Zdrowie i medycyna

Wspierani przez UE naukowcy prezentują możliwość precyzyjnego i częstego monitorowania tempa wzrostu owiec żywionych w systemie wypasowym bez interwencji człowieka.
Wspierani przez UE naukowcy wykazali, że niektóre środowiska prenatalne wpływają na ryzyko otyłości i opóźnienia rozwoju neurologicznego u chłopców i dziewczynek w różny sposób.
Jak sprawić, by produkty stały się bardziej ekologiczne i zrównoważone? Nowe stanowisko testowe otwartych innowacji pozwoli badaczom na opracowanie nowatorskich materiałów pochodzenia biologicznego, które będą w stanie zastąpić ropopochodne odpowiedniki.
Zespół projektu PULSATE ogłosił drugi i ostatni otwarty nabór dla MŚP, które chcą wdrożyć zaawansowane technologie obróbki przyrostowej oparte na laserach.
We Włoszech przeprowadzono demonstracyjne testy dronów transportujących materiały biomedyczne i monitorujących tereny szpitali, a badania te stanowią zapowiedź przyszłej zaawansowanej miejskiej mobilności powietrznej.
Nowatorski pomysł zaproponowany przez europejskich badaczy pozwoli na kierowanie komórek wykorzystywanych w immunoterapii tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
Monitorowanie poziomu glukozy wymaga od cukrzyków nakłuwania palców, jednak już wkrótce ta metoda może odejść do lamusa za sprawą nowej techniki, które pozwala na pomiar na podstawie łez zamiast krwi.
Nowe badanie sugeruje, że pot innych ludzi może pomagać w łagodzeniu lęku społecznego.
Naukowcy odkryli nowe informacje wskazujące na rolę, jaką odgrywa kofeina w zdrowiu jelit.
Nasze szanse na doświadczenie wypadku jądrowego są znikome. Nasz ekspert Joaquin Silvestre-Albero wyjaśnia, dlaczego gdyby jednak ziścił się najczarniejszy scenariusz, właściwości kokosa mogłyby okazać się dla nas zbawienne.
W październiku 2021 roku dobiegła końca realizacja projektu SOLUS, w ramach którego powstał w pełni funkcjonalny system obrazowania multimodalnego wraz z kompaktowym urządzeniem, które może służyć jako podstawa do projektowania urządzeń ubieralnych monitorujących ważne parametry diagnostyczne. Po dwóch latach można z całą pewnością stwierdzić, że prace prowadzone przez zespół projektu SOLUS dają nadzieję na zmniejszenie liczby niepotrzebnie wykonywanych biopsji piersi.
Według wyników nowego badania różne rodzaje bólu i endometrioza mają wspólne podłoże genetyczne.
Jeden z projektów wspieranych przez Unię Europejską poświęcony jest problemom psychicznym wśród pracowników zatrudnionych w małych i średnich przedsiębiorstwach w sektorach budowlanym, opieki zdrowotnej oraz ICT.
Wspierani przez UE naukowcy opracowali pełnowymiarowy model przestrzenny ludzkiego hipokampa.
Jak stwierdził Albert Einstein, czas jest względny. Mimo to nasze organizmy całkiem nieźle radzą sobie z liczeniem upływających godzin, nawet gdy śpimy. W rozmowie z naszą ekspertką, Caroliną Greco, spytaliśmy o to, co daje nam tę wyjątkową umiejętność.
Czy masz więcej niż 65 lat i zdiagnozowane co najmniej dwa schorzenia przewlekłe? Jeśli tak, to być może kwalifikujesz się do udziału w badaniu klinicznym dotyczącym nowej technologii wspierającej zdrowie i dobrostan.
Multidyscyplinarne, międzynarodowe konsorcjum opracowuje system typu „narząd-na-chipie” stanowiący model osi jelitowo-mózgowej człowieka. Ważną rolę w projekcie zajmują działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Radar Innowacji Komisji Europejskiej uznał dwóch partnerów projektu wspieranego przez UE, którzy stworzyli oprogramowanie do wielomateriałowej obróbki przyrostowej metodą spawania łukowego (ang. wire arc additive manufacturing, WAAM), za kluczowych innowatorów.
Ponad 100 pacjentów z Europy, Australii i Stanów Zjednoczonych zgłosiło chęć udziału w badaniu klinicznym nad nowatorską metodą leczenia cukrzycy typu 1.
Jak dowiadujemy się z badań finansowanych ze środków Unii Europejskiej, substancje słodzące na bazie stewii stanowią źródło jedynie 10 % emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z cukrem.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności