Gospodarka cyfrowa

Europejscy naukowcy pomagają przedsiębiorstwom z przemysłu włókienniczego w Prato, we Włoszech, zwiększyć wartość swoich kolekcji tkanin i przędzy.
Kłamstwa oraz zwodnicze treści publikowane w Internecie mogą zaszkodzić społeczeństwu na wiele sposobów. W czasie 11. Światowej Konferencji Dziennikarzy Naukowych (World Conference of Science Journalists, WCSJ) w Lozannie dowiedzieliśmy się, w jaki sposób problem ten może wywierać negatywny wpływ na zdrowie publiczne.
Finansowani ze środków Unii Europejskiej naukowcy opracowali przełomową platformę, która umożliwia zaspokojenie zapotrzebowania przemysłu na układy scalone charakteryzujące się wysoką wydajnością, niewielkim rozmiarem, dużym stopniem złożoności i niskim zużyciem energii.
Doroczne forum interesariuszy współfinansowanej ze środków UE i samego przemysłu Inicjatywy w zakresie Leków Innowacyjnych (ILI) odbyło się w deszczowy dzień 12 czerwca w Brukseli, w zachwycającym budynku Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych. Wśród omawianych tematów znalazły się: zdrowy i chory mózg, a także zastosowanie technologii cyfrowych w zmianie sposobu poszukiwania nowych metod leczenia i opieki nad pacjentem.
Współfinansowani ze środków UE naukowcy opracowali nanotransportery, które są w stanie pokonać reakcję immunologiczną organizmu oraz bariery biologiczne tak, aby dostarczać leki do miejsca docelowego.
Fakt, że człowiek posiada zdolność użycia jednego „narzędzia” (mózgu) do zbudowania innego narzędzia, z pomocą którego rozgryzie działanie tego pierwszego, jest ewolucyjnym darem, który odróżnia nas od innych zwierząt. Silniki symulacyjne o wielkiej mocy, takie jak „wirtualny mózg”, są jednocześnie przykładem takiego daru, jak i sposobem na odkrycie jego zagadek.
The Human Brain Project (HBP), jeden z europejskich programów przewodnich, łączy w sobie najnowsze rozwiązania z dziedziny technologii teleinformatycznych, uwspólniając zasoby i kompetencje z zakresu neuronauki i neuromedycyny. Bardziej spójne spojrzenie na mózg przyniesie korzyści zarówno ludziom, jak i technologii.
Szybkie, dokładne i niedrogie testy bezpieczeństwa żywności są teraz możliwe. Dzięki przenośnemu skanerowi rolnicy, producenci żywności i handlowcy mogą teraz sami przeprowadzać testy na polu, bez potrzeby wykonywania drogich i czasochłonnych badań laboratoryjnych.
W ostatnim z artykułów poświęconych naszej wizycie na Europejskim Forum Robotyki, które odbyło się w dniach 20–22 marca w Bukareszcie, przyjrzymy się, w jaki sposób niektóre z robotów zaprezentowanych na targach zapewnią i zwiększą konkurencyjność europejskiego przemysłu.
Przedstawiciele serwisu CORDIS z przyjemnością wzięli udział w Europejskim Forum Robotyki – największym wydarzeniu poświęconym europejskiej branży robotyki, które odbyło się w Bukareszcie (Rumunia) w dniach 20–22 marca. Zobaczyli wiele fascynujących robotów i poznali wielu genialnych i utalentowanych naukowców, którzy je zbudowali – a to wszystko podczas wydarzenia, które zmieniło stolicę Rumunii w prawdziwie „europejską stolicę robotyki”.
Jakimi środkami dysponują obywatele, by kontrolować swoją prywatność w sieci? Jakimi środkami dysponują przedsiębiorcy, by zapewnić zgodność z europejskim prawem ochrony danych? Odpowiedzi na te pytania dostarczył pewien unijny projekt, w ramach którego powstało sześć pomocnych narzędzi.
Przedstawiciele serwisu CORDIS mieli przyjemność uczestniczyć w Europejskim Forum Robotyki, które odbyło się w dniach 20–22 marca w Bukareszcie. Jedną z rzeczy, które zdumiały autora tego tekstu, była liczba zaprezentowanych na wystawie robotów zaprojektowanych i skonstruowanych z myślą o ochronie zdrowia.
Naukowcy opracowują narzędzia, które mają pozwolić na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych. W 2020 r. te nowatorskie narzędzia zostaną przetestowane na trzech europejskich farmach wiatrowych.
Przełom w produkcji procesorów o grubości jednego atomu może zupełnie odmienić oblicze układów scalonych w nanoskali. Naukowcy donoszą, że nowa, opracowana przez nich metoda pod wieloma względami wyprzedza metody stosowane obecnie.
Nowa gra fabularna przeznaczona dla międzynarodowego personelu rozmieszczonego w strefach konfliktu zapewnia kluczowe szkolenie w zakresie umiejętności miękkich.
W opublikowanej w numerze 66 Magazynu Research*eu rubryce specjalnej zaprezentowaliśmy szereg finansowanych przez UE projektów dążących do poprawy jakości życia osób niedowidzących przy pomocy nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jednym z przedstawionych przedsięwzięć był projekt ABBI, który wyróżniał się swoim produktem – pionierskim urządzeniem pomagającym niedowidzącym dzieciom w rozwijaniu lepszego poczucia przestrzeni. Koordynatorka projektu, dr Monica Gori opowiedziała nam o dalszych krokach na drodze do komercjalizacji, które pokonał projekt od czasu naszej ostatniej rozmowy.
Wyobraźmy sobie humanoidalnego robota, który pomaga pracownikom przemysłu w przenoszeniu ciężkich przedmiotów lub asystuje fizjoterapeucie podczas zabiegu. Tak wszechstronne roboty staną się wkrótce rzeczywistością dzięki pracom zrealizowanym w ramach finansowanego przez UE projektu CogIMon.
Aby pomóc krajom w skuteczniejszej ochronie lasów, naukowcy opracowali lepszy sposób pomiaru dwutlenku węgla składowanego w lasach, wykorzystujący drony i sygnały satelitarne.
Uczeni udowodnili, że roje małych robotów można zaprogramować w taki sposób, by zachowywały się jak komórki, czyli zespołowo tworzyły różne struktury, opierając się na komunikacji między sąsiadami.
W udanej próbie terenowej inżynierowie przetestowali możliwości trzech samojezdnych łazików na Saharze, w terenie zbliżonym do marsjańskiego.
Następne
Polityka Prywatności