Zdrowie i medycyna

Wspierani przez Unię Europejską badacze przeanalizują starzenie się mózgu u osób ze schizofrenią.
Opracowany przez zespół badaczy i wspierany ze środków UE innowacyjny pomysł na biznes oparty na rolnictwie precyzyjnym zdobył pierwszą nagrodę w programie preakceleracyjnym EIT Jumpstarter w kategorii „Żywność”.
Czy codzienne rozwiązywanie sudoku może uchronić przed demencją? A może to tylko mit? Ekspert Arfan Ikram uważa, że ćwiczeniom umysłowym warto poświęcić nieco uwagi.
W 2020 roku w ramach badań przeprowadzonych w toku finansowanego przez UE projektu HEAT-SHIELD badacze stwierdzili, że bezpośrednie i długotrwałe wystawienie na światło słoneczne wpływa na funkcje motoryczne i poznawcze. Od czasu tego odkrycia zespół kontynuował swoje ważne badania i zgromadził dane dotyczące negatywnego wpływu stresu termicznego na zdrowie i produktywność pracowników pięciu sektorów – turystyki, rolnictwa, produkcji, budownictwa i transportu.
Nowo otwarte centrum ENRICH in Africa oferuje szeroki zakres usług, które wychodzą naprzeciw potrzebom afrykańskich i europejskich inkubatorów i akceleratorów innowacji.
Nie wszystko zależy od genetyki. Nowe badanie dostarcza informacji na temat czynników środowiskowych, na które wystawiani jesteśmy we wczesnych latach naszego życia, oraz ich wpływu na nasze zdrowie.
Naukowcy tworzą pneumatyczną sztuczną dłoń przy użyciu komercyjnej drukarki 3D.
Urządzenia, które potrafią wykrywać zapachy, istnieją od lat 80. XX w., dlaczego więc psy pozostają tak niezastąpione? Specjalistka w dziedzinie bioinżynierii, Cecília Roque, szuka odpowiedzi na to pytanie.
Jak wynika z nowego badania, model łączący elektrokardiogram (EKG) z radiomiką pozwala na skuteczniejsze wykrywanie migotania przedsionków u kobiet.
Autorzy nowego badania analizują, w jaki sposób decyzje polityczne na różnych poziomach zarządzania kształtowały reakcję na pandemię w Europie.
Nowe badanie przygląda się kwestii ustalania priorytetów w zakresie szczepień w krajach UE podczas pandemii COVID-19.
Nowe badanie dowodzi, że hałas komunikacyjny w pobliżu szkół ma negatywny wpływ na rozwój pamięci roboczej i uwagi u uczniów szkół podstawowych.
Dokładniejsza ocena potrzeb starszych pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe może prowadzić do usprawnienia procesu podejmowania decyzji dotyczących leczenia onkologicznego i zabiegów, które będą uwzględniać także cele i priorytety pacjenta.
Pewien unijny projekt, którego nazwa pochodzi od nazwiska twórczyni współczesnego pielęgniarstwa, ma na celu opracowanie innowacyjnego zestawu narzędzi dla służb niosących pierwszą pomoc ofiarom zdarzeń nadzwyczajnych.
Zapierające dech w piersiach nowe odkrycia dotyczące raka płuc to sygnał alarmowy świadczący o pilnej potrzebie poprawy jakości powietrza.
Hybrydowy model łączący dwa symulatory kwantowe oraz dwa superkomputery toruje drogę do ery systemów post-eksaskalowych.
Dzięki wsparciu finansowanego ze środków Unii Europejskiej zespołu badawczego, prof. Ehud Pines z Izraela udowodnił słuszność swojej teorii dotyczącej poruszania się protonów w wodzie.
W Norwegii odbywają się obecnie loty testowe dronów, które mają dać lepszy obraz możliwości, jakie oferują systemy miejskiej mobilności powietrznej (MMP) w zakresie świadczenia usług ratownictwa medycznego.
Naukowcy odkryli, że guzy nowotworowe mogą zakłócać swój własny metabolizm, aby rozprzestrzeniać się w bardziej agresywny sposób w organizmie pacjenta. To nowe odkrycie może utorować drogę do nowych sposobów walki z tymi schorzeniami.
Najnowszy system diagnostyczny ogranicza rozprzestrzenianie się chorób w nowoczesnych systemach produkcji zwierzęcej przy użyciu biosensorów fotonicznych, promując bezpieczeństwo zwierząt i żywności.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności