Inteligentne tkaniny – inżynieria na etapie projektowania

Urządzenia ubieralne stały się niezwykle modne, powstaje jednak pytanie – jak zachęcić ludzi do korzystania z technologii wspomagających? Nawet najbardziej wymyślne urządzenie będzie bezużyteczne, jeśli jest nieatrakcyjne lub niewygodne w użytku. W tym odcinku przyjrzymy się zagadnieniom na styku projektowania i inżynierii oraz temu, jak za sprawą nowej generacji inteligentnych tkanin technologie wspomagające mogą stać się niewidoczne.

Anchor.fm

Apple Podcasts,

Google Podcasts,

Spotify

oraz w innych miejscach, gdzie słuchacie swoich ulubionych materiałów.

Informacje o wszystkich naszych podcastach można też znaleźć w serwisie CORDIS pod adresem cordis.europa.eu/podcast.Telefony, zegarki, pierścionki mierzące czas snu – technologia występuje w coraz bardziej zróżnicowanych formach, a firmy skupiają się na tym, aby ludzie pożądali ich najnowszych wersji. Jednak świat technologii wspomagających pozostaje pod tym względem w tyle, a ich projektowanie opiera się raczej na użyteczności niż na wygodzie czy stylu. Trudno czuć entuzjazm wobec czegoś, co jest brzydkie lub niewygodne, więc takie urządzenie, które w zamyśle ma zapewnić komuś bezpieczeństwo, może łatwo wylądować na dnie szafy.

W dzisiejszym odcinku prezentujemy projekty, które skupiają się na projektowaniu zorientowanym na użytkownika, metalizacji i przewodnictwu tkanin oraz wbudowanych w nie antenach grafenowych, które mogłyby pomóc osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera.

Dowiecie się z niego, jak inteligentne tkaniny nowej generacji pokonują ograniczenia techniczne, aby stworzyć z nich wyjątkowe urządzenia, których ludzie będą chcieli używać, pomagające im zachować niezależność we własnych domach.

Profesor w dziedzinie projektowania produktów zdrowotnych i czynników ludzkich na Uniwersytecie Coventry, Louise Moody, wniosła do projektu MATUROLIFE swoje doświadczenie z dziedziny psychologii i podejście zorientowane na użytkownika.

Andrew Cobley jest profesorem specjalizującym się w osadzaniu elektrochemicznym i kieruje grupą ds. materiałów funkcjonalnych i chemii na Uniwersytecie Coventry. Jego wiedza w zakresie elektrochemicznej metalizacji materiałów nieprzewodzących przyczyniła się do powstania prototypów w ramach projektu MATUROLIFE.

Elif Ozden Yenigun jest starszą wykładowczynią w dziedzinie tkanin w Royal College of Art. Jej badania skupiają się na projektowaniu materiałów molekularnych i innowacyjnych podejściach do produkcji tkanin, które zgłębiała w swoim projekcie GFSMART. Praca Elif znalazła zastosowanie w przemyśle odzieżowym, motoryzacyjnym i lotniczym.Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie (oby nie skargi!) prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.


data ostatniej modyfikacji: 2022-10-29 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności