Technologie przemysłowe

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie opracowano nową metodę zagęszczania drewna a w konsekwencji zwiększania twardości tego materiału. Może ona znaleźć zastosowanie w modyfikacji materiałów drzewnych wykorzystywanych zarówno w wyrobach budowlanych np. materiałach podłogowych, jak i elementach mebli, instrumentów muzycznych i galanterii drzewnej.
Naukowcy z Katedry Podstaw Inżynierii i Energetyki Instytutu Inżynierii Mechanicznej SGGW opracowali innowacyjną konstrukcję sprężarkowej pompy ciepła zasilonej ekologicznym czynnikiem chłodniczym R290.
Naukowcy z Instytutu Inżynierii Mechanicznej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opracowali innowacyjną technologię pozwalającą na odzyskiwanie tak zwanego ciepła technologicznego w trakcie produkcji folii stretch. Dotychczas ciepło to było traktowane jako odpad produkcyjny.
Naukowcy wykorzystali impulsy laserowe, aby sprawić, że specjalna cząsteczka węgla będzie przełączać drogę elektronu w przewidywalny sposób.
Niedawno odkryto nieznane wcześniej właściwości hubiaka pospolitego, które otwierają drogę do opracowania biodegradowalnych zamienników tworzyw sztucznych i innych stosowanych obecnie materiałów.
Nowe podejście do produkcji magnesów o doskonałych osiągach może sprawić, że Europa stanie się mniej zależna od pierwiastków ziem rzadkich w procesie transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Nowe powłoki paneli słonecznych, które pod wpływem promieniowania UV zmieniają swoje właściwości hydrofobowe na hydrofilowe, uchronią panele i szklane elewacje przed koniecznością drogiego i czasochłonnego czyszczenia.
W niedawno opublikowanym e-booku opisano, w jaki sposób prowadzone przy wsparciu UE badania nad elastomerami ciekłokrystalicznymi (ang. liquid crystal elastomer, LCE) torują drogę do nowych zastosowań i praktycznych urządzeń.
Szybki wzrost liczby ludności na świecie wywiera presję na i tak kurczące się zasoby naturalne naszej planety, dlatego naukowcy poszukują bardziej zrównoważonych materiałów. Opowiada o tym inżynier geoekologii Michael Harbottle.
Oblodzenie w czasie mrozów kosztuje niejednego pieszego bolesny upadek. Jak jednak wyjaśnia fizyk doświadczalny Robin Ras, ustalenie przyczyn, dla których lód jest śliski, nie należy do zadań łatwych.
Co się dzieje w ustach, gdy zjadamy kawałek czekolady? Naukowcy odkrywają sekret zniewalającej konsystencji czekolady, by stworzyć jej zdrowszą, luksusową wersję.
Wspierane przez UE konsorcjum z powodzeniem instaluje demonstracyjną turbinę gazową na wodór w obiekcie testowym – francuskiej papierni.
Fusy po kawie nie muszą być traktowane jak odpad. Wspierana przez UE firma wykorzystuje je do wytwarzania folii z bioplastiku.
Nowy rynek cyfrowy skupia innowacyjne podmioty z branży produkcyjnej, aby pomóc ambitnym MŚP przekształcić się w fabryki nowej generacji.
Im dalej w głąb Ziemi, tym wyższa temperatura. Dlaczego więc nie wykorzystujemy tego ciepła wszędzie, gdzie to tylko możliwe? Nasz ekspert Philippe Dumas podaje nam kilka twardych faktów.
Pewne centrum cyfrowego dziedzictwa kulturowego udostępnia mieszkańcom i turystom przestrzeń, dzięki której mogą zapoznać się z angażującymi treściami, wymieniać się doświadczeniami oraz skorzystać z cennych źródeł i materiałów szkoleniowych.
Otwarte zaproszenie ogłoszone w ramach pewnego unijnego projektu daje firmom z sektora MŚP i innym podmiotom działającym na rynku szansę na przygotowanie opracowanych przez siebie technologii i rozwiązań pochodzenia biologicznego do wprowadzenia na rynek.
Od wyzwań dla studentów do wykonywanych w technologii druku 3D miedzianych komponentów akceleratorów cząstek – oto działania, które realizuje unijny projekt I.FAST.
Naukowcy tworzą pneumatyczną sztuczną dłoń przy użyciu komercyjnej drukarki 3D.
W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu ogłoszono pierwsze z dwóch otwartych konkursów dla przedsiębiorstw zainteresowanych opracowaniem materiałów biopochodnych. Jedną z korzyści dla zwycięzców będzie dostęp do najnowocześniejszych technologii, które pomogą im dbać o innowacyjność i opracowywać nowatorskie produkty.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności