Czy lek przeciwdepresyjny może skutecznie zwalczać poważne duszności?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, pewien zespół naukowców zrekrutował 100 pacjentów cierpiących na poważne duszności do udziału we wspieranym przez UE badaniu klinicznym.

Czy zastanawiasz się, jakie to uczucie mieć poważne duszności? Spróbuj oddychać przez rurkę. Wrażenie braku tchu, kiedy płuca usilnie próbują pobierać więcej tlenu, jest charakterystycznym objawem różnych chorób, takich jak przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby serca oraz niektóre choroby nowotworowe i neurologiczne. Obecnie około 15 milionów ludzi w Europie cierpi na poważne duszności, które mogą być przerażającym i stresującym doświadczeniem zarówno dla pacjentów, jak i ich rodzin.

Zespół finansowanego przez UE projektu BETTER-B, prace nad którym rozpoczęły się w 2019 roku, postanowił zrewolucjonizować leczenie poważnych duszności u pacjentów z zaawansowanym stadium choroby. Partnerzy BETTER-B prowadzą badanie kliniczne, by ustalić, czy mirtazapina, lek przeciwdepresyjny, może przynieść ulgę pacjentom cierpiącym na poważne duszności, w przypadku których metody nieoparte na lekach były nieskuteczne. Do tej pory do badania zrekrutowano 100 pacjentów z Australii, Niemiec, Irlandii, Włoch i Zjednoczonego Królestwa.„Cieszymy się, że do naszego badania włączyło się 100 pacjentów. Z zadowoleniem obserwujemy także spory entuzjazm wszystkich zespołów w Europie, które chcą poprawić opiekę nad pacjentami cierpiącymi na poważne duszności. W ostatnim czasie nasze badanie nabrało szczególnego znaczenia, ponieważ duszności są jednym z głównych objawów COVID-19”, mówi prof. Irene Higginson, koordynatorka projektu BETTER-B z King’s College London, cytowana w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie uczelni. „Mamy nadzieję, że jeszcze więcej pacjentów zdecyduje się poświęcić czas na udział w badaniu, by pomóc nam w poszukiwaniu skuteczniejszych metod leczenia i postępowania w przypadku wystąpienia duszności”.

Nie tylko pandemia COVID-19 sprawia, że badanie jest dziś szczególnie ważne. Przyczynia się do tego także istniejący brak zarejestrowanych leków na przewlekłe duszności. Dostępne terapie skupiają się zazwyczaj na przyczynach choroby, ale duszności mogą utrzymywać się także po zakończeniu leczenia, a nawet pogarszać.

Tworzy to pilną potrzebę opracowania nowych terapii ukierunkowanych na zwalczanie duszności. Jeśli mirtazapina okaże się skuteczna, przyniesie znaczące korzyści pacjentom cierpiącym na choroby układu oddechowego, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i śródmiąższowa choroba płuc (ILD).

Na wczesnym etapie projektu naukowcy z konsorcjum BETTER-B przeprowadzili międzynarodową ankietę, by ustalić, jak pulmonolodzy i specjaliści medycyny paliatywnej postępują z przewlekłymi dusznościami u osób z zaawansowaną POChP, zwłóknieniową ILD i rakiem płuca. Według ustaleń badaczy należy opracować i zbadać szerszą gamę dopuszczalnych terapii. Konieczne jest także dalsze rozpowszechnianie i wdrażanie wspólnie opracowanych wytycznych dotyczących postępowania w przebiegu duszności, by zachęcać lekarzy do właściwego stosowania istniejących, opartych na dowodach naukowych metod leczenia.

Zespół projektu BETTER-B (BETTER TREATMENTS FOR BREATHLESSNESS IN PALLIATIVE AND END OF LIFE CARE) wciąż aktywnie rekrutuje pacjentów do badania klinicznego. Jak czytamy w komunikacie prasowym, owocem projektu będą nowe europejskie wytyczne dla pulmonologów i specjalistów medycyny paliatywnej dotyczące najlepszych sposobów leczenia poważnych duszności.

Więcej informacji:

strona projektu BETTER-B


data ostatniej modyfikacji: 2022-04-25 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności