Trendy w nauce

Source
Najnowsze badania wykazują, że immunoterapia u pacjentów cierpiących na nowotwory, u których występuje ludzki antygen leukocytarny w odmianie I (HLA I) wiążącej się z szerokim zakresem peptydów, daje gorsze wyniki w zakresie przeżycia.
Wyniki zaprezentowane na największym światowym kongresie kardiologów mogą zaskakiwać.
W marsjańskim kraterze Gale naukowcy znaleźli dowody w postaci minerałów ilastych, które wskazują na to, że na czerwonej planecie występowała niegdyś woda w warunkach umożliwiających istnienie życia.
Analiza DNA pochodzącego z próbek gleby pobranych w Denisowej Jaskini w Rosji sugeruje, że denisowianie, neandertalczycy i współcześni ludzie mogli tam mieszkać w tym samym czasie.
Naukowcy przekonują, że trąba słonia może doprowadzić nas do przełomowych osiągnięć w dziedzinie robotyki.
Ogólnodostępna, wspomagana technologią sztucznej inteligencji baza danych zawierająca informacje na temat niemal każdego białka w ludzkim ciele może mieć znaczący wkład w rozwój nauki.
Kanadyjska geolog twierdzi, że odkryła najstarsze skamieniałości zwierząt.
Autorzy przełomowego badania przeprowadzonego na zlecenie ONZ alarmują, że stan naszej planety pogarsza się szybciej, niż dotąd sądzono.
Złość, gniew i wybuchy wściekłości w mediach społecznościowych zdobywają najwięcej polubień.
Naukowcy stworzyli narzędzie, które może pomóc lekarzom przewidzieć z wieloletnim wyprzedzeniem, u kogo w miarę upływu czasu mogą wystąpić choroby przewlekłe.
Po raz pierwszy w historii naukowcy wykorzystali jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie, aby stworzyć symulację pokazującą, w jaki sposób koszyczek Wenery dostosowuje się do życia w głębinach oceanów. Może to zmienić sposób, w jaki ludzie będą w przyszłości projektowali budowle usytuowane w miejscach pływów wodnych.
Zespół finansowanego ze środków UE projektu bada proces utraty funkcji synaps w mózgu, torując drogę do skuteczniejszych metod leczenia chorób neurodegeneracyjnych.
Chłonny plaster na skórę opracowany przez finansowanych ze środków UE naukowców zapewnia tanią, szybką i prostą metodę diagnozowania gruźlicy.
Finansowana ze środków UE firma z branży technologii komputerowych zaprezentowała komunikację kwantową z wykorzystaniem światłowodu o długości ponad 600 kilometrów, tym samym przybliżając nas o krok do kwantowego internetu.
Stanowisko badawcze innowacji finansowanego ze środków UE projektu zapewnia dostęp do usług doradczych i najnowocześniejszych linii pilotażowych, pomagając firmom w komercjalizacji elektroniki drukowanej.
Jedyny taki na świecie laser terawatowy zamontowany na górze Säntis w Alpach Szwajcarskich wykaże, w jaki sposób lasery potrafią kontrolować błyskawice i bezpiecznie je przekierowywać.
Wspierany przez UE zespół wykorzystał technologię fotoniczną do zwiększenia wydajności istniejącej infrastruktury światłowodowej, osiągając prędkości internetu sięgających do 40 terabajtów na sekundę.
Wstępne wyniki badania klinicznego metody leczenia zespołu Criglera-Najjara wskazują, że terapia genowa może potencjalnie być alternatywnym sposobem walki z tą zagrażającą życiu chorobą wątroby.
Odkrycie nowego półmetalu o rzadkich naturalnych właściwościach tworzy podwaliny pod nową klasę materiałów kwantowych, która umożliwi opracowanie nowych, zaawansowanych technologii kwantowych.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności