Transport i mobilność

Dwie wspierane przez UE holenderskie firmy zbudowały na Morzu Północnym instalację stanowiącą połączenie farmy fotowoltaicznej i farmy wodorostów. To pierwsze przedsięwzięcie umożliwiające wytwarzanie prądu z energii słonecznej i uprawę wodorostów w tym samym miejscu.
Zespół finansowanego ze środków UE projektu umożliwia naukowcom-wolontariuszom zbieranie danych o ruchu ulicznym w ich okolicy. Członkowie zespołu mają nadzieję, że pomoże on lokalnym społecznościom podjąć działania, które ostatecznie umożliwią zmianę lokalnej polityki i wprowadzenie efektywnych rozwiązań w ruchu ulicznym.
Podczas Europejskiego Tygodnia Wodoru dyskutowano o flagowych projektach Unii Europejskiej ukierunkowanych na rozpowszechnianie technologii wodorowych w sektorze transportowym.
Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej naukowcy opracowują model symulacyjny na potrzeby łańcucha dostaw żywności i weryfikują aktualną wiedzę na temat łańcuchów dostaw nowej generacji.
Partnerzy finansowanego przez UE projektu zaprezentowali nowo skonstruowany, pełnowymiarowy fragment kadłuba statku wykonany z materiałów kompozytowych umożliwiających obniżenie kosztów energii i eksploatacji.
W przeprowadzonym niedawno teście biopaliw samochód zasilany paliwem na bazie wodorostów osiągnął prędkość 80 km/h.
Finansowana ze środków UE aplikacja na smartfony przyczyni się do powstania nowych usług mobilności i innowacyjnych polityk transportowych.
W ramach unijnego projektu kilka europejskich miast przetestuje hybrydową usługę transportu publicznego, w ramach której pasażerowie będą mogli podróżować nie tylko pojazdami z kierowcą, ale także pojazdami autonomicznymi, poruszającymi się po drogach bez kierowcy.
Naukowcy są w trakcie przeprowadzania testów mających na celu sprawdzenie, czy zamrożony szczeniak znaleziony na Syberii to pies czy wilk.
Odnawialne płynne paliwo transportowe produkowane w nowej fabryce paliw słonecznych w Hiszpanii stanowi klucz do ekologicznej przyszłości lotnictwa.
Elektryczny prom pasażersko-samochodowy zadebiutował rejsem między dwiema wyspami w Danii. Prom przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) pochodzących z transportu morskiego.
Dzięki współfinansowanej ze środków UE inicjatywie jesteśmy na najlepszej drodze, aby wykorzystać potencjał wodoru jako rozwiązania problemu czystej energii.
Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych powstał raport, który przyczynia się do budowy ustandaryzowanego systemu ładowania autobusów elektrycznych w Europie.
Na ulice kilku miast Zjednoczonego Królestwa trafią wkrótce nowe autobusy napędzane wodorem.
W ramach pewnej unijnej inicjatywy udało się skutecznie przetestować nową technikę pozwalającą na zmniejszenie minimalnych odległości pomiędzy samolotami przy jednoczesnym zachowaniu wymaganego poziomu bezpieczeństwa.
Myślisz, że drzemka w samochodzie jest dużo lepsza od jego prowadzenia? Naukowcy pracują nad innowacyjnym systemem, który będzie w stanie rozpoznać strach, niepokój, rozproszenie czy zmęczenie kierowcy, a następnie przejąć kontrolę nad pojazdem.
Innowacyjne, mobilne urządzenie pomiarowe sprawia, że projektowanie, instalacja i konserwacja sieci trakcyjnych stają się proste, szybkie i tanie.
Nasz artykuł specjalny opublikowany w ubiegłorocznym numerze majowym (2018 r.) poświęcony był innowacyjnym projektom finansowanym przez Unię Europejską, które stawiały sobie za cel wprowadzenie europejskiej sieci kolejowej w XXI wiek. W ramach tego specjalnego dodatku rozmawialiśmy z Giovannim De Lisi z Greenrail SRL, włoskiej firmy z sektora MŚP, która opatentowała swoją zrównoważoną technologię podkładów dostosowanych do indywidualnych potrzeb w 80 krajach. Wracamy do niego, aby dowiedzieć się, jak w ciągu ostatniego roku przebiegała realizacja ambitnego planu dalszego rozwoju działalności firmy.
Pewna unijna inicjatywa pomoże przezwyciężyć bariery utrudniające rozwój rynku paliw alternatywnych dla pojazdów ciężarowych o dużej ładowności.
Dzięki prototypowi promu napędzanego wyłącznie energią elektryczną przemysł morski będzie mógł zaoferować bezemisyjny transport.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności