Gospodarka cyfrowa

Finansowani ze środków UE naukowcy opublikowali obszerny przewodnik na temat produkcji i przetwarzania grafenu i materiałów pochodnych w celu promowania wykorzystania ich w nowych zastosowaniach.
Korzystający z unijnego dofinansowania badacze sprawdzili, ile ludzie wiedzą na temat dronów, a zwłaszcza ich wykorzystania w sytuacjach awaryjnych. Jak się okazuje, ich wiedza nie jest imponująca.
Dwie wspierane przez UE holenderskie firmy zbudowały na Morzu Północnym instalację stanowiącą połączenie farmy fotowoltaicznej i farmy wodorostów. To pierwsze przedsięwzięcie umożliwiające wytwarzanie prądu z energii słonecznej i uprawę wodorostów w tym samym miejscu.
Francuski rząd docenił wspierane przez UE konsorcjum i jego osiągnięcia w zakresie technologii półprzewodnikowych.
Projekt ReconCell miał służyć opracowaniu zaawansowanego technologicznie gniazda produkcyjnego, umożliwiającego powszechne korzystanie z rozwiązań w zakresie robotyki w segmencie MŚP, którego przedstawiciele w innych okolicznościach nie mieliby czasu lub środków by zautomatyzować swoje procesy produkcyjne. Koordynator projektu Ales Ude, którego mieliśmy przyjemność gościć na łamach 87 wydania magazynu Research*eu (listopad 2019), przedstawił wtedy plan, który chciał realizować ze swoim zespołem, by jeszcze bardziej skomercjalizować ten produkt. Teraz gościmy go ponownie, by przekonać się, jak przedstawiają się ich postępy.
Jak przywrócić obywatelom Unii Europejskiej kontrolę nad należącymi do nich danymi? Odpowiedzią może być innowacyjny pulpit o zwiększonej prywatności, który powstaje w ramach finansowanego ze środków UE projektu PoSeID-on.
Prowadzenie działalności i przetrwanie na rynku w czasach cyfrowej rewolucji w coraz większym stopniu zależy od analizy danych, ale czy to oznacza, że musimy zrezygnować z prywatności? Niekoniecznie. W ramach finansowanego ze środków UE projektu PAPAYA powstała nowa platforma, która daje nadzieję na odrodzenie zaufania między właścicielami danych a podmiotami zewnętrznymi zajmującymi się ich przetwarzaniem.
Wymiana wiedzy i praktyk uznawana jest obecnie za skuteczny sposób na inicjowanie zmian, szczególnie jeśli chodzi o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Pewien międzynarodowy program wnosi własny cenny wkład w te działania, wspierając władze lokalne i specjalistów zajmujących się miejską przyrodą w dążeniach do utworzenia odpornych i zrównoważonych miast.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano inteligentną platformę wymiany danych, która pomaga naukowcom przewidywać zapotrzebowanie na oddziały intensywnej opieki medycznej (OIOM) podczas pandemii koronawirusa.
Zespół projektu finansowanego ze środków UE opracowuje i testuje inteligentne sieci, skanery i inne technologie mające zapobiec przełowieniu.
W ramach finansowanego ze środków UE badania oceniono, jakie korzyści dla programów hodowli zwierząt gospodarskich może przynieść analiza odporności na choroby. Przedstawiono także cztery metody genetycznego udoskonalania cech zwierząt.
Prof. Richard Horne otrzymał w roku 2020 Medal Kristiana Birkelanda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań nad pogodą i klimatem w przestrzeni kosmicznej.
Twórcy finansowanego przez UE projektu De-RISC opracowali pierwszą wersję systemu multiprocesorów na chipie (ang. multiprocessor system-on-a-chip, MPSoC), mając za cel wprowadzenie na rynek platformy sprzętowej/oprogramowania opartych na architekturze zestawu instrukcji RISC-V.
W ramach jednego z finansowanych przez UE projektów powstaje cyfrowy bliźniak stadionu klubu FC Barcelona. Jego zadaniem jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa fanów Barçy.
Zespół finansowanego ze środków UE projektu umożliwia naukowcom-wolontariuszom zbieranie danych o ruchu ulicznym w ich okolicy. Członkowie zespołu mają nadzieję, że pomoże on lokalnym społecznościom podjąć działania, które ostatecznie umożliwią zmianę lokalnej polityki i wprowadzenie efektywnych rozwiązań w ruchu ulicznym.
Jak możemy zapobiegać chorobom u starszych osób? W ramach wspieranego przez UE badania zbadano wpływ witaminy D, kwasów omega-3 i domowych ćwiczeń na zdrowie starszych obywateli.
Zespół finansowanego przez UE projektu pracuje nad lekkimi, wydajnymi energetycznie szklanymi panelami izolacyjnymi, które być może pozwolą na zaoszczędzenie aż do 70 % energii poświęcanej na ogrzewanie i schładzanie.
Południowoafrykańska piosenka „Jerusalema” zyskała nowe życie dzięki grupie tanecznej z Angoli i daje ludziom na całym świecie poczucie bycia częścią wspólnoty w trakcie izolacji spowodowanej pandemią COVID-19.
Czerpiąc z najnowszych odkryć, finansowani przez UE naukowcy poszukują potencjalnych zastosowań dla układów optycznych, które mogą być programowane przez użytkowników.
Korzystający ze wsparcia UE badacze opublikowali dokument roboczy na temat wykorzystania technologii cyfrowej w Europie, koncentrując się na omówieniu wpływu, jaki ta technologia wywiera na ludzi młodych i ich rodziny.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności