Bezpieczeństwo

Spółki Ericsson i Volvo Cars zademonstrowały pierwsze udane przełączenie połączonych samochodów pomiędzy dwiema sieciami 5G działającymi w różnych krajach.
Niemal co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy ze strony partnera lub partnerki. W numerze 88 magazynu „Research*eu” wydanego w grudniu 2019/styczniu 2020 roku zaprezentowaliśmy projekt VRespect.Me – fascynujące rozwiązanie wykorzystujące możliwości oferowane przez rewolucję cyfrową, pozwalające na walkę z przemocą domową w wyjątkowo innowacyjny sposób. Dziś ponownie spotykamy się z Charlie’m Pearmundem, dyrektorem generalnym koordynującej projekt firmy Virtual Bodyworks SL, aby dowiedzieć się więcej o dalszych działaniach zespołu i najnowszych osiągnięciach.
Widzi, mruga, rozgląda się i obserwuje ludzi – kamera internetowa w kształcie ludzkiego oka skłania do dyskusji na temat technologii czujnikowych oraz naszego stosunku do nich.
W Niemczech i Hiszpanii prowadzone są testy inteligentnego systemu rezerwacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych, który umożliwia kierowcom rezerwację stanowiska i gwarantuje, że będzie ono dostępne do ich dyspozycji.
Nowy system wykrywania włamań pomoże chronić pojazdy elektryczne przed cyberatakami podczas jazdy.
Wykorzystując tranzystory w roli kubitów, wspierani przez UE naukowcy zrobili znaczący krok w dążeniu do umożliwienia przemysłowej produkcji procesorów kwantowych.
W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu powstają wyposażone w szpony roboty inspirowane ptakami, które mogą latać i lądować na obiektach o niewielkiej powierzchni. Opublikowany niedawno film prezentuje niezwykle inspirujące osiągnięcia zespołu.
Korzystający z unijnego dofinansowania badacze sprawdzili, ile ludzie wiedzą na temat dronów, a zwłaszcza ich wykorzystania w sytuacjach awaryjnych. Jak się okazuje, ich wiedza nie jest imponująca.
Zespół finansowanego ze środków UE projektu umożliwia naukowcom-wolontariuszom zbieranie danych o ruchu ulicznym w ich okolicy. Członkowie zespołu mają nadzieję, że pomoże on lokalnym społecznościom podjąć działania, które ostatecznie umożliwią zmianę lokalnej polityki i wprowadzenie efektywnych rozwiązań w ruchu ulicznym.
Korzystający ze wsparcia UE badacze opublikowali dokument roboczy na temat wykorzystania technologii cyfrowej w Europie, koncentrując się na omówieniu wpływu, jaki ta technologia wywiera na ludzi młodych i ich rodziny.
W wydaniu specjalnym poświęconym walce z terroryzmem, które ukazało się w listopadzie 2019 r., spotkaliśmy się z koordynatorem projektu LETS-CROWD, w którego ramach opracowywane są zaawansowane narzędzia do monitorowania i planowania pomagające organom ścigania w poprawie bezpieczeństwa podczas imprez masowych, takich jak koncerty. Teraz ponownie skontaktowaliśmy się z uczestnikami projektu, aby dowiedzieć się, jak przebiega wdrażanie opracowanej przez nich technologii.
Podczas tegorocznej konferencji Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Badań Biometrycznych wspierany przez UE zespół przedstawił swoje holistyczne rozwiązanie związane z bezpieczeństwem cybernetycznym stworzone dla organizacji opieki zdrowotnej.
Zespół naukowców stworzył stronę internetową bez funkcji śledzenia, aby chronić prywatność odwiedzających ją osób i pomóc naukowcom–wolontariuszom zbadać cyfrowe pliki cookie.
Co wspólnego ma COVID-19 i cyberbezpieczeństwo? W serii podcastów eksperci ds. bezpieczeństwa rozmawiają o zależności pomiędzy tymi dwoma sektorami oraz sposobach zapewniania bezpieczeństwa jednostkom lub grupom ludzi w Europie.
Zespół projektu IN-PREP opracował nowe technologie, które umożliwiają zwiększenie gotowości oraz skuteczności działań z zakresu dowodzenia i kontroli oraz zarządzania incydentami podczas sytuacji nadzwyczajnych, klęsk żywiołowych i kryzysów, co jest szczególnie ważnym osiągnięciem w kontekście pandemii koronawirusa.
Brytyjscy naukowcy finansowani w ramach projektu H-Unique Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych pracują nad prawdziwie pionierskim programem, który ma pomóc w identyfikacji osób molestujących dzieci wyłącznie na podstawie zdjęć ich dłoni. Badanie skupia się na ustaleniu, czy nasze dłonie są całkowicie niepowtarzalne, poprzez analizę zmienności anatomicznej.
Unijna inicjatywa przygotowuje grunt dla bezpiecznego i efektywnego zarządzania ruchem dronów.
Jakimi środkami dysponują obywatele, by kontrolować swoją prywatność w sieci? Jakimi środkami dysponują przedsiębiorcy, by zapewnić zgodność z europejskim prawem ochrony danych? Odpowiedzi na te pytania dostarczył pewien unijny projekt, w ramach którego powstało sześć pomocnych narzędzi.
Niebawem na czterech lądowych przejściach granicznych rozpoczną się testy niezwykle nowoczesnych technologii. Ich celem będzie przyspieszenie odpraw granicznych praworządnych podróżnych oraz identyfikacja potencjalnych przestępców przy pomocy wykrywaczy kłamstw.
W lutym 2018 r. w naszej rubryce specjalnej „Nowe technologie w walce z działalnością przestępczą” przedstawialiśmy projekt VALCRI. Z koordynatorem projektu, prof. Williamem Wongiem, rozmawialiśmy o tym, jak w projekcie VALCRI opracowywano bardzo obiecujący system analizy informacji wywiadowczych na temat działalności przestępczej pracujący w oparciu o analizę wizualną i inżynierię poznawczą. Projekt VALCRI zakończył się w czerwcu 2018 r. Prof. Wong opowiada nam, jakie postępy poczyniono w związku z rozwojem tego systemu.
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności