Energia

Opracowany przez zespół badaczy i wspierany ze środków UE innowacyjny pomysł na biznes oparty na rolnictwie precyzyjnym zdobył pierwszą nagrodę w programie preakceleracyjnym EIT Jumpstarter w kategorii „Żywność”.
W ramach wspieranego ze środków Unii Europejskiej projektu powstają programy wsparcia i narzędzia informatyczne, które mają na celu złagodzenie ubóstwa energetycznego w całej Europie.
Otwarte zaproszenie ogłoszone w ramach pewnego unijnego projektu daje firmom z sektora MŚP i innym podmiotom działającym na rynku szansę na przygotowanie opracowanych przez siebie technologii i rozwiązań pochodzenia biologicznego do wprowadzenia na rynek.
Nowo otwarte centrum ENRICH in Africa oferuje szeroki zakres usług, które wychodzą naprzeciw potrzebom afrykańskich i europejskich inkubatorów i akceleratorów innowacji.
Na gigantycznej afrykańskiej pustyni brakuje wielu rzeczy, jednak z pewnością nie należą do nich piasek i światło słoneczne. Niektórzy zadają sobie w związku z tym pytania na temat megaprojektów elektrowni słonecznych zlokalizowanych w tym obszarze. Czy mogą stać się rzeczywistością? Zapytaliśmy o to naszego eksperta, Khamida Mahkamova, który postanowił rzucić nieco światła na tę kwestię.
Zespół pewnego finansowanego przez UE projektu zarezerwował dwa stanowiska testowe na otwartych wodach, aby zaprezentować wybrane prototypy konwerterów energii fal (ang. wave energy converter, WEC) w 2025 roku.
Zespół wspieranego przez Unię Europejską projektu przygotowuje się do przetestowania nowego rozwiązania hybrydowej mikrosieci energetycznej w Hiszpanii.
Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu wykorzystuje algorytmy uczenia głębokiego połączone z technologiami chmury, przetwarzania brzegowego oraz przetwarzania na dalekiej krawędzi, aby usprawnić sposób śledzenia obiektów w fabrykach i magazynach.
Udane loty demonstracyjne pokazują, jak system wykrywania i unikania (ang. detect and avoid, DAA) na pokładzie bezzałogowego pojazdu powietrznego (ang. uncrewed aerial vehicle, UAV) sprawdza się w rzeczywistych scenariuszach kolizji.
Zbiornik do przechowywania ciekłego wodoru (LH2), opracowany w ramach projektu finansowanego ze środków UE, przeszedł kluczowe testy wibracji i szczelności, co jest ważnym krokiem na drodze do wykonania bezemisyjnego lotu komercyjnego.
Unijny projekt wspiera gminy w ich wysiłkach na rzecz zapewnienia obywatelom w całej Europie bezpiecznej, odnawialnej i niedrogiej energii. Rozpoczęto drugi nabór wniosków.
Nowe narzędzie pozwoli na obniżenie kosztów operacyjnych i poprawę wydajności pływających morskich farm wiatrowych.
Innowacyjna morska platforma wiatrowa przeszła pomyślnie pierwszy test u wybrzeży Wysp Kanaryjskich, stając się tym samym obiecującym rozwiązaniem, które pozwoli na budowę bardziej zrównoważonych i przyjaznych środowisku elektrowni wiatrowych.
Naukowcy, których prace są finansowane ze środków UE, wykorzystują poważne gry i grywalizację, by edukować konsumentów na temat efektywności energetycznej.
Rumuński uniwersytet inspiruje innych do zastąpienia paliw kopalnych poprzez energooszczędną, przystępną cenowo i niezawodną integrację odnawialnych źródeł energii.
W ramach projektu finansowanego ze środków UE naukowcy zewnętrzni mają możliwość korzystania z najwyższej jakości europejskich instalacji do badania trzody chlewnej. Drugie zaproszenie do składania wniosków jest już otwarte.
Pewna grupa naukowców bada nowe połączenia rozwiązań elektrolitowych i materiałów elektrod w celu opracowania akumulatorów sodowo-jonowych.
Kilka lat temu zespół projektu Wave Scale finansowanego ze środków Unii Europejskiej opracował technologię wytwarzającą czystą energię z fal mórz i oceanów. Pionierska technologia konwersji energii fal trafiła właśnie do wybrzeży Stanów Zjednoczonych (USA).
Podejścia do lądowania na ruchliwych lotniskach mają stać się bardziej energooszczędne i mniej hałaśliwe dzięki zintegrowanemu systemowi, który pomoże pilotom w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących zarządzania konfiguracją samolotu.
Na czym polega fotopolimeryzacja? Naukowcy połączyli dwie metody monitorowania reakcji chemicznych oparte na technologii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR), aby zbadać ten proces.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności