Nigdy nie brakuje ludzi wieszczących rychły koniec naszego świata i ostrzegających o gospodarczej, społecznej i środowiskowej katastrofie. Nie da się też ukryć, że taki właśnie los spotkał Rzymian, Hetytów i Majów… Nasz ekspert, Guy Bar-Oz, opowiada, czy faktycznie powinniśmy się martwić.
Decydenci przygotowujący się do wdrożenia technologii dronów w swoich miastach mają teraz możliwość wizualizowania miejskich przestrzeni powietrznych w trzech wymiarach, a wszystko to dzięki nowemu narzędziu geoinformatycznemu.
Za pomocą dwóch innowacyjnych narzędzi finansowany ze środków UE projekt wykorzystuje operę do zdefiniowania nowych form twórczości artystycznej, które promują integrację społeczną i rozwój społeczności.
Zespół jednego z finansowanych przez UE projektów wykonał ważny krok w kierunku osiągnięcia większego stopnia zrównoważenia przemysłu oponiarskiego dzięki opracowaniu pierwszego na świecie materiału na bazie zrównoważonej sadzy (ang. sustainable carbon black, sCB) w prawdziwie zamkniętym procesie.
Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu OPERANDUM prezentuje rozwiązania oparte na zasobach przyrody, które pozwalają na ograniczanie zagrożeń związanych z klimatem, inspirując ludzi do podejmowania działań.
Szkło to niesamowity materiał, przez który patrzymy na świat. Budujemy z niego okna, lustra i ekrany. Ale czy prawdą jest, że szkło wolno skapuje na podłogę? Nasza ekspertka, Nadine Schibille, wyjaśnia tę kwestię.
Dwa konsorcja opracują pilotażowe rozwiązania w zakresie długotrwałej ochrony danych, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie społeczności naukowych z Europy i reszty świata.
Jakie możliwości zatrudnienia czekają na świeżo upieczonych doktorów? Czy zdobywane w czasie przewodu doktorskiego umiejętności przekładają się na kompetencje wymagane na rynku pracy? Jaka jest wartość rynkowa tytułu naukowego? Odpowiedzi na te pytania poznajemy dzięki badaniu finansowanemu ze środków UE.
Jak poprawić rentowność rodzinnych gospodarstw w Irlandii? W jaki sposób można zachęcić młodsze pokolenie do zaangażowania się w rozwijanie rodzinnego interesu? Zespół, który zrealizował pewne finansowane przez UE badanie, znalazł odpowiedź na te pytania – rolnictwo ekologiczne.
Jeśli wierzyć legendom, doświadczenie tragedii może sprawić, że nagle osiwiejemy. Nasz ekspert Daniel Nettle postanowił poszukać w tym ziarenka prawdy.
W społecznej świadomości funkcjonują niezliczone historie na temat negatywnych skutków technologii cyfrowych – od propagowania nierealnych celów życiowych po wpływanie na wyniki wyborów. Dlatego też w tym odcinku postanowiliśmy spojrzeć na zagadnienie TIK z innej perspektywy. Omówimy trzy rozwiązania, które przyczyniają się do realnej zmiany ludzkiego życia. Które łączą naszą skłonność do dobrych uczynków z ogromnymi możliwościami sztucznej inteligencji.
Przez ostatnie 10 lat na łamach magazynu Research*eu były publikowane treści dotyczące najciekawszych, najbardziej innowacyjnych i najważniejszych badań naukowych finansowanych ze środków UE.

Wspierani przez UE badacze prowadzą szeroko zakrojone badania nad kwestią nierówności w miejscu pracy.
Jedna czwarta Europejczyków mierzy się z jakimś rodzajem długotrwałego ograniczenia aktywności fizycznej. Problemem jest jednak często brak informacji na temat dostępności budynku bądź to, że są one nieaktualne lub po prostu nieprawidłowe. Zmienić ten stan rzeczy chcą twórcy irlandzkiego startupu Access Earth, oferując lepsze informacje zarówno obywatelom, jak i władzom lokalnym.
Jak mechanizmy ochrony uchodźców, migrantów i osób ubiegających się o azyl działają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postanowił znaleźć zespół projektu finansowanego ze środków UE.
Wspierani przez UE naukowcy zbadali, jak ludzie przekazują i odczytują złożone sygnały mimiczne.
Coroczne obchody międzynarodowego dnia osób z niepełnosprawnościami przypadają na 3 grudnia, a redaktorzy CORDIScovery będą rozmawiać z uczestnikami trzech projektów dotyczących tego tematu.
Finansowani przez UE naukowcy wykorzystali symulację komputerową do badania właściwości aktywnych układów szklanych i ich zachowania pod wpływem naprężeń.
Zespół wspieranego przez UE projektu przygotował zestawienia informacji na temat rachunkowości (rozliczania) kapitału naturalnego (ang. natural capital accounting, NCA) w 10 europejskich krajach.
W ramach wspieranego przez UE projektu do zaprezentowania nowych narzędzi, które mają na celu ochronę europejskich obszarów zabytkowych przed zmianą klimatu, wykorzystano grywalizację.