Technologie przemysłowe

Jak sprawić, by produkty stały się bardziej ekologiczne i zrównoważone? Nowe stanowisko testowe otwartych innowacji pozwoli badaczom na opracowanie nowatorskich materiałów pochodzenia biologicznego, które będą w stanie zastąpić ropopochodne odpowiedniki.
Zespół projektu PULSATE ogłosił drugi i ostatni otwarty nabór dla MŚP, które chcą wdrożyć zaawansowane technologie obróbki przyrostowej oparte na laserach.
We Włoszech przeprowadzono demonstracyjne testy dronów transportujących materiały biomedyczne i monitorujących tereny szpitali, a badania te stanowią zapowiedź przyszłej zaawansowanej miejskiej mobilności powietrznej.
W jakim stopniu poszczególne kraje wniosły wkład w zmianę klimatu od roku 1850? Autorzy nowego badania oceniają go na podstawie emisji kluczowych gazów cieplarnianych.
Projekt LAMPAS dobiegł końca w 2022 roku po opracowaniu jedynego w swoim rodzaju szybkiego systemu wykorzystującego lasery w celu uzyskania zróżnicowanych faktur na powierzchniach przedmiotów. Przyglądamy się bliżej przełomowym technologiom, które pozwalają europejskiemu przemysłowi wytwarzać szeroki wachlarz funkcjonalnych powierzchni.
Zespół wspieranego przez Unię Europejską projektu przedstawia dotychczasowe doświadczenia w zakresie skutecznego projektowania symbiozy przemysłowej na wczesnym etapie.
Pomimo całych dziesięcioleci badań naukowych nad zaawansowanymi stopami metali lekkich na rynek trafiła ograniczona liczba produktów. Nowy ekosystem otwartych innowacji ma na celu skrócenie ścieżki komercjalizacji.
Naukowcy odkryli nowe informacje wskazujące na rolę, jaką odgrywa kofeina w zdrowiu jelit.
Jeden z projektów dofinansowanych przez Unię Europejską pokazuje skuteczność systemowego, obejmującego zasięgiem całe miasto planowania rozwiązań opartych na przyrodzie na potrzeby miejskich systemów oczyszczania, przechowywania i ponownego wykorzystania wody.
Zaproszony przez nas ekspert – Nico Bruns – opowiada o tym, w jaki sposób niektóre rośliny same się oczyszczają i jakie rozwiązania udało nam się dzięki temu opracować. Jednym z nich jest rodzaj przyjaznego dla środowiska brokatu.
Radar Innowacji Komisji Europejskiej uznał dwóch partnerów projektu wspieranego przez UE, którzy stworzyli oprogramowanie do wielomateriałowej obróbki przyrostowej metodą spawania łukowego (ang. wire arc additive manufacturing, WAAM), za kluczowych innowatorów.
Naukowcy wykorzystali impulsy laserowe, aby sprawić, że specjalna cząsteczka węgla będzie przełączać drogę elektronu w przewidywalny sposób.
Niedawno odkryto nieznane wcześniej właściwości hubiaka pospolitego, które otwierają drogę do opracowania biodegradowalnych zamienników tworzyw sztucznych i innych stosowanych obecnie materiałów.
Nowe podejście do produkcji magnesów o doskonałych osiągach może sprawić, że Europa stanie się mniej zależna od pierwiastków ziem rzadkich w procesie transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Nowe powłoki paneli słonecznych, które pod wpływem promieniowania UV zmieniają swoje właściwości hydrofobowe na hydrofilowe, uchronią panele i szklane elewacje przed koniecznością drogiego i czasochłonnego czyszczenia.
W niedawno opublikowanym e-booku opisano, w jaki sposób prowadzone przy wsparciu UE badania nad elastomerami ciekłokrystalicznymi (ang. liquid crystal elastomer, LCE) torują drogę do nowych zastosowań i praktycznych urządzeń.
Szybki wzrost liczby ludności na świecie wywiera presję na i tak kurczące się zasoby naturalne naszej planety, dlatego naukowcy poszukują bardziej zrównoważonych materiałów. Opowiada o tym inżynier geoekologii Michael Harbottle.
Oblodzenie w czasie mrozów kosztuje niejednego pieszego bolesny upadek. Jak jednak wyjaśnia fizyk doświadczalny Robin Ras, ustalenie przyczyn, dla których lód jest śliski, nie należy do zadań łatwych.
Co się dzieje w ustach, gdy zjadamy kawałek czekolady? Naukowcy odkrywają sekret zniewalającej konsystencji czekolady, by stworzyć jej zdrowszą, luksusową wersję.
Wspierane przez UE konsorcjum z powodzeniem instaluje demonstracyjną turbinę gazową na wodór w obiekcie testowym – francuskiej papierni.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności