i wyjątkowe właściwości. W ramach ważnej unijnej inicjatywy grafen jest rozwijany i stosowany w niezliczonej ilości nowych technologii.
Unikalna kombinacja właściwości grafenu toruje drogę do wielu różnych zastosowań, od energetyki i elektroniki po urządzenia biomedyczne i maszyny latające. Aby sprostać tym rosnącym wymaganiom, naukowcy muszą zwiększyć produkcję grafenu do skali przemysłowej.
W ramach przemyślnej serii eksperymentów europejscy badacze po raz pierwszy przetestowali grafen w warunkach mikrograwitacji. Ekscytujące wyniki tych badań stanowią cenną podstawę do opracowania urządzeń grafenowych nadających się do zastosowania w przestrzeni kosmicznej.
Następne
Polityka Prywatności