Społeczeństwo

Finansowani ze środków UE naukowcy opublikowali obszerny przewodnik na temat produkcji i przetwarzania grafenu i materiałów pochodnych w celu promowania wykorzystania ich w nowych zastosowaniach.
Korzystający z unijnego dofinansowania badacze sprawdzili, ile ludzie wiedzą na temat dronów, a zwłaszcza ich wykorzystania w sytuacjach awaryjnych. Jak się okazuje, ich wiedza nie jest imponująca.
Wymiana wiedzy i praktyk uznawana jest obecnie za skuteczny sposób na inicjowanie zmian, szczególnie jeśli chodzi o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Pewien międzynarodowy program wnosi własny cenny wkład w te działania, wspierając władze lokalne i specjalistów zajmujących się miejską przyrodą w dążeniach do utworzenia odpornych i zrównoważonych miast.
Serwis CORDIS działa z powodzeniem już od trzydziestu lat, a 2020 rok pokazał, jak istotne jest obecnie inwestowanie w naukę i wiedzę oraz udostępnianie i rozpowszechnianie wiarygodnych informacji.
Naukowcy korzystający ze wsparcia finansowego UE badają odkryte w kolumbijskiej części Amazonii rysunki naskalne sprzed dwunastu tysięcy lat. Na ich podstawie chcą dowiedzieć się, jak wyglądały początki kolonizacji Ameryki Południowej i jak ukształtowała ona różnorodną kulturę i środowisko tego kontynentu.
W ramach finansowanego ze środków UE badania przeanalizowano dotychczasową przydatność założeń scenariuszowych. Zidentyfikowano także powiązane problemy i zaproponowano metody ich rozwiązania.
Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że zielona infrastruktura, a w szczególności drzewa, może pomóc w obniżeniu wysokiej temperatury na obszarach miejskich.
W ramach jednego z finansowanych przez UE projektów powstaje cyfrowy bliźniak stadionu klubu FC Barcelona. Jego zadaniem jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa fanów Barçy.
Zespół finansowanego ze środków UE projektu umożliwia naukowcom-wolontariuszom zbieranie danych o ruchu ulicznym w ich okolicy. Członkowie zespołu mają nadzieję, że pomoże on lokalnym społecznościom podjąć działania, które ostatecznie umożliwią zmianę lokalnej polityki i wprowadzenie efektywnych rozwiązań w ruchu ulicznym.
Jak możemy zapobiegać chorobom u starszych osób? W ramach wspieranego przez UE badania zbadano wpływ witaminy D, kwasów omega-3 i domowych ćwiczeń na zdrowie starszych obywateli.
Twórcy finansowanego przez UE projektu wykazali potencjał zastosowań zrównoważonego biokompozytu w lotnictwie, akustyce i sektorze motoryzacyjnym.
Powszechnie uważa się, że wolny rynek oraz popyt i podaż to zjawiska, które mogły wykształcić się dopiero we współczesnym nam środowisku gospodarczym. Czy jednak takie założenie jest słuszne? Według najnowszych badań prowadzonych z udziałem naukowców z UJ, wymiana handlowa w okresie przedrzymskim była dużo intensywniejsza, niż do tej pory sądzono.
Południowoafrykańska piosenka „Jerusalema” zyskała nowe życie dzięki grupie tanecznej z Angoli i daje ludziom na całym świecie poczucie bycia częścią wspólnoty w trakcie izolacji spowodowanej pandemią COVID-19.
Korzystający ze wsparcia UE badacze opublikowali dokument roboczy na temat wykorzystania technologii cyfrowej w Europie, koncentrując się na omówieniu wpływu, jaki ta technologia wywiera na ludzi młodych i ich rodziny.
Zespół pewnej finansowanej przez UE inicjatywy pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które przyniosłyby korzyści zarówno wynalazcom nowych technologii, jak i społeczeństwu, zwracając jednocześnie uwagę na problemy związane z systemami rozpoznawania twarzy i istotność prywatności w inteligentnych domach.
W jaki sposób badania i ich sponsorzy wpływają na to, jak postrzegamy kobiety i mężczyzn? Finansowani ze środków UE badacze przedstawili odpowiedź na te pytania w dwóch pouczających filmikach o związku płci z robotyką i interakcjami człowiek-komputer.
Pięć europejskich projektów w dziedzinie badań i innowacji, które przyczyniają się do poprawy życia społecznego, otrzymało po 10 000 euro.
Zapotrzebowanie na rozwiązania w dziedzinie rzeczywistości wirtualnej i mieszanej wśród specjalistów stale rośnie. Aby zagospodarować tę niszę, fińska firma Varjo, osiągająca sukcesy właśnie na polu technologii rzeczywistości poszerzonej, pozyskała dodatkowe środki finansowe zarówno od dotychczasowych, jak i nowych inwestorów.
Pewien finansowany ze środków UE zespół naukowców stworzył plan działania wspierający oparte na danych i współpracy podejmowanie decyzji na poziomie miast.
Demokratyczne zasady i praworządność UE są zagrożone. W „Europejskich wytycznych politycznych” omówiono ustalenia i przedstawiono zalecenia mające pomóc w rozwiązaniu tych problemów.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności