Trendy w nauce

Według nowego badania odpowiednia wprawa może pomóc w odróżnieniu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję tekstu od słów napisanych przez człowieka.
Naukowcy wykorzystali impulsy laserowe, aby sprawić, że specjalna cząsteczka węgla będzie przełączać drogę elektronu w przewidywalny sposób.
Od wspólnot energetycznych po ekowioski, w całej Europie widzimy inicjatywy mające na celu przechodzenie na odnawialne źródła energii.
Eksperci przewidują odsetek prac domowych, które mogą zostać zautomatyzowane w ciągu najbliższej dekady.
Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Komórkami Macierzystymi (ang. International Society for Stem Cell Research, ISSCR) wyróżniło prestiżową nagrodą za 2023 rok dwoje naukowców, których badania są wspierane ze środków Unii Europejskiej, prof. Christine Mummery i prof. Cédrika Blanpaina. Jest to pierwsze takie wyróżnienie dla badaczy z Europy.
Wspierani przez Unię Europejską badacze wykonują odwierty na głębokość ponad 800 metrów w warstwie lodu pokrywającego Antarktydę, by zbadać trwającą niemal 50 000 lat historię temperatury i gazów cieplarnianych na Ziemi.
Naukowcy opracowali przypominające liść urządzenie, które absorbuje wodę z powietrza i wytwarza wodór w stanie gazowym.
Nie wszystkie zwierzęta domowe mają podobne zdolności. Najnowsze badanie pokazuje, że podczas gdy pies potrafi bez problemu pokazywać człowiekowi różne przedmioty, świnia już takiej umiejętności nie ma.
Naukowcy obnażają ograniczenia obecnie stosowanych metod szacowania wzrostu średniej temperatury powierzchni ziemi po podwojeniu ilości CO2 w atmosferze.
W ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską opracowano zestaw narzędzi dla badaczy z dziedziny nauk przyrodniczych, którzy chcą udostępniać lub wykorzystywać wrażliwe dane w chmurze.
Nowe badania ujawniają, że prehistoryczne kamienne narzędzia wykopane w Kenii pochodzą z okresu starszego niż najstarsi ludzie.
Nowe badanie ujawnia, że praca zdalna wydobywa różnice, które przechylają szalę na korzyść jednej z płci.
Nowe badanie słynnego obrazu Rembrandta „Straż nocna” zaowocowało niespodziewanym odkryciem pewnego związku ołowiu. Badacze próbują ustalić, jak się tam znalazł.
Personalizowana technika modelowania mózgu opracowana dzięki wsparciu finansowemu UE może pomóc w lokalizowaniu obszarów mózgu odpowiedzialnych za napady padaczkowe.
Technologia uczenia maszynowego, wykorzystana do poszukiwania życia poza Układem Słonecznym, wykrywa obiecujące sygnały radiowe.
Nowe badania ujawniają, że wysokie dochody niekoniecznie zależą od inteligencji.
W ramach badań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej badacze odkryli, że uwięzione jony są obiecującym rozwiązaniem, na którym mogą opierać się rozległe sieci kwantowe przyszłości.
Od nowych i wzbudzających ekscytację misji kosmicznych po zupełnie nowe bezpieczne miejsca, do których trafią odpady nuklearne – oto niektóre z najbardziej fascynujących zagadnień, którymi zajmą się naukowcy w rozpoczynającym się właśnie 2023 roku.
Następne
Kanał RSS dla tej listy Umieść na swojej stronie!
Polityka Prywatności