Zdrowie i medycyna

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, pewien zespół naukowców zrekrutował 100 pacjentów cierpiących na poważne duszności do udziału we wspieranym przez UE badaniu klinicznym.
Wykorzystując technologie uczenia głębokiego, naukowcy zmierzyli zmiany w ludzkiej świadomości podczas snu, znieczulenia ogólnego i poważnego urazu mózgu.
Naukowcy korzystający ze wsparcia UE wykorzystali uproszczone miniaturowe modele ludzkiego mózgu, aby zrozumieć, w jaki sposób mutacje genu odpowiadającego za wysokie ryzyko wystąpienia autyzmu wpływają na rozwój mózgu.
Ocieplenie klimatu naszej planety doprowadzi do częstszego występowania ekstremalnie gorących lub suchych warunków pogodowych. Jednak co sprawia, że susze i fale upałów występują razem i jaki wpływ mają na to opady atmosferyczne? Najnowsze badanie wyjaśnia tę kwestię.
Dzięki wsparciu ze strony UE zwiększono skalę produkcji nowego szczepu mikroglonu, który cechuje się wyższą zawartością białka i lepszymi właściwościami organoleptycznymi niż szczep typu dzikiego.
Zespół wspieranych przez UE naukowców opracował i zwalidował innowacyjne nano-bioczujniki, które rozpoznają i badają ilościowo przeciwciała SARS-CoV-2 w osoczu krwi w ciągu niecałych 15 minut.
Mózgi muszek owocowych są zdolne do rzeczy, które zwykle przypisujemy wyłącznie ssakom. Według nowego badania te niewielkie insekty posiadają świadomość i pamięć roboczą oraz są zdolne do skupiania uwagi.
Ten finansowany ze środków UE projekt zrzeszający partnerów z pięciu krajów europejskich ma za zadanie przekształcić potencjał doskonałości naukowej i innowacji w dziedzinie neuronauki komórkowej i molekularnej w ważnym ukraińskim instytucie badawczym.
Wspierani przez UE badacze próbują przekształcić informacje z niejednorodnych europejskich źródeł danych o opiece zdrowotnej w wiarygodne dowody na temat skutków użycia leków w czasie ciąży i karmienia piersią.
Dążąc do wykorzystania w przyszłych urządzeniach elektromechanicznych bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów, wspierani przez UE naukowcy znaleźli nowy sposób wywoływania efektu piezoelektrycznego w materiałach, których zwykle nie uważa się za piezoelektryczne.
Nowe badanie pozwoliło ustalić prawdopodobnie pierwszą ogólnoeuropejską szacunkową wartość częstości występowania szumów usznych. Było to możliwe dzięki użyciu ustandaryzowanych metod badawczych w wielu krajach Europy.
Ci mali krwiopijcy w najlepszym razie są utrapieniem, a w najgorszym – nosicielami śmiertelnych chorób. Nasza specjalistka María José Ruiz-López wyjaśnia jednak, że złośliwe komary, choć potrafią spędzać sen z powiek, mają znacznie więcej do zaoferowania.
Czy istnieje niedroga i ekologiczna alternatywa dla stosowanej obecnie technologii ogniw słonecznych? Całkiem możliwe, że jest nią dużo bardziej wydajne ogniwo opracowane przez badaczy wspieranych przez UE.
Według nowego badania pierwsza faza lockdownów w Europie spowodowana pandemią COVID-19 prawdopodobnie pomogła uniknąć śmierci setek ludzi dzięki mniejszemu zanieczyszczeniu powietrza.
Zrealizowane przez wspierany przez UE zespół naukowców badanie potwierdziło bezpieczeństwo i wykonalność innowacyjnej terapii komórkowej przeciw ostrej hemofilii typu A.
Jakie możliwości zatrudnienia czekają na świeżo upieczonych doktorów? Czy zdobywane w czasie przewodu doktorskiego umiejętności przekładają się na kompetencje wymagane na rynku pracy? Jaka jest wartość rynkowa tytułu naukowego? Odpowiedzi na te pytania poznajemy dzięki badaniu finansowanemu ze środków UE.
Jak poprawić rentowność rodzinnych gospodarstw w Irlandii? W jaki sposób można zachęcić młodsze pokolenie do zaangażowania się w rozwijanie rodzinnego interesu? Zespół, który zrealizował pewne finansowane przez UE badanie, znalazł odpowiedź na te pytania – rolnictwo ekologiczne.
Jak pokazują przeróżne dzieła, od mitologii greckiej po „Gwiezdne Wojny”, złamane serce może czasem prowadzić do śmierci. Ale czy istnieją jakiekolwiek dowody na to, że mogłoby się to zdarzyć w prawdziwym życiu? Nasz ekspert, Julius Bogomolovas, zabiera głos w tej sprawie.
Hiszpańscy badacze odkryli mechanizm, który odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu odpowiedzi układu odpornościowego i zapobieganiu rozwojowi chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane. U jego podstaw leży witamina D.
Czy martwi cię to, jak niektóre substancje chemiczne wpływają na twoje zdrowie? Z pomocą przychodzą badacze z pewnego finansowanego ze środków UE projektu, którzy wynaleźli sposób na to, jak identyfikować w naszym organizmie białka, na które wpływ mają liczne substancje chemiczne znajdujące się w otoczeniu.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności