Trendy w nauce

Nowe badanie wykazało, że do 2100 roku stopnieje 60 % lądolodu Grenlandii więcej, niż przypuszczali naukowcy. W związku z tym poziom mórz wzrośnie nie o 10 cm, a o 18 cm.
To był najgorętszy rok na Ziemi od początku pomiarów – odnotowano w nim temperatury nieco wyższe niż w 2016 roku.
Korzystając z głębokiego uczenia, naukowcy wspierani przez UE opracowali nowatorską metodę, dzięki której można rzetelnie ocenić jakość zdjęć pełnego dysku Słońca.
Wprawdzie COVID-19 zdominował świat nauki, ale nie oznacza to, że w zeszłym roku nie byliśmy świadkami niesamowitych odkryć i zaskakujących osiągnięć w dziedzinie badań.
Wyniki badań wskazują, że wyjście z domu i wyłączenie urządzeń elektronicznych może poprawiać samopoczucie w czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19.
Według badań finansowanych ze środków UE, preparat odżywczy może pomóc w spowalnianiu utraty pamięci, pogarszania funkcji poznawczych i innych skutków choroby Alzheimera.
Sposób, w jaki formułujemy nasze noworoczne postanowienia, stanowi klucz do ich realizacji, jak wynika z największego i najbardziej kompleksowego badania w tym zakresie.
Francuski rząd docenił wspierane przez UE konsorcjum i jego osiągnięcia w zakresie technologii półprzewodnikowych.
Naukowcy korzystający ze wsparcia finansowego UE badają odkryte w kolumbijskiej części Amazonii rysunki naskalne sprzed dwunastu tysięcy lat. Na ich podstawie chcą dowiedzieć się, jak wyglądały początki kolonizacji Ameryki Południowej i jak ukształtowała ona różnorodną kulturę i środowisko tego kontynentu.
Dekoracyjne oświetlenie w okresie świątecznym powoduje wytwarzanie hormonu szczęścia przez nasz mózg.
Naukowcy dowodzą, że wkrótce na Ziemi będzie znajdować się więcej materiałów wytworzonych przez ludzi niż wszystkich organizmów żywych.
Korzystając z nowatorskich technik i wsparcia UE, naukowcy dokonują rekonstrukcji masowego wymierania, które 252 miliony lat temu doprowadziło do wyginięcia niemal wszystkich gatunków.
Zespół projektu realizowanego dzięki wsparciu UE otrzymał dofinansowanie od międzynarodowej organizacji, które pozwoli naukowcom udoskonalić inspirowane naturą rozwiązanie do odsalania wody morskiej i zastosować je na terenach rolniczych w Omanie.
Zacznijmy informacji, że naukowcy odkryli, jak uzyskiwać diamenty w temperaturze pokojowej w procesie, który trwa zaledwie kilka minut.
Badanie naukowe ujawniło cechę osobowości, którą powinni wyróżniać się astronauci mieszkający i pracujący w przyszłości na powierzchni Marsa.
Nowy system sztucznej inteligencji umożliwił rozwiązanie bardzo skomplikowanego problemu naukowego dotyczącego struktury i zachowania białek.
Uczeni dowodzą, że w czasach prehistorycznych łowcami byli nie tylko mężczyźni, ale także kobiety.
Czerpiąc z najnowszych odkryć, finansowani przez UE naukowcy poszukują potencjalnych zastosowań dla układów optycznych, które mogą być programowane przez użytkowników.
NASA szacuje, że w Drodze Mlecznej znajdują się setki milionów planet potencjalnie nadających się do życia.
Zespół finansowanych przez UE naukowców zbadał popularny chwast, aby odkryć, dlaczego niektóre rośliny mogą być zakażone kilkoma wirusami jednocześnie. Badacze odkryli, że odpowiedzi należy szukać w różnicach genetycznych między roślinami.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności