Społeczeństwo

Nowe badanie dowodzi, że hałas komunikacyjny w pobliżu szkół ma negatywny wpływ na rozwój pamięci roboczej i uwagi u uczniów szkół podstawowych.
Starannie przygotowana platforma cyfrowa oferuje badaczom z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych (ang. social science and humanities, SSH) niezrównany dostęp do danych, narzędzi i usług.
Wykonaj magiczną sztuczkę na oczach wrony, a zobaczysz, jak zaskoczona będzie. Wrony zwane są Einsteinami ptasiego świata, ale co ze zwierzętami hodowlanymi czy domowymi – jaki charakter ma ich inteligencja? Czy rosnąca świadomość, że zwierzęta prawdopodobnie doświadczają świata wokół nas w zaskakujący dla nas sposób, zmieni nasze rozumienie ich dobrostanu? Nasi goście podzielą się swoimi spostrzeżeniami.
Nowy film dokumentalny opisuje zagadnienie odpowiedzialnego wydobycia metali potrzebnych do energetycznej transformacji w Europie. Czy jest to możliwe?
Tegoroczną nagrodę Radar Innowacji przyznano jednemu zwycięzcy w kategorii ogólnej, jak również trzem zwycięzcom w kategoriach reprezentujących zrównoważone pod kątem środowiskowym innowacje, przełomowe technologie w zakresie zdrowia, a także ukryte talenty na wczesnych etapach rozwoju.
Naukowcy, których prace są finansowane ze środków UE, wykorzystują poważne gry i grywalizację, by edukować konsumentów na temat efektywności energetycznej.
Pewien unijny projekt, którego nazwa pochodzi od nazwiska twórczyni współczesnego pielęgniarstwa, ma na celu opracowanie innowacyjnego zestawu narzędzi dla służb niosących pierwszą pomoc ofiarom zdarzeń nadzwyczajnych.
Latem 2022 roku w ramach projektu wspieranego ze środków Unii Europejskiej studenci uniwersytetów z całej Europy zostali postawieni przed wyzwaniem poszukiwania nowatorskich zastosowań akceleratorów cząstek oraz sposobów wykorzystania ich możliwości w służbie ochrony środowiska i rozwoju społeczeństwa.
Nowa technologia ma sprawić, że nasze ubrania będą bardziej zrównoważone.
Przemysł włókienniczy i spożywczy należą do sektorów najbardziej dochodowych, ale i szkodliwych dla środowiska. Zastosowanie architektury blockchain do tworzenia skalowalnej, elastycznej platformy umożliwiającej bezpieczne przetwarzanie danych o produktach może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
W ramach jednego z unijnych projektów badacze pracują nad godną zaufania sztuczną inteligencją, wykorzystując plan działania, w którym określono główne wyzwania badawcze, oraz podręcznik zawierający najważniejsze terminy naukowe i techniczne związane z SI.
Skuteczna komunikacja naukowa nigdy wcześniej nie była tak istotna dla walki z dezinformacją. Zespół finansowanego przez UE projektu ENJOI pracuje nad standardami poprawiającymi jej rzetelność i zwiększającymi jej znaczenie.
Urządzenia ubieralne stały się niezwykle modne, powstaje jednak pytanie – jak zachęcić ludzi do korzystania z technologii wspomagających? Nawet najbardziej wymyślne urządzenie będzie bezużyteczne, jeśli jest nieatrakcyjne lub niewygodne w użytku. W tym odcinku przyjrzymy się zagadnieniom na styku projektowania i inżynierii oraz temu, jak za sprawą nowej generacji inteligentnych tkanin technologie wspomagające mogą stać się niewidoczne.
W Norwegii odbywają się obecnie loty testowe dronów, które mają dać lepszy obraz możliwości, jakie oferują systemy miejskiej mobilności powietrznej (MMP) w zakresie świadczenia usług ratownictwa medycznego.
Nasi przodkowie wiedzieli, że oprócz mięsa mamuta zbilansowana dieta wymaga pewnego urozmaicenia. A ich wybory żywieniowe umożliwiły naszemu gatunkowi zasiedlenie całego globu, twierdzi Emanuela Cristiani, ekspertka w tej dziedzinie.
Podczas testów przeprowadzonych na lotnisku w Pontoise symulowano manewry unikania w trzech różnych rzeczywistych scenariuszach, udowadniając, że możliwy jest bezpieczny lot statkami powietrznymi miejskiej mobilności lotniczej (ang. Urban Air Mobility, UAM).
Według badaczy gdy plotka jest szczera, może sprzyjać współpracy między ludźmi. Jednak kiedy jesteśmy bardziej skłonni do rozpowszechniania szczerych plotek? Zespół wspieranego przez UE badania szuka odpowiedzi na to pytanie.
Każdy z nas zapewne codziennie chodzi, jeździ rowerem lub samochodem po jakiejś drodze. Ale kiedy ludzie zaczęli po raz pierwszy z nich korzystać? Spróbujemy dowiedzieć się od eksperta – Tuny Kalayciego.
Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) ogłosiła listę laureatów konkursu Mining the Future, który organizuje w celu promowania innowacyjnych pomysłów dotyczących ponownego wykorzystania wykopanych materiałów, w szczególności molasy.
Naukowcy odkryli supergen, który umożliwia sprawne zapylanie krzyżowe kwiatów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności