Masz dość gotowania, sprzątania i innych obowiązków domowych? Cierpliwości – wkrótce zrobią to roboty!

Eksperci przewidują odsetek prac domowych, które mogą zostać zautomatyzowane w ciągu najbliższej dekady.

Porządki w domu, robienie codziennych zakupów, wyprowadzanie psa, gotowanie obiadów, a nawet opieka nad bliskimi. Codziennie wykonujemy te i inne czynności, a wielu czytelników z pewnością zadaje sobie pytanie o to, jak wyglądałoby ich życie, gdyby nie musieli robić wszystkich tych rzeczy.

Być może już wkrótce wszyscy poznamy odpowiedź na to pytanie dzięki technologiom wspierającym i inteligentnej automatyce. Jedno wiemy na pewno – roboty z pewnością nie zostawią po sobie bałaganu!Badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego i japońskiego Uniwersytetu Ochanomizu poprosili 65 ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją z obu krajów o podzielenie się swoimi prognozami i przewidywaniami na temat udziału robotów w wykonywaniu prac domowych w perspektywie do 2033 roku. Dokładniej rzecz ujmując, 29 kobiet i mężczyzn zajmujących się zawodowo sztuczną inteligencją w Zjednoczonym Królestwie oraz 36 badaczy i badaczek z Japonii otrzymało zadanie ocenienia, w jakim stopniu będzie można zautomatyzować 17 zadań związanych z pracami domowymi i opieką. „Skoro wszystko wskazuje na to, że roboty odbiorą nam pracę, czy przynajmniej w zamian wyniosą nasze śmieci?”, pytają autorzy w opracowaniu opublikowanym na łamach czasopisma naukowego „PLoS ONE”.

Jak dowiadujemy się z informacji prasowej opublikowanej przez Uniwersytet Oksfordzki, zdaniem dr Lulu Shi, badaczki Oksfordzkiego Instytutu ds. Internetu oraz wykładowczyni Wydziału Edukacji Uniwersytetu Oksfordzkiego, z przeprowadzonych badań „wynika, że możliwa będzie automatyzacja prac domowych odpowiadających za 39 % ogółu czasu, który na nich spędzamy, jednak poziom automatyzacji poszczególnych zadań może być bardzo zróżnicowany”. Zdaniem naszych ekspertów, jedynie 28 % wszystkich zadań związanych z opieką, takich jak pomoc dzieciom w nauce lub wspieranie członków rodziny w podeszłym wieku, zostanie zautomatyzowane w ciągu najbliższej dekady. Jednocześnie przewidują oni, że aż 44 % wszystkich zadań związanych z domem, w tym gotowanie, sprzątanie czy robienie zakupów, mogą przejąć urządzenia i algorytmy.Nie po raz pierwszy słyszymy, że dzięki robotom uwolnimy się od obowiązków domowych, nie powinna dziwić nas zatem pewna doza sceptycyzmu. Ekaterina Hertog, współautorka badania oraz profesor nadzwyczajna zajmująca się SI oraz społeczeństwem na Uniwersytecie Oksfordzkim, dostrzega pewne podobieństwa między robotami i inną obiecującą technologią. Jak stwierdziła w rozmowie z „BBC”: „Od wielu lat, a nawet od dziesięcioleci, słyszymy zapewnienia, że już za chwilę autonomiczne samochody trafią na nasze ulice i zastąpią taksówki. Dotychczas nie udało nam się jednak sprawić, by radziły sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami na naszych ulicach, a budowane przez nas roboty wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Domy z kolei są pod tym względem bardzo podobne do ulic”.

Czy jesteśmy gotowi na to, by otworzyć drzwi robotom i inteligentnym technologiom, które nas zas… to znaczy, które będą nam pomagały w codziennym życiu? „Nie wydaje mi się, że jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na całkowite odarcie z prywatności, które wiąże się z wprowadzaniem tych technologii”, zauważa prof. Hertog.


data ostatniej modyfikacji: 2023-03-03 19:30:01
Komentarze
Polityka Prywatności