Trendy w nauce

Od nowych i wzbudzających ekscytację misji kosmicznych po zupełnie nowe bezpieczne miejsca, do których trafią odpady nuklearne – oto niektóre z najbardziej fascynujących zagadnień, którymi zajmą się naukowcy w rozpoczynającym się właśnie 2023 roku.
W 2020 roku w ramach badań przeprowadzonych w toku finansowanego przez UE projektu HEAT-SHIELD badacze stwierdzili, że bezpośrednie i długotrwałe wystawienie na światło słoneczne wpływa na funkcje motoryczne i poznawcze. Od czasu tego odkrycia zespół kontynuował swoje ważne badania i zgromadził dane dotyczące negatywnego wpływu stresu termicznego na zdrowie i produktywność pracowników pięciu sektorów – turystyki, rolnictwa, produkcji, budownictwa i transportu.
Niezwykła eksplozja kosmiczna skłoniła naukowców do zastanowienia się nad tym, co właściwie wiedzą na temat krótkich i długich rozbłysków gamma.
Choć w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania nieustannie spoglądamy poza naszą planetę, to w 2022 roku główną uwagę naukowców przykuły bardziej przyziemne tematy, takie jak samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Okres świąteczny ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na nasz mózg.
Od wyzwań dla studentów do wykonywanych w technologii druku 3D miedzianych komponentów akceleratorów cząstek – oto działania, które realizuje unijny projekt I.FAST.
Jeśli na chwilę zapomnimy o istnieniu meteorytów, możemy uznać, że ilość materiału na naszej planecie nie zmieniła się od czasu jej uformowania. Co bardziej rezolutnych czytelników z pewnością nurtuje w tym momencie jedno pytanie – dlaczego większość skał jest znacznie młodsza od Ziemi? Maud Boyet uważa, że odpowiedź znajdziemy, przyglądając się bliżej kamieniom.
Naukowcy tworzą pneumatyczną sztuczną dłoń przy użyciu komercyjnej drukarki 3D.
Dzięki przełomowemu odkryciu wiemy czemu ludzie mają tendencję do chorowania na przeziębienia podczas chłodniejszej pogody.
Jak wynika z nowego badania, odpowiedni sen może ułatwiać kobietom realizowanie ambitnych celów.
Jak co roku rozgorzała debata na temat tego, czy bardziej ekologiczne są sztuczne, czy żywe drzewka.
Zbiornik do przechowywania ciekłego wodoru (LH2), opracowany w ramach projektu finansowanego ze środków UE, przeszedł kluczowe testy wibracji i szczelności, co jest ważnym krokiem na drodze do wykonania bezemisyjnego lotu komercyjnego.
W lot ten nie udadzą się żadni ludzie, a zbiór ciekawych przedmiotów – każdy z konkretną misją do spełnienia.
Naukowcy prezentują, w jaki sposób lasery sieciowe mogą emitować światło w kontrolowanych kolorach lub kombinacjach kolorów.
Nowe narzędzie pozwoli na obniżenie kosztów operacyjnych i poprawę wydajności pływających morskich farm wiatrowych.
Widzenie kolorów zależy od interpretacji sygnałów przekazywanych z oczu do mózgu. Neuronaukowiec Tom Baden zajmuje się badaniem postrzegania barw.
Drzemka, kiedy potrzebujemy więcej snu, może mieć wpływ na nasze zdrowie i dobrostan.
Według najnowszych badań krótkie i szybkie ćwiczenia mogą przyczynić się do wydłużenia życia.
W ramach projektu finansowanego ze środków UE naukowcy zewnętrzni mają możliwość korzystania z najwyższej jakości europejskich instalacji do badania trzody chlewnej. Drugie zaproszenie do składania wniosków jest już otwarte.
Zapierające dech w piersiach nowe odkrycia dotyczące raka płuc to sygnał alarmowy świadczący o pilnej potrzebie poprawy jakości powietrza.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności