Społeczeństwo

Duński chemik Morten Meldal otrzymał tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za swoją przełomową pracę, która położyła podwaliny pod rozwój funkcjonalnej formy chemii.
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki już po raz drugi z rzędu trafia do dwóch naukowców wspieranych przez Unię Europejską. Tym razem badacze otrzymali ją za przełomowe eksperymenty wykorzystujące splątane stany kwantowe.
Szwedzki paleogenetyk Svante Pääbo zdobył tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za swoje przełomowe badania dotyczące kodu genetycznego neandertalczyków i denisowian.
Naukowcy badają, w jakim stopniu zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest powiązany z wyższym ryzykiem wystąpienia schorzeń serca i naczyń krwionośnych.
Na nowo otwartej wystawie zaprezentowano 150 dzieł autorstwa ponad 50 artystów – od malowideł naskalnych po sztukę wideo.
UE stara się zagwarantować równość płci w badaniach naukowych i innowacjach w całej Europie. Broszura opracowana przez CORDIS opisuje osiem projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej, których założeniem jest zwiększenie udziału dziewcząt i kobiet w dziedzinach takich jak nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka (ang. science, technology, engineering and mathematics, STEM).
Jednym z wyzwań, z jakimi boryka się nauka obywatelska, jest nakłonienie ludzi do dostarczania danych charakteryzujących się wysoką jakością. Inna trudność wiąże się z dbaniem o trwałość platform wykorzystywanych do gromadzenia tych danych. Usługi technologiczne tworzone przez użytkowników i dla użytkowników powinny stanowić skuteczną odpowiedź na te dwa główne problemy.
Siedem europejskich miast podejmuje działania w celu ograniczenia skutków zmiany klimatu polegające na wycofaniu paliw kopalnych z systemów ogrzewania i chłodzenia budynków.
Czy Eskimosi naprawdę używają kilkunastu określeń na śnieg? Jeśli tak, dlaczego w pozostałych językach jest inaczej? Naszym rozmówcą był Kenny Smith, ekspert w dziedzinie lingwistyki.
Wspieranie zdolności i możliwości organów administracji publicznej stanowi klucz do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i dostosowania państw Europy Środkowej i Wschodniej do wyzwań stawianych przez zmianę klimatu.
Badacze zajmujący się skutkami prawnymi i implikacjami politycznymi wprowadzenia autonomicznych statków do sektora żeglugi międzynarodowej natknęli się na problem, który nie jest związany z prawem czy bezpieczeństwem na morzu, lecz kwestią płci.
W wydanej w październiku 2020 roku broszurze CORDIS Results Pack „Nauki społeczne i humanistyczne w badaniach nad energią” opisaliśmy projekt PROSEU, którego celem było wspieranie zwykłych obywateli na drodze do odgrywania kluczowej roli w procesie przejścia na czystą energię w Europie. Czy zespołowi udało się pomóc europejskim prosumentom – mieszkańcom, którzy samodzielnie wytwarzają energię ze źródeł odnawialnych na potrzeby własnej konsumpcji – w staniu się głównymi uczestnikami tej transformacji?
Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz bardziej powszechne i występują z rosnącą częstotliwością. W ramach przeprowadzonego niedawno badania naukowcy przyjrzeli się bliżej przyczynom braku skuteczności zarządzania ryzykiem w sytuacji wystąpienia drugiego, bardziej niebezpiecznego zdarzenia i wyciągnęli wnioski z dwóch historii zakończonych powodzeniem.
Nasz mózg przetwarza słowa, mając na uwadze ich wymowę. Czy może to pomóc nam w określeniu najlepszej strategii gry w Wordle? Zapytaliśmy o to naszą ekspertkę, Anę Ulichevą.
Podczas wideokonferencji łatwo się rozproszyć, a nawet przysnąć. Połączyliśmy się zdalnie z naszym ekspertem Davidem Stawarczykiem, aby dowiedzieć się, jak utrzymać uwagę podczas takich spotkań.
Od piramid po Twój okoliczny cmentarz – świat pełny jest kamiennych pomników upamiętniających zmarłych. Kiedy jednak ich stawianie stało się powszechną praktyką? Aby dokopać się do prawdy, zwróciliśmy się do archeolożki Sašy Čaval.
W ostatnich latach wiele mówi się o rozkwicie populizmu. Ale jakie są na to dowody, czym dokładnie jest populizm i czy mamy powody do niepokoju, jeśli twierdzenie o coraz większej popularności populizmu jest prawdziwe? Te pytania zadaliśmy Janowi Kubikowi, profesorowi politologii.
Badacze niejednokrotnie próbowali odtworzyć krajobraz wizualny i dźwiękowy Europy z przeszłości, a czy kiedykolwiek interesowano się zapachami? Dzięki nowemu rozwiązaniu opierającemu się na sztucznej inteligencji oraz naukach ścisłych i humanistycznych możemy poznać zapachy Europy z przeszłości.
Pod koniec 2020 roku dobiegł końca projekt EPICA, w ramach którego opracowano metodologię oceny i uznawania umiejętności absolwentów starających się o pracę. W czerwcu 2022 roku dwoje badaczy zaangażowanych w projektowanie, tworzenie i wdrażanie metodologii zostało zaproszonych do zaprezentowania wyników projektu podczas wydarzenia „Global Dialogue on Micro-Credentials: Initiatives and Perspectives on Small Learning Units from around the World” organizowanego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych.
Jesteśmy o krok bliżej czystszych mórz i oceanów – w ramach wspieranego przez Unię Europejską projektu powstał autonomiczny system do zbierania odpadów morskich, który jest obecnie testowany w mętnych wodach niemieckiego portu w Hamburgu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności