Trendy w nauce

W ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską opracowano zestaw narzędzi dla badaczy z dziedziny nauk przyrodniczych, którzy chcą udostępniać lub wykorzystywać wrażliwe dane w chmurze.
Nowe badania ujawniają, że prehistoryczne kamienne narzędzia wykopane w Kenii pochodzą z okresu starszego niż najstarsi ludzie.
Nowe badanie ujawnia, że praca zdalna wydobywa różnice, które przechylają szalę na korzyść jednej z płci.
Nowe badanie słynnego obrazu Rembrandta „Straż nocna” zaowocowało niespodziewanym odkryciem pewnego związku ołowiu. Badacze próbują ustalić, jak się tam znalazł.
Personalizowana technika modelowania mózgu opracowana dzięki wsparciu finansowemu UE może pomóc w lokalizowaniu obszarów mózgu odpowiedzialnych za napady padaczkowe.
Technologia uczenia maszynowego, wykorzystana do poszukiwania życia poza Układem Słonecznym, wykrywa obiecujące sygnały radiowe.
Nowe badania ujawniają, że wysokie dochody niekoniecznie zależą od inteligencji.
W ramach badań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej badacze odkryli, że uwięzione jony są obiecującym rozwiązaniem, na którym mogą opierać się rozległe sieci kwantowe przyszłości.
Od nowych i wzbudzających ekscytację misji kosmicznych po zupełnie nowe bezpieczne miejsca, do których trafią odpady nuklearne – oto niektóre z najbardziej fascynujących zagadnień, którymi zajmą się naukowcy w rozpoczynającym się właśnie 2023 roku.
W 2020 roku w ramach badań przeprowadzonych w toku finansowanego przez UE projektu HEAT-SHIELD badacze stwierdzili, że bezpośrednie i długotrwałe wystawienie na światło słoneczne wpływa na funkcje motoryczne i poznawcze. Od czasu tego odkrycia zespół kontynuował swoje ważne badania i zgromadził dane dotyczące negatywnego wpływu stresu termicznego na zdrowie i produktywność pracowników pięciu sektorów – turystyki, rolnictwa, produkcji, budownictwa i transportu.
Niezwykła eksplozja kosmiczna skłoniła naukowców do zastanowienia się nad tym, co właściwie wiedzą na temat krótkich i długich rozbłysków gamma.
Choć w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania nieustannie spoglądamy poza naszą planetę, to w 2022 roku główną uwagę naukowców przykuły bardziej przyziemne tematy, takie jak samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Okres świąteczny ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na nasz mózg.
Od wyzwań dla studentów do wykonywanych w technologii druku 3D miedzianych komponentów akceleratorów cząstek – oto działania, które realizuje unijny projekt I.FAST.
Jeśli na chwilę zapomnimy o istnieniu meteorytów, możemy uznać, że ilość materiału na naszej planecie nie zmieniła się od czasu jej uformowania. Co bardziej rezolutnych czytelników z pewnością nurtuje w tym momencie jedno pytanie – dlaczego większość skał jest znacznie młodsza od Ziemi? Maud Boyet uważa, że odpowiedź znajdziemy, przyglądając się bliżej kamieniom.
Naukowcy tworzą pneumatyczną sztuczną dłoń przy użyciu komercyjnej drukarki 3D.
Dzięki przełomowemu odkryciu wiemy czemu ludzie mają tendencję do chorowania na przeziębienia podczas chłodniejszej pogody.
Jak wynika z nowego badania, odpowiedni sen może ułatwiać kobietom realizowanie ambitnych celów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności