Społeczeństwo

W ramach jednego z unijnych projektów badacze pracują nad godną zaufania sztuczną inteligencją, wykorzystując plan działania, w którym określono główne wyzwania badawcze, oraz podręcznik zawierający najważniejsze terminy naukowe i techniczne związane z SI.
Skuteczna komunikacja naukowa nigdy wcześniej nie była tak istotna dla walki z dezinformacją. Zespół finansowanego przez UE projektu ENJOI pracuje nad standardami poprawiającymi jej rzetelność i zwiększającymi jej znaczenie.
Urządzenia ubieralne stały się niezwykle modne, powstaje jednak pytanie – jak zachęcić ludzi do korzystania z technologii wspomagających? Nawet najbardziej wymyślne urządzenie będzie bezużyteczne, jeśli jest nieatrakcyjne lub niewygodne w użytku. W tym odcinku przyjrzymy się zagadnieniom na styku projektowania i inżynierii oraz temu, jak za sprawą nowej generacji inteligentnych tkanin technologie wspomagające mogą stać się niewidoczne.
W Norwegii odbywają się obecnie loty testowe dronów, które mają dać lepszy obraz możliwości, jakie oferują systemy miejskiej mobilności powietrznej (MMP) w zakresie świadczenia usług ratownictwa medycznego.
Nasi przodkowie wiedzieli, że oprócz mięsa mamuta zbilansowana dieta wymaga pewnego urozmaicenia. A ich wybory żywieniowe umożliwiły naszemu gatunkowi zasiedlenie całego globu, twierdzi Emanuela Cristiani, ekspertka w tej dziedzinie.
Podczas testów przeprowadzonych na lotnisku w Pontoise symulowano manewry unikania w trzech różnych rzeczywistych scenariuszach, udowadniając, że możliwy jest bezpieczny lot statkami powietrznymi miejskiej mobilności lotniczej (ang. Urban Air Mobility, UAM).
Według badaczy gdy plotka jest szczera, może sprzyjać współpracy między ludźmi. Jednak kiedy jesteśmy bardziej skłonni do rozpowszechniania szczerych plotek? Zespół wspieranego przez UE badania szuka odpowiedzi na to pytanie.
Każdy z nas zapewne codziennie chodzi, jeździ rowerem lub samochodem po jakiejś drodze. Ale kiedy ludzie zaczęli po raz pierwszy z nich korzystać? Spróbujemy dowiedzieć się od eksperta – Tuny Kalayciego.
Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) ogłosiła listę laureatów konkursu Mining the Future, który organizuje w celu promowania innowacyjnych pomysłów dotyczących ponownego wykorzystania wykopanych materiałów, w szczególności molasy.
Naukowcy odkryli supergen, który umożliwia sprawne zapylanie krzyżowe kwiatów.
Duński chemik Morten Meldal otrzymał tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za swoją przełomową pracę, która położyła podwaliny pod rozwój funkcjonalnej formy chemii.
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki już po raz drugi z rzędu trafia do dwóch naukowców wspieranych przez Unię Europejską. Tym razem badacze otrzymali ją za przełomowe eksperymenty wykorzystujące splątane stany kwantowe.
Szwedzki paleogenetyk Svante Pääbo zdobył tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za swoje przełomowe badania dotyczące kodu genetycznego neandertalczyków i denisowian.
Naukowcy badają, w jakim stopniu zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest powiązany z wyższym ryzykiem wystąpienia schorzeń serca i naczyń krwionośnych.
Na nowo otwartej wystawie zaprezentowano 150 dzieł autorstwa ponad 50 artystów – od malowideł naskalnych po sztukę wideo.
UE stara się zagwarantować równość płci w badaniach naukowych i innowacjach w całej Europie. Broszura opracowana przez CORDIS opisuje osiem projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej, których założeniem jest zwiększenie udziału dziewcząt i kobiet w dziedzinach takich jak nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka (ang. science, technology, engineering and mathematics, STEM).
Jednym z wyzwań, z jakimi boryka się nauka obywatelska, jest nakłonienie ludzi do dostarczania danych charakteryzujących się wysoką jakością. Inna trudność wiąże się z dbaniem o trwałość platform wykorzystywanych do gromadzenia tych danych. Usługi technologiczne tworzone przez użytkowników i dla użytkowników powinny stanowić skuteczną odpowiedź na te dwa główne problemy.
Siedem europejskich miast podejmuje działania w celu ograniczenia skutków zmiany klimatu polegające na wycofaniu paliw kopalnych z systemów ogrzewania i chłodzenia budynków.
Czy Eskimosi naprawdę używają kilkunastu określeń na śnieg? Jeśli tak, dlaczego w pozostałych językach jest inaczej? Naszym rozmówcą był Kenny Smith, ekspert w dziedzinie lingwistyki.
Wspieranie zdolności i możliwości organów administracji publicznej stanowi klucz do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i dostosowania państw Europy Środkowej i Wschodniej do wyzwań stawianych przez zmianę klimatu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności