Zdrowie i medycyna

W ramach nowego badania przeprowadzonego w Finlandii wykazano, że obniżenie cen alkoholu prowadzi do wzrostu liczby aborcji i wystąpienia komplikacji związanych z ciążą i porodem.
Nie tylko praca zawodowa jest ważna. Brytyjscy i japońscy eksperci dzielą się swoimi opiniami na temat tego, co przyniesie automatyzacja w kwestii nieodpłatnych prac domowych.
Powszechne stosowanie antybiotyków wśród ludzi i zwierząt doprowadziło do sytuacji, w której coraz częściej stykamy się ze zjawiskiem oporności na leczenie. Jaka więc czeka nas przyszłość, jeśli nie podejmiemy żadnych działań? Zapytaliśmy o to Piotra Garsteckiego, eksperta specjalizującego się w tej dziedzinie.
Niedawno odkryto nieznane wcześniej właściwości hubiaka pospolitego, które otwierają drogę do opracowania biodegradowalnych zamienników tworzyw sztucznych i innych stosowanych obecnie materiałów.
Pewne badanie wspierane ze środków UE podważa teorie na temat mikrobiomu płodu.
Terapia przeciwciałami monoklonalnymi (mAbs) może wywoływać mutacje SARS-CoV-2, jak informuje zespół wspieranych przez UE naukowców.
W ramach projektu EVO-NANO, który zakończył się w marcu 2022 roku, opracowano najnowocześniejszą platformę, na której można hodować i leczyć wirtualne guzy. Obecnie platforma przechodzi modernizację i poszerzane są jej możliwości.
Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Komórkami Macierzystymi (ang. International Society for Stem Cell Research, ISSCR) wyróżniło prestiżową nagrodą za 2023 rok dwoje naukowców, których badania są wspierane ze środków Unii Europejskiej, prof. Christine Mummery i prof. Cédrika Blanpaina. Jest to pierwsze takie wyróżnienie dla badaczy z Europy.
Naukowcy stworzyli żywy lek służący do walki z infekcjami płuc niepoddającymi się leczeniu antybiotykami, które występują u zaintubowanych pacjentów w stanie krytycznym.
Jak wiele wpisów w serwisie Facebook zweryfikowanych pod kątem rzetelności przekazanych informacji zniknęło? Jak dobrze archiwizowane są odnośniki prowadzące do przykładów dezinformacji? Odpowiedzi na te pytania poszukuje zespół projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Naukowcy rozpoznali przeciwciała, które nie tylko hamują zakażenie najnowszymi wariantami SARS-CoV-2, ale mogą być także skuteczną bronią przeciwko przyszłym koronawirusom.
Najnowsze badania pokazały, że technologia uczenia maszynowego może pomóc w lepszej kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2 dzięki przewidywaniu słabszych wyników leczenia.
Czy zmiana diety może pomóc w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)? Odpowiedzi na to pytanie szukają naukowcy finansowanego ze środków UE projektu, badając działanie dwóch różnych diet.
Studium przypadku dotyczące Szwecji podkreśla potrzebę zbudowania lepszych powiązań pomiędzy ludźmi, zwierzętami i środowiskiem naturalnym w procesie walki z pandemiami.
W ramach wspieranej przez UE inicjatywy opracowywany jest oparty na ocenie ryzyka program badań przesiewowych, który ma wyeliminować problem zachorowań na raka szyjki macicy.
Wspierane przez UE badanie wykazało, że w okresie dojrzewania wcześniaki osiągają podobny wskaźnik masy ciała (ang. body mass index, BMI) do dzieci urodzonych o czasie.
Po zakończeniu projektu EU-TOPIA w sierpniu 2020 roku w kilku europejskich krajach wdrożono „mapy drogowe” – strategie mające na celu podniesienie efektywności badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Po dwóch latach ich założenia są dopracowywane i przekładane na plany konkretnych działań.
W ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską opracowano zestaw narzędzi dla badaczy z dziedziny nauk przyrodniczych, którzy chcą udostępniać lub wykorzystywać wrażliwe dane w chmurze.
Personalizowana technika modelowania mózgu opracowana dzięki wsparciu finansowemu UE może pomóc w lokalizowaniu obszarów mózgu odpowiedzialnych za napady padaczkowe.
Wspierani przez Unię Europejską badacze przeanalizują starzenie się mózgu u osób ze schizofrenią.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności