Społeczeństwo

Finansowane ze środków Unii Europejskiej konsorcjum prowadzi sześć sesji szkoleniowych na temat integracji płci i płci kulturowej w badaniach naukowych i technologicznych. Internetowe sesje szkoleniowe odbywają się w celu upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Kobiet 2021.
Celem kampanii STEM Discovery 2021 jest uhonorowanie działań na rzecz rozwoju edukacji w dziedzinie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki (wspólnie nazywanych przedmiotami STEM) w Europie. Organizowane w tym roku aktywności są niezwykle różnorodne i skupiają się na zrównoważonym rozwoju i obywatelstwie.
Wyniki przeprowadzonego dzięki wsparciu Unii Europejskiej badania wskazują, że odsetek kobiet wśród przedsiębiorców z branży technologicznej w Irlandii, Izraelu, Norwegii i Szwecji wynosi mniej niż 13 %.
Finansowany ze środków UE projekt proponuje nowe, interesujące podejście do stereotypów dotyczących płci w dziedzinie badań i innowacji: grę planszową, której celem jest zdobycie Nagrody Nobla.
W ramach wspieranego przez UE badania wykazano, z jaką łatwością dzieci mogą obejść mechanizmy sprawdzania wieku stosowane przez najpopularniejsze aplikacje: wystarczy, że skłamią.
Przedstawiamy projekt miesiąca – GEARING ROLES. Tytuł ten przypadł mu ze względu na niestrudzone działania, jakie jego twórcy podejmują na polu społecznych ról płciowych i równości płci w sektorach badań i innowacji. W szczególności zależy nam na promocji przygotowanej przez nich gry karcianej „Nobel Run”, w której gracze muszą zdobyć Nagrodę Nobla z pomocą najbardziej znanych naukowczyń z Europy i całego świata.
Finansowany ze środków Unii Europejskiej program EJP SOIL skupi naukowców pracujących nad przyjaznymi dla klimatu i zrównoważonymi rozwiązaniami dla gleb uprawnych.
Wiele dowodów wskazuje na to, że nierówności między regionami europejskimi pogłębiają się, a zjawisko to nasiliło się od czasu końca kryzysu finansowego z lat 2008–2009. Finansowany ze środków UE projekt IMAJINE ma na celu sprostanie tym wyzwaniom dzięki interdyscyplinarnemu podejściu obejmującemu wiele perspektyw, od ekonomii po geografię społeczno-ekonomiczną, nauki polityczne i socjologię.
W ostatnich dwóch latach twórcy finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu odnotowali 49-procentowy wzrost europejskiej konsumpcji żywności roślinnej.
Jedna z firm wspieranych przez Unię Europejską opracowała innowacyjny model pompy serca, która potrafi zachować synchronizację z sercem przez ponad 30 dni bez potrzeby używania czujników. To pierwszy przypadek zminiaturyzowanej osierdziowej pompy serca, która może wykazać się tak daleko posuniętą synchronizacją.
Rezygnując z samochodu na zaledwie jeden dzień w tygodniu, możemy pomóc w walce ze zmianą klimatu.
Arash Ajoudani, starszy pracownik naukowy Włoskiego Instytutu Technologii, otrzymał nagrodę Early Career Award 2021 przyznaną przez Robotics and Automation Society – jedną z jednostek Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE RAS) – jako pierwszy włoski naukowiec w historii tego prestiżowego wyróżnienia.
Finansowani ze środków UE naukowcy opublikowali obszerny przewodnik na temat produkcji i przetwarzania grafenu i materiałów pochodnych w celu promowania wykorzystania ich w nowych zastosowaniach.
Korzystający z unijnego dofinansowania badacze sprawdzili, ile ludzie wiedzą na temat dronów, a zwłaszcza ich wykorzystania w sytuacjach awaryjnych. Jak się okazuje, ich wiedza nie jest imponująca.
Wymiana wiedzy i praktyk uznawana jest obecnie za skuteczny sposób na inicjowanie zmian, szczególnie jeśli chodzi o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Pewien międzynarodowy program wnosi własny cenny wkład w te działania, wspierając władze lokalne i specjalistów zajmujących się miejską przyrodą w dążeniach do utworzenia odpornych i zrównoważonych miast.
Serwis CORDIS działa z powodzeniem już od trzydziestu lat, a 2020 rok pokazał, jak istotne jest obecnie inwestowanie w naukę i wiedzę oraz udostępnianie i rozpowszechnianie wiarygodnych informacji.
Naukowcy korzystający ze wsparcia finansowego UE badają odkryte w kolumbijskiej części Amazonii rysunki naskalne sprzed dwunastu tysięcy lat. Na ich podstawie chcą dowiedzieć się, jak wyglądały początki kolonizacji Ameryki Południowej i jak ukształtowała ona różnorodną kulturę i środowisko tego kontynentu.
W ramach finansowanego ze środków UE badania przeanalizowano dotychczasową przydatność założeń scenariuszowych. Zidentyfikowano także powiązane problemy i zaproponowano metody ich rozwiązania.
Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że zielona infrastruktura, a w szczególności drzewa, może pomóc w obniżeniu wysokiej temperatury na obszarach miejskich.
W ramach jednego z finansowanych przez UE projektów powstaje cyfrowy bliźniak stadionu klubu FC Barcelona. Jego zadaniem jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa fanów Barçy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności