Trendy w nauce

Zjawisko rozprzestrzeniania się ludzkiego DNA po całej planecie niepokoi ekspertów.
Nowe badanie wyjaśnia, jakie czynniki odpowiadają za miłosny pociąg wobec drugiej osoby w jaki sposób ogranicza nas to zjawisko.
Nowe badanie sugeruje, że pot innych ludzi może pomagać w łagodzeniu lęku społecznego.
Nowe badania wykazały, że spędzanie czasu na dojazdach do pracy może skutkować niezdrowym zachowaniem.
Naukowcy odkryli nowe informacje wskazujące na rolę, jaką odgrywa kofeina w zdrowiu jelit.
„Ojciec chrzestny sztucznej inteligencji” odchodzi z firmy Google, aby ostrzec przed związanymi z nią niebezpieczeństwami.
Zdrowie naszej planety pogarsza się, ostrzegają autorzy dorocznego raportu przygotowanego przez agencję meteorologiczną ONZ.
Wspierani przez UE naukowcy opracowali pełnowymiarowy model przestrzenny ludzkiego hipokampa.
Co najnowsze badania mówią na temat czterodniowego tygodnia pracy albo – jak kto woli – trzydniowego weekendu?
Fiński ekspert ds. psychologii, światowej sławy mówca oraz wykładowca na gościnnych wykładach wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.
Według badania prowadzonego na szeroką skalę nasze zdrowie psychiczne nie pogorszyło się w trakcie pandemii.
Według nowego badania odpowiednia wprawa może pomóc w odróżnieniu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję tekstu od słów napisanych przez człowieka.
Naukowcy wykorzystali impulsy laserowe, aby sprawić, że specjalna cząsteczka węgla będzie przełączać drogę elektronu w przewidywalny sposób.
Od wspólnot energetycznych po ekowioski, w całej Europie widzimy inicjatywy mające na celu przechodzenie na odnawialne źródła energii.
Eksperci przewidują odsetek prac domowych, które mogą zostać zautomatyzowane w ciągu najbliższej dekady.
Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Komórkami Macierzystymi (ang. International Society for Stem Cell Research, ISSCR) wyróżniło prestiżową nagrodą za 2023 rok dwoje naukowców, których badania są wspierane ze środków Unii Europejskiej, prof. Christine Mummery i prof. Cédrika Blanpaina. Jest to pierwsze takie wyróżnienie dla badaczy z Europy.
Wspierani przez Unię Europejską badacze wykonują odwierty na głębokość ponad 800 metrów w warstwie lodu pokrywającego Antarktydę, by zbadać trwającą niemal 50 000 lat historię temperatury i gazów cieplarnianych na Ziemi.
Naukowcy opracowali przypominające liść urządzenie, które absorbuje wodę z powietrza i wytwarza wodór w stanie gazowym.
Nie wszystkie zwierzęta domowe mają podobne zdolności. Najnowsze badanie pokazuje, że podczas gdy pies potrafi bez problemu pokazywać człowiekowi różne przedmioty, świnia już takiej umiejętności nie ma.
Naukowcy obnażają ograniczenia obecnie stosowanych metod szacowania wzrostu średniej temperatury powierzchni ziemi po podwojeniu ilości CO2 w atmosferze.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności