Eksperci Radaru Innowacji wyróżnili nowe innowacyjne rozwiązania w dziedzinie mobilności autonomicznej, które powstały w ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską. Stanowią one wkład w unijne cele, dzięki którym nasze miasta i miasteczka mają szansę stać się bardziej bezpieczne i zrównoważone.
Dzięki wynikom nowego badania naukowcy mają świetną wiadomość dotyczącą dzieci poczętych z pomocą technik wspomaganego rozrodu. Okazuje się, że wszelkie różnice związane z rozwojem, masą ciała i poziomem tkanki tłuszczowej zanikają na późniejszych etapach okresu dojrzewania.
Czy małpy człekokształtne mogą nam pomóc w zrozumieniu, jak pierwsi ludzie nauczyli się wytwarzać narzędzia kamienne i ich używać? Finansowani ze środków UE naukowcy, którzy w ramach swojego nowego badania przyglądają się tym zdolnościom u orangutanów – jednych z naszych najbliższych żyjących krewnych – twierdzą, że tak.
Pionierskie badania Conny Aerts oraz Jørgena Christensena-Dalsgaarda dotyczące oscylacji gwiazd finansowane ze środków Unii Europejskiej przyniosły naukowcom tegoroczną Nagrodę Kavli w dziedzinie astrofizyki przyznawaną przez Norweską Akademię Nauk i Literatury.
Przyznając nagrodę Public Engagement with Research Award w 2022 roku, Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) wyróżnia beneficjentów grantów za skuteczne angażowanie odbiorców spoza ich dziedzin w realizację badań naukowych.
Wyobraźmy sobie, że lekarze potrafiliby z kilkudziesięcioletnim wyprzedzeniem przewidzieć, czy jesteśmy zagrożeni cukrzycą typu 2 lub chorobami układu krążenia. Uczeni realizujący nowe badanie dotyczące profilowania lipidów być może właśnie znaleźli na to sposób.
Czechy są krajem z bogatą spuścizną naukową pozostawioną przez licznych myślicieli – od Mikołaja Kopernika po Zygmunta Freuda. To zamiłowanie do nauki trwa do dziś, a czescy naukowcy mogą pochwalić się niesamowitymi osiągnięciami w dziedzinie badań finansowanych ze środków unijnych. W najnowszej broszurze CORDIS Spotlight Pack prezentujemy innowacyjne wyniki projektów badawczych realizowanych w ramach programu Horyzont 2020.
Finansowany ze środków UE projekt HyperCOG, przy wsparciu technologii cyfrowych, pomaga w tworzeniu fabryk przyszłości. Jego inteligentny system ma na celu zwiększenie wydajności produkcji oraz zmniejszenie emisji i zużycia energii w europejskich zakładach przetwórczych.
Partnerzy wspierani ze środków UE rozpoczęli pierwszą serię próbnych lotów dronów autonomicznych na kampusie holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven (HTCE).
Naukowcy korzystający ze wsparcia UE wykorzystali uproszczone miniaturowe modele ludzkiego mózgu, aby zrozumieć, w jaki sposób mutacje genu odpowiadającego za wysokie ryzyko wystąpienia autyzmu wpływają na rozwój mózgu.
Ocieplenie klimatu naszej planety doprowadzi do częstszego występowania ekstremalnie gorących lub suchych warunków pogodowych. Jednak co sprawia, że susze i fale upałów występują razem i jaki wpływ mają na to opady atmosferyczne? Najnowsze badanie wyjaśnia tę kwestię.
Dzięki wsparciu ze strony UE zwiększono skalę produkcji nowego szczepu mikroglonu, który cechuje się wyższą zawartością białka i lepszymi właściwościami organoleptycznymi niż szczep typu dzikiego.
Odpowiedzialne badania naukowe i innowacje mogą w znacznym stopniu wspierać współpracę między sektorami opieki zdrowotnej oraz politykę w zakresie badań naukowych i innowacji. W ramach finansowanego ze środków UE projektu CHERRIES konsorcjum partnerów z całej Europy wspiera rozwój i komercjalizację innowacji w dziedzinie odpowiedzialnej opieki zdrowotnej.
Niedawno uruchomiony w Polsce nowy program finansowania wspiera renowację energetyczną w budynkach, która poprawia warunki życia i obniża emisje przez co najmniej 20 lat.
Zespół wspieranych przez UE naukowców opracował i zwalidował innowacyjne nano-bioczujniki, które rozpoznają i badają ilościowo przeciwciała SARS-CoV-2 w osoczu krwi w ciągu niecałych 15 minut.
Przemoc ma różne oblicza, od przemocy domowej po międzynarodową. Jak możemy ją przewidywać, łagodzić jej skutki i radzić sobie z nią? W tym odcinku CORDIScovery zajmujemy się tym, jak lepiej pomagać ofiarom przemocy domowej. Pytamy, jaką rolę odgrywa przemoc w odwracaniu uwagi społeczności od przygotowywania się na zmianę klimatu. Analizujemy też to, na ile postrzeganie historycznej przemocy odgrywa rolę w tworzeniu się tożsamości kulturowej.
Wspierani przez UE badacze próbują przekształcić informacje z niejednorodnych europejskich źródeł danych o opiece zdrowotnej w wiarygodne dowody na temat skutków użycia leków w czasie ciąży i karmienia piersią.
Nowe narzędzie o otwartym kodzie źródłowym zapewnia internautom większą kontrolę nad danymi, a jednocześnie pomaga firmom w przejrzystym wykorzystywaniu danych osobowych potrzebnych do realizacji ich celów biznesowych.
Europa i Afryka łączą siły w ramach wspieranej przez Unię Europejską inicjatywy, której celem jest sfinansowanie 13 nowych projektów badawczych i innowacyjnych dotyczących energii odnawialnej na kontynencie afrykańskim.
Elisa Uusimäki, główna badaczka w projekcie ANINAN finansowanym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN), otrzymała Nagrodę im. Nilsa Klima za 2022 rok. Wyróżnienie to jest wyrazem uznania dla jej wybitnego wkładu w badania w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.