Transport i mobilność

Jak sprawić, by produkty stały się bardziej ekologiczne i zrównoważone? Nowe stanowisko testowe otwartych innowacji pozwoli badaczom na opracowanie nowatorskich materiałów pochodzenia biologicznego, które będą w stanie zastąpić ropopochodne odpowiedniki.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu w duńskim ekologicznym parku przemysłowym instalowany jest prototypowy elektrolizer o mocy 6 MW, który przybliży Europę do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.
We Włoszech przeprowadzono demonstracyjne testy dronów transportujących materiały biomedyczne i monitorujących tereny szpitali, a badania te stanowią zapowiedź przyszłej zaawansowanej miejskiej mobilności powietrznej.
W jakim stopniu poszczególne kraje wniosły wkład w zmianę klimatu od roku 1850? Autorzy nowego badania oceniają go na podstawie emisji kluczowych gazów cieplarnianych.
Od stopionych drutów po wysoko wydajne części do silników lotniczych: laserowe osadzanie drutu jest obiecującą techniką obróbki przyrostowej.
Radar Innowacji Komisji Europejskiej uznał dwóch partnerów projektu wspieranego przez UE, którzy stworzyli oprogramowanie do wielomateriałowej obróbki przyrostowej metodą spawania łukowego (ang. wire arc additive manufacturing, WAAM), za kluczowych innowatorów.
Innowacyjny bioreaktor do wydajnego beztlenowego oczyszczania wody zęzowej
Nowatorski i niezwykle wydajny model samochodu typu sedan zasilany energią słoneczną pozwala na pokonanie tras liczących nawet 725 kilometrów.
Unijni badacze prowadzą testy prototypowego silnika hybrydowego, który stanowi niezwykle ważny krok w kierunku realizacji ich celu, jakim jest wyznaczenie nowych norm zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń w hybrydowych układach napędowych typu plug-in.
Nowo otwarte centrum ENRICH in Africa oferuje szeroki zakres usług, które wychodzą naprzeciw potrzebom afrykańskich i europejskich inkubatorów i akceleratorów innowacji.
W niedawno opublikowanym arkuszu informacyjnym przedstawiono proponowane rozwiązania wobec obecnego kryzysu energetycznego.
Holownik portu Antwerpia-Brugia został wyposażony w silniki dwupaliwowe, co oznacza oficjalne rozpoczęcie procesu przestawiania holownika na metanol.
Nowe badanie dowodzi, że hałas komunikacyjny w pobliżu szkół ma negatywny wpływ na rozwój pamięci roboczej i uwagi u uczniów szkół podstawowych.
Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu wykorzystuje algorytmy uczenia głębokiego połączone z technologiami chmury, przetwarzania brzegowego oraz przetwarzania na dalekiej krawędzi, aby usprawnić sposób śledzenia obiektów w fabrykach i magazynach.
Udane loty demonstracyjne pokazują, jak system wykrywania i unikania (ang. detect and avoid, DAA) na pokładzie bezzałogowego pojazdu powietrznego (ang. uncrewed aerial vehicle, UAV) sprawdza się w rzeczywistych scenariuszach kolizji.
Zbiornik do przechowywania ciekłego wodoru (LH2), opracowany w ramach projektu finansowanego ze środków UE, przeszedł kluczowe testy wibracji i szczelności, co jest ważnym krokiem na drodze do wykonania bezemisyjnego lotu komercyjnego.
Tegoroczną nagrodę Radar Innowacji przyznano jednemu zwycięzcy w kategorii ogólnej, jak również trzem zwycięzcom w kategoriach reprezentujących zrównoważone pod kątem środowiskowym innowacje, przełomowe technologie w zakresie zdrowia, a także ukryte talenty na wczesnych etapach rozwoju.
Architektury sieci komórkowych stają się bardziej wydajne i zrównoważone dzięki innowacyjnemu podejściu zastosowanemu w jednym z finansowanych ze środków UE projektów.
Pewien unijny projekt, którego nazwa pochodzi od nazwiska twórczyni współczesnego pielęgniarstwa, ma na celu opracowanie innowacyjnego zestawu narzędzi dla służb niosących pierwszą pomoc ofiarom zdarzeń nadzwyczajnych.
Nadszedł czas, by myśląc o mobilności miejskiej przestać ograniczać się do samochodów, pociągów i autobusów – jej przyszłość to transport powietrzny. Tak więc gdy znowu utkniesz w korku, spójrz w niebo.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności